Průvodce / Evropa / Řecko / Počasí v Řecku

Počasí a kdy Řecko navštívit

Kdy Řecko navštívit?

Ideální doba pro návštěvu Řecka se liší dle očekávání, která od své dovolené máte. Pokud upřednostňujete poznávání historie a pěší turistiku, zvolte pro svoji návštěvu některý z jarních nebo podzimních měsíců. V tomto období je v Řecku relativně málo turistů a není takové horko. Jarní dny jsou dlouhé a příroda je v plném květu. Jde tedy o ideální období pro vaši návštěvu. Pokud jste milovníky koupání, zvolte spíše letní měsíce, kdy je teplota vzduchu i vody nejvyšší. Fanoušci koupání můžou do Řecka a na jeho ostrovy vyrazit také zkraje podzimu, jelikož je moře ještě vyhřáté.

Hlavní sezonou v Řecku jsou letní měsíce, kdy sem přijíždí turisté z celého světa, aby si užili horkých slunných dnů a teplého moře. Jde o období od června do konce srpna.

Vedlejší sezonou jsou jarní měsíce (duben-květen) a okrajově podzimní měsíce (září-říjen), ve kterých není takové horko, ale počasí je přesto příjemné a moře osvěžující.

Mimosezonními měsíci jsou listopad-březen. Zima je v Řecku mírná. V zimě však často prší, a proto není vhodné v tomto období do Řecka jezdit.

Počasí v Řecku

Řecko se vyznačuje středomořským klimatem, které je charakteristické horkým suchým létem a mírnou zimou s větším počtem srážek. Průměrné denní teploty vzduchu se v létě pohybují kolem 27 °C, zatímco v zimních měsících se průměrné denní teploty drží kolem 9 -14 °C. Průměrná teplota vody přesahuje 20 °C obvykle v období od května do října, přičemž nejteplejší voda je od července do září. Nejvíce srážek spadne v Řecku v zimě a nejméně srážek v letních měsících.

Počasí v zimě

Počasí v prosinci v Řecku je poměrně přívětivé, teploty vzduchu se pohybují mezi 8 a 15°C. Nepříjemné jsou však časté a intenzivní srážky, v průměru je 11 ze 31 dnů v prosinci deštivých. V lednu je počasí v Řecku stále deštivé, srážky jsou časté, ale již ne tak intenzivní. Teploty vzduchu se pohybují v průměru kolem 10°C a teplota moře je nízkých 16°C. Počasí v únoru v Řecku je prakticky stejné jako v lednu. Stále jsou časté srážky a teploty se pohybují kolem 10°C.

fireworks over Athens

Počasí na jaře

Počasí v březnu v Řecku je podstatně teplejší. Teploty se pohybují mezi 9 a 17°C, moře má však stále pouhých 15°C a na koupání je tak stále zima. V dubnu se teploty vzduchu pohybují mezi 12 a 20°C. Srážky již nejsou tak časté, moře má však stále pouze 16°C, smočí se v něm tak pouze otužilci. Počasí v květnu v Řecku je již velice příjemné. Teploty vzduchu dosahují v průměru 21°C a teplota moře se pohybuje kolem 19°C. Společně s nízkým počtem srážek se tak již rýsují dobré podmínky pro koupání v moři.

Královské zahrady

Počasí v létě

V červnu je již počasí v Řecku naprosto optimální pro koupání bez největších davů. Teploty vzduchu se pohybují mezi 21 a 30°C, moře má kolem příjemných 22°C a srážky jsou výjimečné. Počasí v červenci a srpnu v Řecku je tradičně velice teplé a slunečné. Teploty vzduchu v červenci a srpnu se pohybují mezi 24 a 34°. Teplota vody o letních prázdninách se poté pohybuje kolem 25°C.

Kasandra peninsula , polychrono, Greece.jpg

Počasí na podzim

Počasí v září v Řecku je stále ideální ke koupání v moři. Teploty vzduchu se pohybují kolem příjemných 24°C a moře má stále solidních 23°C. Mimo jiné je v září stále nízký výskyt srážek. Říjnové počasí v Řecku je typické ne tak častými, ale zato intenzivními srážkami. Počasí v říjnu je však v Řecku stále teplé, s teplotami vzduchu mezi 16 a 24°C a teplotou moře kolem 22°C. Stále se tak najde několik dní vhodných ke koupání. Počasí v listopadu je již značně chladnější a deštivější. Teploty vzduchu se pohybují v průměru kolem 15°C.

