Jak se dostat levně do Španělska

Jak se dostat do Španělska

Španělsko je oblíbenou turistickou destinací a i díky tomu je doprava do země velmi snadná. Míří sem stovky leteckých spojů denně, a to z mnoha světových letišť. Vydat se můžete ale i autobusem, vlakem, či po vlastní ose, ale počítejte, že se vám cesta výrazně prodlouží.

Pokud si na individuální turistiku netroufáte, nebo jen máte rádi vše zorganizované, vybírat můžete i z mnoha zájezdů s cestovní kanceláří.

Zájezdy do Španělska

Španělsko je turisty velmi vyhledávané a cestovní kanceláře lákají především na pobytové a poznávací zájezdy. Většina zájezdů je organizována s pomocí letecké dopravy, ale vyrazit lze i autokarem. Oblíbenými cíli jsou pak Kanárské a Baleárské ostrovy, oblast Costa del Sol nebo Costa del Azahar. Milovníci gastronomie jistě ocení poznávací tour po Baskicku.

Vypravit se můžete i do španělských měst. Za architekturou se rozhodně vyplatí podívat do Madridu, Málagy nebo Barcelony.

Letecky do Španělska

Španělsko má na svém území přes 40 letišť. V rámci pevniny se však pro mezinárodní lety nejčastěji využívají ta v Madridu, Barceloně nebo Málaze.

Za nízké ceny se v akcích dostanete i na španělské ostrovy. Velmi oblíbené jsou Mallorca a Menorca, Fuerteventura, Lanzarote, Gran Canaria či Tenerife.

Nejvýznamnější leteckou společností, která zajišťuje leteckou dopravu do Španělska i vnitrostátní přepravu mezi pevninou a ostrovy, je Ryanair. Využít ale můžete i dopravců Vueling, nebo Iberia.

Pokud byste chtěli s Ryanair vyrazit z Prahy do Barcelony, délka letu jsou necelé 2,5 hodiny a za zpáteční let v hlavní sezoně zaplatíte okolo 2 000 - 3 000 Kč. Mimo sezonu během akce se dají zpáteční letenky do Barcelony pořídit i pod tisícovku.

TOP 7 letišť v pevninské části Španělska

TOP 7 letišť na ostrovech

ryanair

 

Autem do Španělska

Cestování autem má celou řadu pozitiv. Nemusíte řešit váhu zavazadel, ani jízdní řády. Na druhou stranu vás do cílové destinace čeká daleká cesta. Španělsko je velmi rozlehlá země, a proto i výsledná cena za dopravu se bude velmi lišit. Vše se odvíjí od spotřeby vašeho vozidla, zvolené trasy a v případě dopravy na španělské ostrovy nezapomeňte připočítat i cenu za trajekty, která může náklady na dovolenou značně navýšit.

Přes cestu Německem neplatíte žádné dálniční poplatky, ale jakmile překročíte hranice Francie, počítejte s mýtným. To se liší dle ujetého úseku a platí se na mýtných branách, kde jsou akceptovány platební kary i hotovost. Totéž platí i na dálnicích ve Španělsku. Na některých úsecích si navíc připlatíte i za tunely.

Pro představu mezi Prahou a Madridem je zhruba 2 200 km. Pokud byste jeli bez přestávky, což rozhodně nedoporučujeme, cesta by vám zabrala asi 22 hodin. Za průjezd Francií pak zaplatíte na mýtném okolo 80 EUR, ve Španělsku se cena za 100 km dálnice pohybuje okolo 10 EUR. Ceny benzínu jsou na evropském průměru, ve Španělsku jsou pohonné hmoty o něco levnější než například v sousední Francii.

Co se týče dopravních předpisů, na dálnicích se mohou řidiči pohybovat maximální rychlostí 120 km/hod, na rychlostních komunikacích 100 km/hod, mimo obec 90 km/hod a v obci je tento limit 50 km/hod. Tolerance alkoholu v krvi je ve Španělsku 0,5 promile, začínající řidiči s praxí kratší než 2 roky a řidiči z povolání mají povoleno pouze 0,3 promile. Součástí povinné výbavy je reflexní vesta a 2 kusy výstražných trojúhelníků.

Autobusem do Španělska

V případě, že se vám nechce cestovat letadlem, můžete k dopravě do Španělska využít autobusovou přepravu. S cenově výhodnými nabídkami přichází například dopravce Flixbus, u kterého za jízdenku z Prahy do Madridu zaplatíte okolo 2 200 Kč. Počítejte ale s tím, že na cestě strávíte přes 35 hodin a čeká vás jeden přestup v Lyonu.

Flixbus

Vlakem do Španělska

Vlakem se do Španělska sice dopravíte o něco rychleji než autobusem, ale na cestě budete několikrát přestupovat, a proto tento způsob dopravy doporučujeme pouze opravdovým vlakovým fajnšmekrům, nebo cestovatelům, kteří se rozhodnou poznávat i destinace na trase.

Pokud vyrazíte z Prahy, čeká vás hned několik zastávek, na kterých si můžete zpestřit svojí dovolenou. Na trase minete například Vídeň, Štrasburk, Montpellier a Barcelonu. Jízdenky musíte zakoupit jednotlivě, a to na stránkách Českých drah, DB, SNCF a AVE.

  • Porovnat nabídky autobusové i vlakové dopravy můžete na stránkách Omio.
Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024