Kde se najíst v Řecku

Když se řekne Řecko, mnohým se vybaví řecké taverny. Místa, kde si můžete nejen objednat typické řecké speciality, ale i místa, kam se lidé chodí bavit. V některých tavernách můžete narazit i na živou hudbu. Kromě taveren najdete v Řecku velké množství restaurací, které nabízí místní ale i jiné speciality. V Řecku se bude líbit i všem milovníkům pečiva. Pekárny najdete téměř na každém rohu.

Řecká kuchyně a co musíte ochutnat

Řecká kuchyně patří k nejzdravějším světovým kuchyním, jelikož obsahuje hlavně ryby, mořské plody, maso, čerstvou zeleninu a ovoce, olivový olej, zdravé sýry a bylinky. Řecká kuchyně je proslulá po celém světě a staví na jednoduchosti, čerstvosti surovin a darech přírody a moře. Vyzkoušejte ji a určitě si ji zamilujete.

Menší pokrmy

Řeckým národním stromem je olivovník, takže v řecké kuchyni jistě narazíte na olivy a olivový olej. Kromě oliv Řekové často jedí zdravé zeleninové saláty. Především tzatziki, což je salát ze strouhaných okurek, řeckého jogurtu, česneku a olivového oleje. Tzatziki se podává jako doplněk k některým jídlům.

Tradiční řecká omáčka Tzatziki

Oblíbený je také tradiční řecký salát, který se skládá z okurky, rajčat, zelené papriky, cibule, černých oliv, sýru feta, olivového oleje a oregana.

Řecký salát

Hlavní jídla

Jedním z nejslavnějších řeckých pokrmů je bezesporu gyros. Jedná se o pozvolna opékané maso (většinou skopové nebo vepřové, ale potkáte i varianty z kuřecího a hovězího masa), ze kterého se odřezávají hotové kousky a podávají se v pita chlebu se zeleninou, tzatziki a hranolky.

Tradiční řecký gyros

Tradičním řeckým jídlem je tzv. musaka – pečený nákyp z lilků a mletého masa.

Lilek plněný mletým masem rajčaty

Dále můžete vyzkoušet keftedakia – hovězí karbanátky nebo skordalia – mix brambor, oleje a česneku.

Řecké karbanátky bifteki.jpg

V řecké kuchyni je také velice oblíbený sýr feta, který se podává čerstvý, v salátech nebo obalený ve strouhance a osmažený – tzv. saganaki.

řecká kuchyně

V řecké kuchyni zaujímají důležité místo také ryby a mořské plody, kterých je díky blízkosti moře v Řecku dostatek, jsou čerstvé a velice chutné, jelikož jejich příprava má dlouhou tradici.

tradiční řecké jídlo

Sladkosti

Po výborném jídle nesmí chybět dezert. V Řecku můžete ochutnat kataifi (ořechový závin), galaktoboureko (dezert z listového těsta a vanilkového pudinku), loukoumades (medové pečivo) nebo tradiční baklavu (dezert slepený z medu a ořechů).

Řecký jogurt s plátky banánů ozdobený kakaem

Nápoje

K řecké kuchyni patří také tradiční místní nápoje. Řeckým národním pitím je ouzo (anýzový alkoholický nápoj). Také místní víno je výborné. Řecké víno patří k nejlepším na světě, přestože se o tom málo ví, takže ho neopomeňte ochutnat.

Ceny v restauracích

Za jídlo pro jednu osobu v levnější restauraci zaplatíte kolem 10 EUR. V lepší restauraci se najíte zhruba za 15-20 EUR na osobu. Výhodně vás vyjde stravování v rychlém občerstvení nebo u stánků (např. gyros), kde se ceny pohybují kolem několika euro.

Kolik stojí v Řecku alkohol?

V restauracích je alkohol poměrně drahý. Pivo i víno seženete obvykle od 3 EUR v závislosti na úrovni restaurace a lokalitě. V obchodech je alkohol levnější.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024