Počasí a kdy Španělsko navštívit

Kdy Španělsko navštívit?

Nejvhodnější doba k návštěvě se odvíjí od očekávání, které od své dovolené máte.

Dovolená u moře

Pokud plánujete klidnou dovolenou u moře, pak jsou samozřejmě nejvhodnějšími měsíci návštěvy Španělska červen, červenec, srpen a září. Můžete se těšit na horké a slunné počasí. Musíte ale počítat s tím, že ubytování i letenky jsou právě v tuto dobu nejdražší a některé lepší hotely jsou i dlouho dopředu vyprodané. Ideální je proto vydat se k moři na začátku / konci sezony, tj. v květnu, červnu nebo září. Počasí je dostatečně teplé na koupání a také lépe seženete ubytování, většinou i za přijatelnější cenu.

Turistika

Pokud naopak máte v plánu Španělsko procestovat, doporučujeme vyrazit na cestu ve vedlejší sezoně, tj. na jaře nebo na podzim. Teploty jsou velice příjemné, turistů je méně a ceny ubytování jsou o něco nižší (kromě období festivalů).

Počasí ve Španělsku

Nejvyšší průměrné teploty jsou ve Španělsku v letních měsících, kdy dosahují zhruba 30 °C. Na jaře a na podzim se průměrné denní teploty pohybují mezi 17–25 °C, zatímco v zimních měsících je nejchladněji a průměrné teploty většinou nepřesáhnou 15 °C.

Deštivá období s vyššími srážkami jsou ve Španělsku dvě. První deštivé období (jarní) je mezi dubnem a červnem a druhé deštivé období (podzimní) mezi říjnem a listopadem. Tato období se mohou mírně lišit dle oblasti.

Počasí v zimě

Počasí v prosinci ve Španělsku je i na slunném jižním pobřeží poměrně chladné. Teploty se pohybují mezi ranními 3 až 13 °C. Na procházky po městech je tak počasí dostatečně teplé, na koupání u moře je ale počasí nevhodné.Podobné teplotní kontrasty jsou typické i pro počasí ve Španělsku v lednu. Dočkat se můžete slunných odpolední se 14°C, rána ale většinou bývají chladná s cca 2°C.Počasí v únoru ve Španělsku je mírně teplejší s teplotami mezi 3 a 15°C, oproti lednu je zároveň počasí v únoru více slunné. Počasí v zimě

Počasí na jaře

V březnu je počasí ve vnitrozemí i na jižním pobřeží opět příjemnější. Teploty vzduchu mezi 4 a 18°C jsou velice příjemné pro prozkoumávání krás španělských měst, na koupání je však stále zima.Počasí v dubnu ve Španělsku je prakticky stejně teplé jako v březnu, rozdíl je však v množství dešťových srážek. Od dubna do června totiž probíhá deštivější období, přičemž nejčastěji prší právě v dubnu.V květnu přichází náhlé oteplení a teploty se denně drží mezi 10 a 23°C. Teplota moře stoupá na 18°C, takže pokud vám nevadí trochu chladnější voda, lze se i koupat v moři. Castillo de Montjuic na hoře Montjuic v Barceloně

Počasí v létě

Počasí v červnu ve Španělsku je již velice teplé s teplotami mezi 14 a 27°C. Teplota moře se pohybuje kolem 21°C, což jsou ideální podmínky pro koupání bez velkých davů turistů.Počasí v červenci a srpnu ve Španělsku je typické velice teplým, slunným a suchým počasím. Teploty ve stínu se ve Španělsku přes lední prázdniny pohybují mezi 17 a 30°C, teplota moře se pohybuje kolem 25°C. Barcelona beach

Počasí na podzim

Počasí v září ve Španělsku je o trochu deštivější než v srpnu, což ale kompenzují stále příjemné teploty mezi 15 a 26°C . Teplota moře v září se ve Španělsku pohybuje kolem 24°C, takže koupání v moři je na denním pořádku.Počasí v říjnu ve Španělsku je již velice deštivé, teploty vzduchu se však stále pohybují mezi 11 a 22°C. V říjnu se teplota vody ve Španělsku pohybuje kolem 22°C, takže i na začátku podzimu se lze pohodlně vykoupat v moři.V listopadu je počasí ve Španělsku stále deštivé a chladnější než v říjnu, teploty se pohybují mezi 6 a 16°C . Teplota moře v listopadu dosahuje 18°C, moře je tak spíše pro otužilce, ale při slunném počasí není výjimkou vidět koupající se turisty.

náměstí Plaza de las Tendillas

Kdy se dá koupat ve Španělsku?

Nejvhodnější podmínky ke koupání ve Španělsku jsou během hlavní sezony. To znamená od června do září. Pokud se budete chystat na jižní pobřeží, kde je všeobecně tepleji, může se toto období prodloužit až na často roku od května do října.

Na Kanárských ostrovech je celoročně teplé počasí, i v zimě zde teplota neklesne pod 18 °C, občas se můžete setkat i s teplotami dosahujícími 30 °C. Jezdí se sem tudíž celoročně a pokud vám nevadí studenější voda, je možné se koupat celoročně.

Teplota moře ve Španělsku

Teplota vody se pohybuje mezi 21 - 25°C. Tradičně nejteplejší bývá moře ke konci sezony, jelikož je příjemně vyhřáté z léta.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024