Doprava ve Španělsku

Doprava ve Španělsku je na velmi dobré úrovni. Ve městech se pohodlně přepravíte pomocí MHD, mezi pevninou a ostrovy funguje jak letecká, tak lodní přeprava a pro pohyb po celé zemi a především na ostrovech doporučujeme pronájem vozidla.

Půjčení auta ve Španělsku

Přestože vnitrostátní doprava je ve Španělsku organizována velice dobře, i zde si pro pocit maximální svobody můžete pronajmout vůz a procestovat zemi na vlastní pěst. Zapůjčení auta je vhodné především pro cesty po severu a severovvýchodě země či jednotlivých ostrovech. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku portálu Rentalcars.

Více informací o půjčení auta, cenách benzínu a dopravních předpisech, najdete v kapitole průvodce "Půjčení auta ve Španělsku".

Autobusy

Pro cesty Španělskem můžete využít autobusovou dopravu. K vyhledávání autobusových spojů, jejich tras, cen lístků a rezervaci on-line využijte portál Movelia.

Vlaky

Ve Španělsku je hojně rozšířená železniční doprava. Pro turisty je železniční doprava velice vhodná v tom, že je rychlá, vlaky jsou nové a je k dispozici mnoho balíčků pro více cest za příznivé ceny jako Tarjeta Dorada či REFRE Spain Pass. Abyste získali nejnižší ceny, doporučujeme provést rezervaci jízdenek s co největším předstihem. Na webových stránkách španělského národního dopravce RENFE najdete aktuální spoje i s cenami.

Cestování vlakem

Taxi, Uber atd.

Jízda taxi se řadí mezi nejnákladnější způsoby dopravy vůbec. Někdy není zbytí, ale i tak vám spíše doporučujeme alternativní možnosti. Pohodlnou a cenově dostupnější variantou jsou soukromí přepravci, které naleznete na portálech Uber, nebo Bolt.

Zde znáte cenu dopředu a řidiče si můžete vybrat podle hodnocení zákazníků, kteří službu využili před vámi.

Lodní doprava

Lodní doprava je ve Španělsku využívána především pro transfery mezi pevninou a španělskými ostrovy. Vzhledem k nízkým cenám letenek je ale tento způsob přepravy vhodný spíše pro cestující, kteří vyrazili autem, nebo mají velká zavazadla, za která by museli na palubě letadla připlácet.

Pokud zvažujete přepravu trajektem, doporučujeme vám zamluvit si místo s předstihem a k přístavu dorazit s časovou rezervou, a to zejména pokud přijíždíte autem.

Všechny důležité informace, včetně časů odjezdu a rezervace palubních tiketů, můžete provést na stránkách Direct Ferries.

ferry Blue Star Ferries

Letecká doprava

Výhodné letenky po Španělsku hledejte na stránkách Ryanair nebo můžete použít náš vyhledávač.

Stopování ve Španělsku

Ačkoli by se mohlo zdát, že Španělsko bude pro stopování jako stvořené, zkušenosti cestovatelů hovoří spíše o opaku. Stopování zde nemá vybudovanou tradici a většinou strávíte u silnice se zvednutým palcem dlouhý čas, než vám někdo zastaví. Ve většině případech to nakonec stejně budou turisté z cizích zemí, kteří budou mít na svoji dovolenou pronajaté vozidlo.

Pokud chcete po Španělsku cestovat efektivně a s minimálními časovými ztrátami, doporučujeme vám rovněž půjčení auta.

Stopování

Městská doprava

Městská hromadná doprava funguje ve Španělsku velmi dobře a představuje finančně dostupnou možnost, jak se pohodlně přepravovat v rámci větších i menších měst. Některé spoje dokonce obsluhují i příměstské oblasti. Nejhustší dopravní síť mají klasicky autobusy, ale například v Madridu, nebo Barceloně najdete i metro. 

Lístky si koupíte buď u řidiče v autobusu, nebo v prodejním automatu v blízkosti zastávek a nástupišť.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 1.10.2023