Průvodce / Evropa / Řecko / Jak se dostat do Řecka

Jak se dostat do Řecka

Do Řecka se můžete dostat hned několika způsoby. Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem je letecká doprava. Dalšími, avšak poněkud zdlouhavějšími způsoby, jsou doprava vlastním automobilem nebo doprava autobusem.

Obzvlášť v hlavní sezoně může být finančně výhodnější zvolit některý z last minute zájezdů do Řecka, než se do země vydat individuálně.

Zájezdy na Řecka

Ceny zájezdů se pohybují od 6 000 do 30 000 Kč. Nejlepší ceny nabízí jarní last minute zájezdy, kdy není o dovolenou v Řecku takový zájem a cena se může na poslední chvíli rapidně snížit.

Letecky do Řecka

Z České republiky létá do Řecka výhodně společnost Aegean. Cena zpátečních letenek pro přímou cestu z Prahy do Athén začíná přibližně na 3 000 Kč za osobu. Nejvýhodnější letenky na řecké ostrovy i pevninu lze sehnat např. u společností  Ryanair a easyJet. Ceny zpátečních přestupních letenek začínají přibližně na 1 500 Kč. Ceny se mohou výrazně lišit v závislosti na období, ve kterém je letenka zakoupena. Nejlevnější letenky bývají na začátku a na konci sezony. Nejdražší pak v červenci a srpnu.

Nejlevnější letenky do Řecka můžete vyhledat na této stránce.

ryanair

Autem do Řecka

Trasy a doba jízdy autem do Řecka

Cestovat autem do Řecka se pro mnohé může zdát poněkud zdlouhavé. Má to však i své výhody. Můžete si zastavit, kde chcete a na jak dlouho chcete. Další velkou výhodou je, že nemáte téměř nijak omezené množství zavazadel a můžete si vzít vše, co potřebujete. Nemusíte řešit půjčení auta na místě a můžete bez problémů procestovat celé Řecko. 

Asi nejrychlejší a nejkratší trasou je trasa přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii. Tato trasa je dlouhá asi 1 550 km. I přes to, že Srbsko a Makedonie nejsou členy EU, není nutné mít s sebou cestovní pas. Rozhodně doporučujeme zkontrolovat si, zda se vaše zelená karta vztahuje i na země, které nepatří do EU. Čistá cesta bez přestávek zabere po dálnici zhruba 15 hodin. 

Další variantou je trasa přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, která je delší zhruba o 100 km. Tato trasa je méně pohodlná. Připravte se na klikaté cestičky. Horší stav vozovek vám však vynahradí krásné přírodní scenérie, kterými se po cestě můžete kochat. Tato trasa vám zabere bez přestávek 18,5 hodiny. 

Rovněž můžete zvolit trasu přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Černou Horu a Albánii. Tato trasa je asi nejdelší, ale vhodná pro všechny, kteří se chtějí po cestě vykoupat v Jadranském moři nebo poznat krásy Černé Hory a Albánie. Tato trasa je nejdelší (1 780 km) a bez přestávek vám zabere cca 21 hodin. 

Kolik stojí cesta autem?

Cena se velmi odvijí od toho, jakou trasu zvolíte. Ti, kteří chtějí cestovat low-cost a budou se vyhýbat placeným úsekům, zaplatí určitě méně, než ti, co chtějí cestu co nejvíce urychlit a připlatí si za dálniční známky a poplatky. 

Počítejte, že za benzín / naftu zaplatíte zhruba 4 000 - 4 500 Kč / jednu cestu. Cena je pouze orientační a velmi záleží, na spotřebě vašeho auta a na aktuální ceně pohonných hmot. 

Dálniční známky

Za 10denní dalniční známku na Slovensku zaplatíte 10 EUR, za měsíční 14 EUR. Známku můžete zakoupit na tomto odkazu

Maďarská 10denní dálniční známka vyjde na 3 820 HUF, měsíční na 5 210 HUF. Zakoupit ji můžete na tomto odkazu

V Srbsku a Makedonii se platí mýtné. Cesta přes Srbsko vychází na cca 500 Kč. Za cestu přes Makedonii zaplatíte cca 200 Kč. Platit můžete hotově místní měnou, eurem nebo kartou. 

V Rumunsku jsou zpoplatněné všechny silnice. Dálniční známku zakoupíte na některém z hraničních přechodů, benzínkách nebo online zde. Dálniční známka na týden stojí 3 EUR, na měsíc 7 EUR.

Ani v Bulharsku se bez známky neobejdete. Zpoplatněné jsou zde nejen dálnice, ale i některé silnice. Týdenní známka vás vyjde na 11,85 EUR, měsíční na 20,95 EUR. Zakoupit ji můžete na čerpací stanici nebo online zde

Rakouská 10denní dálniční známka vyjde na 9,60 EUR. Jestliže vám 10denní známka stačit nebude, můžete zakoupit 2měsíční, která vyjde na 28,2 EUR. Známku zakoupíte na čerpací stanici. 

Slovinská dálniční známka je poměrně drahá. 7denní vás vyjde na 15 EUR, měsíční na 30 EUR. Zakoupit ji můžete na čerpací stanici. 

V Chorvatsku se platí mýtné. Za projetí Chorvatskem zaplatíte zhruba 1 000 Kč.

V Černé Hoře ani Albánii žádnou dálniční známku nepotřebujete. Rovněž se neplatí ani mýtné.

Autobusem do Řecka

Kde koupit jízdenky a kolik stojí?

Cestovat do Řecka autobusem se vyplatí, v případě, že potřebujete více zavazadel a nevadí vám delší doba strávená na cestách. Z Prahy do Řecka existují přímé spoje, a to přes Soluň až do Athén. Za zpáteční jízdenky zaplatíte zhruba 5 000 Kč a zakoupit je můžete zde. Jízdy zprostředkovává dopravní společnost Korona Travel. Autobusy jezdí jednou týdně - v sobotu z Prahy do Řecka a ve čtvrtek zpět. 

Jak dlouho se jede do Řecka?

Cesta autobusem z Prahy do Athén trvá cca 31 hodin. Celková doba však záleží na zdržení na hranicích.

Vlakem do Řecka

Do Řecka neexistuje žádné přímé vlakové spojení. Jízdenky s přestupem můžete vyhledat přes náš vyhledávač nejlevnějších jízdenek.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.9.2023