Svátky a události ve Španělsku

Státní svátky

Většina svátků ve Španělsku je náboženského původu. Dalšími svátky jsou pak svátky oslavující významné dny z hlediska politického nebo kulturního.

1. ledenNový rok
6. ledenTři králové
pohyblivéVelikonoce
1. květenSvátek práce
15. srpenSvátek nanebevzetí Panny Marie
12. říjenKolumbův den (objevení Ameriky)
1. listopadSvátek všech svatých
6. prosinecDen španělské ústavy
8. prosinecNeposkvrněné početí Panny Marie
25. prosinecVánoce

Festivaly a jiné oslavy

Z důvodu velké kulturní rozmanitosti Španělska jsou velmi rozšířené lokální oslavy, které se slaví pouze v některých oblastech či městech. Mezi nejvýznamnější lokální oslavy patří např. Fallas ve Valencii, kdy se 19. 3. na počest sv. Josefa (patrona řezbářů a tesařů) pálí dřevěné karikatury (tesaři a řezbáři se s příchodem jara zbavovali nepovedených kusů a vyklízeli své dílny).

Fallas

V červenci se koná jedna z nejznámějších slavností ve Španělsku - Sanfermines v Pamploně, kdy se při příležitosti svátku svatého Fermína pořádají celosvětově známé běhy ulicemi před vypuštěnými býky, které jsou dosti nebezpečné a bohužel se zpravidla neobejdou bez zranění. Býčí zápasy se po celém Španělsku obecně pořádají v období svátků a místních oslav, jelikož patří k hlavním španělským tradicím. Mezi další významné oslavy patří tradiční únorový Karneval, kdy se lidé obléknou do kostýmů a zpívají a tančí v ulicích. V některých městech probíhají organizované průvody v kostýmech.

Spain_Party_Sanfermines

Známé jsou také oslavy La Tomatina, při kterých na sebe několik desítek tisíc lidí hází rajčata v ulicích. La Tomatina se konají poslední srpnovou středu ve vesnici Buñol poblíž Valencie.

Tomatina, Buñol, Španělsko.jpg

Velmi významným svátkem, který je spojený s Velikonocemi a slaví se ve velkých městech po celém Španělsku, je Santa Semana. Santa Semana začíná Květnou nedělí, trvá celý týden a končí Velikonočním pondělím. Městy chodí středověké průvody, což sleduje většina místních obyvatel, kteří jsou oblečeni do svátečních oděvů, prochází ulicemi a bujaře slaví.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024