Meteora

Kdy se dá koupat v Řecku?

Nejvhodnějším obdobím pro vodní radovánky jsou jednoznačně letní měsíce (červen - září). Jestliže však patříte mezi otužilce, kterým nevadí nižší teplota vody, koupání v moři zvládnete i koncem května či na začátku října.

Teplota moře v Řecku

Teplota vody se v letních měsících (červen - srpen) pohybuje většinou v rozmezí od 21°C do 24 °C. V květnu a říjnu teplota vody klesá a ve většině případů nedosahuje více než 20 °C. 

V zimních měsících (prosinec - březen) je teplota moře pouhých 13-16 °C.

Počasí v Řecku v jednotlivých měsících

Počasí v Řecku v lednu a únoru

Leden a únor jsou nejchladnějšími měsíci v roce. Průměrné teploty se pohybují kolem 9 °C. Zároveň jde o jedny z nejdeštivějších měsíců. V tomto období nejezdí do Řecka téměř žádní turisté.

Počasí v Řecku v březnu

V březnu se počasí začíná pomalu zlepšovat, průměrná denní teplota roste na 12 °C, stále však často prší. Ani v březnu není Řecko pro cestovatele z hlediska počasí příliš atraktivní.

Počasí v Řecku v dubnu

V dubnu už průměrné denní teploty dosahují 16 °C, takže jde o vhodný měsíc k návštěvě Řecka pro ty z vás, kdo preferují osvěžující teploty a zároveň klid před davy turistů.

Počasí v Řecku v květnu

Květen je již velmi vhodným měsícem k návštěvě Řecka především pro milovníky jarní přírody, dlouhých slunných dnů a příjemných denních teplot kolem 20 °C. Voda je vhodná ke koupání pouze pro otužilejší jedince. Květen patří k jedněm z nejlepších měsíců k návštěvě Řecka, jelikož zde ještě nebývá mnoho turistů a teploty jsou již velmi příjemné.

Počasí v Řecku v červnu, červenci a srpnu

Měsíce červen, červenec a srpen jsou hlavní turistickou sezonou v Řecku. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 27 °C, teploměr však často ukazuje až 40 °C. Také teplota moře je velice příjemná a vhodná ke koupání. Jde o nejméně deštivé měsíce v roce. Léto je nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Řecka, ve kterém zde potkáte mnoho turistů.

Počasí v Řecku v září

V září končí hlavní turistická sezona a stejně tak extrémně teplé počasí. Průměrné teploty se pohybují kolem příjemných 23 °C a řecká města i ostrovy se postupně vylidňují od největších davů dovolenkářů.

Počasí v Řecku v říjnu

Říjen je ještě vhodným měsícem k návštěvě Řecka z hlediska příjemně vyhřátého moře a průměrných denních teplot, které se pohybují kolem 18 °C. V říjnu však již přibývá srážek.

Počasí v Řecku v listopadu a prosinci

V listopadu a prosinci se postupně ochlazuje. Teplota vzduchu obvykle nevyšplhá příliš vysoko, v průměru se drží kolem 11°C-14 °C. Listopad a prosinec jsou již poměrně deštivými měsíci, ve kterých do Řecka nemíří mnoho turistů.

Na jak dlouho Řecko navštívit?

Jak už bylo několikrát zmíněno, Řecko je opravdu rozsáhlá země, kterou za jednu dovolenou neprocestujete. Když si vyberete klasickou dovolenou strávenou u moře, tak záleží na vás, jak dlouho budete chtít odpočívat. Týden z mých zkušeností uteče jako voda, takže za mě alespoň 10 dní. Budete tak mít čas i na různé výlety.

V případě poznávání ostrovů záleží samozřejmě na jejich velikosti. Na překrásné, ale poměrně malé bílo-modré Santorini vám postačí jeden až dva dny. Jestli ale chcete doopravdy poznat například Krétu, což je největší řecký ostrov, zabere to zhruba týden. Kréta totiž není jen o opalování a koupání se v moři, i když k tomu nádherné prostorné písečné pláže svádějí. Když vyjedete do vnitrozemí, uvidíte nádhernou přírodu, malé horské vesničky tolik neovlivněny technologií. Jih není tolik osídlen hotely a turistickými atrakcemi, proto je zde možnost mít pláž sami pro sebe.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.9.2023