Průvodce / Evropa / Řecko / Měna a ceny

Ceny v Řecku a jak ušetřit

Čím se platí v Řecku?

V Řecku se platí eurem. Eura si můžete vyměnit předem nebo si je vybrat až v Řecku z bankomatů, které jsou zde dostupné ve městech i letoviscích a přijímají všechny platební karty. Hotovosti je rozumnější brát méně.

Eura

Platba kartou a výběry z bankomatů

V hotelech, větších obchodech i restauracích není ve většině případů problém platit kartou. Hotovost si s sebou obstarejte na pokrytí nákupů suvenýrů, občerstvení a nákladů na dopravu v místě či na vstupné do turistických atrakcí.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Nejvýhodnější je si peníze proměnit ještě před odjezdem. Jestliže proměnění peněz necháte na poslední chvíli a budete je chtít proměnit až na letišti, rozhodně vás to moc výhodně nevyjde. 

Peníze nejvýhodněji proměníte ve směnárnách, které si na rozdíl od většiny bank neúčtují žádné poplatky a v případě, že proměňujete větší množství peněz, vám dost možná nabídnou výhodnější kurz.

Jaké jsou v Řecku ceny?

Ceny v Řecku jsou závislé na cílové destinaci a obecně lze říci, že čím turisticky oblíbenější destinaci zvolíte, tím budou ceny vyšší. Za jídlo v běžné restauraci zaplatíte od 10 EUR do 15 EUR. Levněji vás vyjde jídlo z fastfoodu. Gyros vás vyjde zhruba na 4,50 EUR až 7 EUR.

Cena za ubytování v Řecku je rovněž závislá na cílové destinaci a ročním období. Nejdražší je ubytování v hlavní sezóně. Na řeckých ostrovech v hlavní sezóně zaplatíte za noc ve dvoulůžkovém pokoji od 1 500 Kč, zatímco na pevnině mimo sezonu vás noc vyjde od 600 Kč.

Athény

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování600 Kč1 400 Kč4 000 Kč
Doprava200 Kč1 000 Kč2 800 Kč
Jídlo500 Kč1 300 Kč3 200 Kč
Atrakce a zábava300 Kč700 Kč1 600 Kč
Celkem1 600 Kč4 400 Kč11 600 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se v Řecku dává spropitné?

Spropitné je v Řecku podobné jako u nás. Běžně se v restauracích dává přibližně 10 % z ceny útraty v závislosti na spokojenosti s poskytnutými službami. Často je však spropitné již započítáno v ceně – v takovém případě již spropitné obsluze dávat nemusíte, stačí zaokrouhlit výslednou částku na celá eura. Spropitné mohou očekávat také taxikáři, portýři či pokojské.

Tips

Smlouvá se na Řecko?

Pro turistická centra je v Řecku smlouvání vcelku běžnou záležitostí. Smlouvat můžete zkusit na tržnicích či v bazarech. V klasických obchodech a restauracích smlouvání běžné není.

Jak v Řecku ušetřit?

  • V Řecku můžete výrazně ušetřit na ubytování, jestliže se vyhnete hlavní turistické sezoně a luxusním resortům.
  • Dále můžete ušetřit na jídle, pokud nebudete navštěvovat restaurace v předražených turistických lokalitách a budete si kupovat místní speciality u stánků, jako např. gyros či si budete sami vařit. Suroviny můžete nakoupit na trzích nebo v supermarketech. Kupujte si ryby, čerstvou zeleninu a ovoce – tyto potraviny jsou zde poměrně levné a přitom velmi kvalitní.
  • Pokud chcete po Řecku cestovat pronajatým vozidlem, rezervujte si ho několik měsíců dopředu, abyste získali nejvýhodnější cenu.
  • Využívejte slev na vstupné, které jsou v Řecku i na jeho ostrovech poskytovány do většiny státních památek, v případě, že na ně máte nárok. Slevy jsou pro občany EU, kteří přesáhli určitý věk (většinou 65 let), pro děti, mladistvé a studenty ze zemí EU s platným studentským průkazem, pro postižené a často také pro svobodné rodiče nebo pro rodiny s více dětmi. Případně si zjistěte, zda do některých památek není v určité dny měsíce vstup zdarma. Zdarma bývá vstupné třeba při příležitosti různých státních i mezinárodních svátků. Pokud plánujete návštěvu více památek v rámci jedné oblasti, zjistěte si, zda není možnost zakoupení zvýhodněného balíčku vstupů. Například v Athénách si za 30 EUR můžete koupit balíček zahrnující vstupné do Akropole, starověké i římské Agory, chrámu Dia Olympského, Kerameikosu a dalších antických areálů. Balíčky se dají koupit vždy v některém z objektů, který se týká obsahu balíčku. Pozor: mimo sezonu bývá vstupné u některých památek sníženo na polovinu, takže se nákup balíčku příliš nevyplatí.
  • Jestliže máte hluboko do kapsy, využijte krás Řecka, které jsou zadarmo. Navštivte místní kostely, projděte si pěšky památky měst a trhy, udělejte si procházku přírodou, kochejte se západem slunce na pláži nebo si popovídejte s místními o jejich životě a kultuře.

Slevové weby v Řecku

Řecká alternativa webu Groupon či Slevomat se nazývá Regroup.

Ušetřit můžete s aplikací TheFork (App Store / Google Play). Pokud zadáte promo kód 837A408B, získáte 1000 bodů (nazývají se Yums), které následně můžete proměnit za voucher v hodnotě 20 GBP (zhruba 550 Kč).

Následně stačí vybrat restauraci, kde Yums akceptují, zarezervovat si stůl a slevu využít.

Yums

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.9.2023