Průvodce / Evropa / Řecko / Praktické

Praktické informace do Řecka

Doklady

Jaké doklady při cestě na Řecka potřebuji?

Pro pobyt v Řecku potřebujete platný průkaz totožnosti, tedy buď občanský průkaz nebo cestovní pas.

Jaké doklady potřebuje dítě?

Pro děti platí stejné podmínky jako pro dospělé tzn. potřebuje platný průkaz totožnosti, tedy buď občanský průkaz nebo cestovní pas.

Jaký řidičský průkaz je potřeba?

Pro řízení v Řecku není řeckými orgány vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. Stačí vám tedy platný  řidičský průkaz.

Očkování

Žádné očkování není povinné, ani nutné.

Celní předpisy

Dovoz ze zemí EU

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety800 ks
Krátké doutníky400 ks
Doutníky200 ks
Tabák1 kg
Lihoviny10 l 
Aperitivy20 l
Víno90 l (max 60 l šumivého)
Pivo110 l
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 l

Dovoz ze zemí mimo EU pro osoby starší 17 let

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety200 cigaret nebo
Krátké doutníky100 ks nebo
Doutníky50 ks nebo
Tabák250 gramů / 9 oz
Lihoviny1 l / 1 quart nebo
Aperitivy2 l / 2 quart nebo
Víno4 l / 1 gallon nebo
Pivo16 l / 4 gallon
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 10 l / 2 gallon

Internet a volání v Řecku

Volání, SMS i data vás v rámci EU stojí stejně částky jako v tuzemsku. Pokrytí je velmi dobré.

Na co si dát v Řecku pozor?

Bezpečností situace v Řecku a na jeho ostrovech je srovnatelná s jinými státy Evropské unie. Turisté by si měli dávat pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí.

Hromadná dopravaVe veřejné dopravě ve velkých městech, obzvláště při cestách z a na letiště, dochází k  okrádání cestujících. Nejčastěji se jedná o krádeže cestovních dokladů a finančních prostředků. Krádeže jsou zaměřeny především proti turistům, takže buďte ve veřejných dopravních prostředcích velmi opatrní na své věci.
ŘízeníProvoz ve velkých řeckých městech je značný a místní řidiči ne vždy dodržují dopravní předpisy. Někteří z nich téměř nepoužívají směrovky a na jednosměrných komunikacích často jezdí v protisměru. V letních měsících je na silnici mnoho cyklistů i skútrů, kteří různě přejíždějí mezi auty. Místní zákony navíc povolují malé množství alkoholu v krvi. Při řízení vozidla buďte proto obezřetní.
PočasíV letních měsících bývá v Řecku velké horko. Ve slunečných dnech dosahuje rtuť teploměru až čtyřicetistupňových hodnot. Z toho důvodu je nutné striktně dodržovat pitný režim, před sluncem se chránit kvalitními slunečními brýlemi, pokrývkou hlavy a opalovacím krémem.
Nože a slzné sprejeV Řecku není povoleno nosit u sebe nůž nebo slzný sprej. Považuje se to za nedovolené ozbrojování. Pamatujte na to, abyste se vyhnuli zbytečným problémům.
DrogyDržení jakéhokoliv množství drog je trestáno dlouholetým vězením.
KempováníKempování mimo vyhrazená místa je zakázáno.
PlavbaKapitán i členové posádky jakéhokoliv plavidla (jachty, vodního skútru, člunu) mají zakázáno požívat alkohol a musí mít na sobě při plavbě záchranné vesty.NE = ANO
Řecké ne znamená ano. Pamatujte na to a nenechte se vyvést z míry. Člověku chvíli potrvá, než si na tuto zvláštnost zvykne.
Toaletní papírNa většině toalet v Řecku se setkáte s cedulkami s upozorněním, abyste nevyhazovali toaletní papír do záchodové místy, ale do odpadkového koše. Neberte toto doporučení na lehkou váhu a dodržujte ho. Odpadní trubky jsou zde totiž velice úzké a mohou se snadno ucpat.
Pitná vodaVoda z vodovodu bývá pitná. Je však odlišná od vody, na kterou jsme zvyklí z České republiky, takže si raději kupujte vodu balenou. Můžete se tak vyhnout střevním obtížím.
PožáryV létě je na mnoha místech v Řecku a na řeckých ostrovech velice sucho, takže hrozí požáry. Dbejte na to, abyste vždy pečlivě uhasili nedopalky cigaret a nezakládali otevřený oheň na pláži či ve volné přírodě. Kvůli suchu a větru může velmi rychle vzniknout požár.

Zásuvky v Řecku

Napětí220 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu C a F
Potřebujete adaptér?Ne

 

Kde se v Řecku nechat ošetřit?

Občané Evropské unie mají na území Řecka nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči s evropským průkazem zdravotního pojištění. Doporučujeme sjednat si komerční zdravotní pojištění, jelikož některé lékařské úkony či spoluúčast při platbě za léky není v této nutné péči zahrnuta. V případě platby za ošetření či léky si schovávejte účtenky, abyste je poté mohli doložit pojišťovně, která vám je proplatí. V případě nutnosti okamžité lékařské pomoci volejte na číslo 166 nebo tísňovou linku 112. V ostatních případech se můžete obrátit na recepci hotelu nebo asistenční službu, kde vám poradí s výběrem lékaře i adresou nejbližší lékárny nebo zdravotnického zařízení. Můžete si vybrat mezi soukromými lékaři a státními zařízeními. Lékárny poznáte podle ikony zeleného kříže na bílém poli.

Důležité kontakty

Policie171
Zdravotnická záchranná služba166
Hasiči199

Co s sebou do Řecka

  • Nezapomeňte si především doklady – cestovní pas nebo občanský průkaz, zdravotní kartičku pojišťovny, doklad o cestovním pojištění, řidičský průkaz, peníze a mobilní telefon.
  • Na návštěvu Řecka přes léto si zabalte lehké oblečení na den a oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi na večer, aby vás neobtěžovali komáři. Je vhodné mít repelent.
  • Samozřejmostí jsou plavky, krémy na a po opalování, sluneční brýle a pokrývka hlavy, jelikož sluníčko v Řecku může být silné.
  • V jarních a podzimních měsících přibalte o něco teplejší oblečení a lehkou bundu. Jestliže plánujete v Řecku podnikat výlety nebo procházet pešky památky měst, budou se vám hodit kvalitní turistické boty.
  • V zimě z důvodu nižších teplot a častých srážek oceníte teplé oblečení, nepromokavou bundu a boty a pláštěnku nebo deštník.
  • Nezapomeňte si zabalit léky, které pravidelně užíváte a základní lékárničku obsahující náplasti, dezinfekci, léky proti průjmu, bolesti a horečce. Pokud něco z výše zmíněného zapomenete, nic se neděje. V Řecku vše bez problému seženete.
Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.9.2023