Praktické informace do Španělska

Doklady

Španělsko je členem Evropské unie, pro cesty do země vám tak bude stačit platný občanský průkaz. Totéž platí i pro malé cestovatele. Děti již od narození potřebují vlastní průkaz totožnosti. Pokud nejste zákonným zástupcem dítěte, se kterým cestujete, pro všechny případy si pořiďte i písemné prohlášení rodičů se souhlasem o vycestování.

Míříte-li do Španělska autem, nebo máte v plánu si zde vozidlo pronajmout, bude vám stačit běžný řidičský průkaz, který je platný po celé Evropské unii.

Očkování

Španělsko se nachází v jižní Evropě, kam není zapotřebí žádné speciální očkování. Doporučuje se pouze základní očkování platné pro všeobecné cestování, tzn. například žloutenka typu A a B.

Celní předpisy

Dovoz ze zemí EU

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety800 ks
Krátké doutníky400 ks
Doutníky200 ks
Tabák1 kg
Lihoviny10 l 
Aperitivy20 l
Víno90 l (max 60 l šumivého)
Pivo110 l
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 l

Dovoz ze zemí mimo EU pro osoby starší 17 let

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety200 cigaret nebo
Krátké doutníky100 ks nebo
Doutníky50 ks nebo
Tabák250 gramů / 9 oz
Lihoviny1 l / 1 quart nebo
Aperitivy2 l / 2 quart nebo
Víno4 l / 1 gallon nebo
Pivo16 l / 4 gallon
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 10 l / 2 gallon

Internet a volání ve Španělsku

Volání, SMS i data vás v rámci EU stojí stejně částky jako doma. Ve Španělsku se proto nemusíte bát, že byste za datové a komunikační služby platili více. Pokrytí je zde velmi dobré, výjimku mohou tvořit některé odlehlé horské oblasti.

Na co si dát ve Španělsku pozor?

Stejně jako v ostatních evropských zemích si i ve Španělsku dejte pozor na kapsáře a drobné zlodějíčky, kteří se vyskytují hlavně na frekventovaných místech, v přecpaném metru, nebo poblíž turistických atrakcí.

Jinak se Španělsko řadí mezi bezpečné evropské země, kde se nemusíte obávat žádné větší hrozby.

Zásuvky ve Španělsku

Ve Španělsku jsou instalovány zásuvky dle evropské normy a není proto nutné s sebou vozit žádnou redukci.

Napětí220 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu C a F
Potřebujete adaptér?Ne

 

Kde se ve Španělsku nechat ošetřit?

V první řadě je potřeba zmínit, že při cestách do zahraničí je vždy vhodné mít sjednané cestovní pojištění. Nikdy nevíte, co se může stát a náklady na zdravotní péči jsou nákladnou záležitostí. V případě nutnosti vám pak pomohou pracovníci asistenční linky pojišťovny, u které máte pojistku uzavřenou. Poradí vám, kde je nejbližší zdravotnické zařízení, či pomohou s formalitami.

Pokud se rozhodněte riskovat a vyrazíte do ciziny bez pojistky, v rámci Evropské unie vás samozřejmě ošetří ve všech veřejných zdravotnických zařízeních, ale budete muset platit stejnou spoluúčast, jako si doplácejí Španělé. Ta se pohybuje okolo 40% a vztahuje se i na předepsané léky. Mimo kartičky pojištěnce je potřeba mít s sebou vyplněný i formulář E-111, který dostanete na pobočce vaší zdravotní pojišťovny.

Co se týče samotného ošetření, pokud se nejedná o akutní stavy, můžete se dopravit do zdravotnického střediska, nebo nemocnice, které se nacházejí v každém větším městě. Některé hotely mají dokonce vlastní ošetřovnu, kde zvládnou obsloužit lehčí zranění. Také lékárny naleznete ve většině měst a jsou dobře zásobeny.

Důležité kontakty

Policie091
Zdravotnická záchranná služba092
Hasiči112

Co s sebou do Španělska

Při cestě do Španělska nezapomeňte na všechny důležité doklady a léky. Taktéž nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Pokud na něco zapomenete, nebude problém vše případně ve Španělsku dokoupit. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024