Ceny ve Španělsku a jak ušetřit

Čím se platí ve Španělsku?

Španělsko je součástí Evropské unie a platnou měnou je zde euro.

Platba kartou a výběry z bankomatů

Platby kartou jsou ve Španělsku již standardem. Uspějete u většiny obchodů, restaurací, hotelů i půjčoven. Přesto však doporučujeme nosit u sebe menší obnos v hotovosti pro platby suvenýrů, zmrzliny, nebo pro nákupy v menších obchodech.

Hotovost můžete vybrat v bankomatech, které jsou velmi hojně rozmístěny po větších i menších městech. Před výběrem se vždy informujte o tom, zda si vaše banka účtuje poplatky za výběry. V případě bezplatné transakce nemusíte nic řešit, pokud by však nějaký poplatek byl účtován, vyplatí se vybrat si více peněz, abyste během pobytu nemuseli výběry opakovat a platit další peníze navíc.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Nejvýhodnější je vždy přijet již s cizí měnou. Pokud si však potřebujete ve Španělsku směnit hotovost, vyhledávejte směnárny s označením „Sin comisión“ anebo „No comisión“, v překladu "Bez poplatku". Před provedením transakce si vše dobře spočítejte a ujistěte se, že je kurz v pořádku. Směnárny najdete v hotelích, obchodních centrech a na pobočkách některých bank. 

Alternativou mohou být i výběry hotovosti z bankomatu. Rovněž ty naleznete téměř na každém rohu.

Jaké jsou ve Španělsku ceny?

Španělsko není úplně nejlevnější zemí, dráž bude vždy v centrech velkých měst a turistických destinacích. Za ubytování a jídlo počítejte kolem 500 – 2 000 Kč za osobu a den, podle oblasti, preferované úrovně ubytovacích a stravovacích zařízení a také dle sezony.

Pokud si hodláte půjčit auto, cena ještě naroste. Za něj zaplatíte v průměru 1 000 Kč za den. Cena se opět odvíjí zejména od sezony a autopůjčovny, nejvýhodnější je sjednat si pronájem auta přes internet.

Suvenýry v Sevilla Andalusie Španělsko

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování1000 Kč1500 Kč4 000 Kč
Doprava200 Kč500 Kč1 000 Kč
Jídlo300 Kč1000 Kč2 500 Kč
Atrakce a zábava400 Kč500 Kč2 000 Kč
Celkem1 700 Kč3 500 Kč9 500 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se ve Španělsku dává spropitné?

Pokud jste byli s jídlem a servisem spokojeni, je zvykem nechat obsluze spropitné zhruba okolo 10% z ceny účtu.

Tips

Smlouvá se ve Španělsku?

Co se týče obchodů, zde jsou vždy ceny jasně dané. Pokud se ale vydáte na tržnici, rozhodně zkuste cenu usmlouvat. Místní trhovci se s vámi rádi dají do řeči a pokud nebudete úspěšní, tak si alespoň procvičíte španělštinu, nebo se dozvíte spoustu zajímavostí, které se v průvodcích nedočtete.

Jak ve Španělsku ušetřit?

Ušetřit můžete s aplikací TheFork (App Store / Google Play). Pokud zadáte promo kód 837A408B, získáte 1000 bodů (nazývají se Yums), které následně můžete proměnit za voucher v hodnotě 20 GBP (zhruba 550 Kč).

Následně stačí vybrat restauraci, kde Yums akceptují, zarezervovat si stůl a slevu využít.

Yums

Slevové portály ve Španělsku

Ve Španělsku působí slevový web groupon.es. Ušetřit tak můžete na jídle, různých vstupech, ale i ubytování.

 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024