Průvodce / Evropa / Řecko / Doprava v Řecku

Doprava v Řecku

Po Řecku můžete cestovat hned několika způsoby. Můžete si půjčit auto, nebo využít autobusovou či vlakovou dopravu. Asi nejpohodlnější, avšak nejdražší variantou, je využití taxi služeb. V Řecku je rovněž velmi rozšířená lodní přeprava. Pro překonání delších vzdáleností a k dopravě na ostrovy můžete využít leteckou dopravu. Levné letenky po Řecku můžete vyhledat přes náš vyhledávač.

Půjčení auta v Řecku

V případě, že si budete chtít pro vaši dovolenou v Řecku pronajmout auto, zamluvte si ho předem na osvědčených stránkách Rentalcars. Více o cenách, dopravních předpisech, cenách benzínu, či o tom, na co si dát pozor, naleznete v kapitole našeho průvodce "Půjčení auta v Řecku".

Autobusy

Nejrozšířenější dopravou v pevninském Řecku i ostrovech je autobusová přeprava. Provozuje ji velká státní společnost KTEL a dále menší soukromé společnosti. Ceny jízdenek se pohybují přibližně od 1,20 EUR výše, a to v závislosti na délce trasy. Autobusy KTEL jsou tmavě zelené s velkým nápisem názvu společnosti na předním skle.

Ve větších městech a v turistických letoviscích jsou autobusové zastávky s vylepenými jízdními řády. Menší zastávky mimo města bývají označeny pouze cedulí s řeckým nápisem ΣΤΑΣΗ a bez jízdních řádů. Jízdní řády bývají v takovém případě vždy dostupné z výchozího bodu dané linky a čas příjezdu na menší zastávky je nutné si dopočítat. Autobusy jsou zpravidla spolehlivé, mívají pouze drobná zpoždění v řádu několika minut. Jízdenky se kupují na zastávkách nebo v autobuse. Rozšířené jsou také dálkové autobusy – je vhodné si cestu v nich rezervovat předem.

Bus Kréta

Vlaky

Vlaková přeprava nemá v Řecku příliš hustou síť a omezuje se pouze na spojení větších měst v pevninské části a na poloostrově Peloponés. Vlaky jsou navíc často pomalejší než autobusy a ceny jsou o něco málo nižší. V Řecku funguje státní společnost s názvem ΟΣΕ. Jízdní řády jsou k dispozici v jednotlivých stanicích a mění se dle sezony. Pro delší cesty je vhodné si místo ve vlaku předem zarezervovat. Ceny pro delší vzdálenosti se pohybují v řádech desítek eur v závislosti na délce trasy.

Taxi, Uber atd.

Po Řecku samozřejmě můžete cestovat taxíkem. Jde o nejdražší variantu přepravy. Cena závisí na délce trasy a lokalitě. 1 km cesty vychází v průměru na 0,80 EUR + je nutné počítat s nástupní sazbou cca 3,50 EUR. Cena za hodinu čekání činí v průměru 11 EUR. Raději si cenu domluvte dopředu.

Lodní doprava

V Řecku je velmi rozšířená lodní přeprava z důvodu velkého množství přilehlých ostrovů. Plaví se zde velké trajekty (ferry), které jsou určeny pro dlouhé trasy a menší lodě, jež bývají zpravidla rychlejší. V Řecku funguje mnoho lodních společností. Díky konkurenci jsou ceny lodní přepravy poměrně příznivé, a to zvláště na dlouhých trasách. Nejvýhodnější je jízdenka v ekonomické třídě (bez místenky a kajuty). Pro delší trasy je vhodné si jízdenku zarezervovat dopředu přes internet nebo v kancelářích společností, které se nacházejí v přístavech či v centrech velkých měst. Někde fungují také tzv. lodní taxi, jež jsou vhodné na krátké vzdálenosti a místa nedostupná veřejnou dopravou.

Vyhledat a porovnat nabídky všech dopravců můžete na stránkách Directferries. Velmi oblíbené je spojení mezi ostrovem Kréta a Santorini, které z vlastní zkušenosti doporučujeme.

ferry SeaJets, trip Heraklion Port Desk Santorini

Letecká doprava

Řecko má velké množství ostrovů. Kromě trajektů se mezi řeckými ostrovy a pevninou můžete přemisťovat letadlem. Levné letenky po Řecku můžete vyhledat přes náš vyhledávač.

Stopování v Řecku

Stopování v Řecku není problém a od jiných evropských destinací se nijak zvlášť neliší.

Stopování

Městská doprava

Ve většině řeckých měst můžete pro přepravu využít MHD. V větších městech Řecka se můžete přepravovat metrem, tramvají, autobusem nebo trolejbusem. Jízdenky zakoupíte ve většině případů přímo u řidiče, v prodejních automatech či v prodejních stáncích. Prodejní místa se v jednotlivých městech mohou lišit.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.9.2023