Průvodce / Evropa / Řecko / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Řecku domluvím?

Úředním jazykem v Řecku je řečtina. V turistických destinacích se většinou dobře domluvíte anglicky nebo německy.

O Řecích

Řekové patří mezi velmi hrdé národy. Pro Řeky je typická pohostinnost, otevřenost a temperamentnost. Dokáží se bavit téměř za všech okolností. Řekové patří mezi národy, které žijí rušným nočním životem. Velké množství Řeků se řídí heslem, co nemusíš udělat dnes, odlož na zítra. Ve většině případů platí, že Řekové jsou rodinně založeni a ke své rodině chovají úctu.

Společenská etiketa a zvyky

  • Společenská etiketa je v Řecku často spojena se stolováním. V restauracích si dejte pozor na to, že by do nich muži měli večer nosit dlouhé kalhoty, a že není běžné platit zvlášť. Řekové jsou zvyklí večeřet velice pozdě, až kolem 22. hodiny. Je vhodné naučit se alespoň základní řecké fráze (pozdrav, poděkování), jelikož místní lidé jsou tímto vždy mile potěšeni. Jinak se s nimi v turistických centrech domluvíte bez problémů anglicky nebo německy. S řeckými frázemi vám pomůže kapitola s názvem „Základní fráze“ v tomto průvodci.
  • Dejte si pozor na odpolední siestu, kterou jsou obyvatelé Řecka zvyklí dodržovat. V nejteplejším období celého dne – obvykle mezi 15-17 hodinou – většina Řeků odpočívá doma. V tomto čase tedy můžete narazit na některé zavřené obchody a v ulicích panuje větší klid.  
  • Řekové jsou známí svojí nedochvilností. V Řecku se zkrátka na nic nespěchá a na vše je dost času, takže se tímto přístupem nenechte překvapit v hotelech, obchodech ani v restauracích. Může se stát, že v restauraci budete na jídlo čekat až hodinu a donesou vám ho vlažné. V Řecku je to však normální – ve vlažném jídle údajně lépe vynikne chuť ingrediencí.
  • Místní lidé jsou silně věřící. Do kostelů a jiných náboženských památek noste vhodné oblečení a mějte zakrytá kolena i ramena. Opalování bez horního dílu plavek se obecně toleruje, ale pozor na nudismus – ten je v Řecku povolen pouze na k tomuto účelu vyhrazených plážích.

Crete_Festival

Náboženství

Řekové jsou křesťané, takže slaví především křesťanské svátky. Nejvýznamnějšími svátky jsou podobně jako v České republice Velikonoce a Vánoce.

Historie Řecka

Řecká historie sahá až do roku 3000 př. n. l., kdy došlo k příchodu osadníků z Malé Asie na Krétu. V roce 400 př. n. l. došlo k válce mezi Athénami a Spartou, tzv. „peloponéské válce“. Významným obdobím, nejen pro řecké dějiny, byla vláda Alexandra Velikého. Kolem roku 200 př. n. l. se stalo Řecko římskou provincií.

V roce 395 n. l. se Řecko stalo součástí Byzantské říše. V letech 1453 – 1821 bylo Řecko pod tureckou nadvládou. V roce 1821 vypukla občanská válka, v roce 1830 se Řecko stalo svobodnou zemí. Během druhé světové války bylo Řecko obsazeno německými vojsky. V roce 1944 převzali správu nad zemí Britové. Téhož roku došlo k další občanské válce. K uzavření příměří došlo v roce 1945. Následující roky byly ve znamení střídaní jedné vlády za druhou. Samostatná republika vznikla na přelomu let 1973 a 1974.

Archeologické muzeum Heraklion Kréta

Kultura

Řecká kultura vychází hlavně z byzantských a starověkých tradic. Velkou oblibu a tradici má lidová hudba. Nejpopulárnějším nástrojem je buzuki, což je speciální brnkací nástroj. Důležitou roli v kultuře hraje i řecké divadlo a literatura.

Nákupy a suvenýry

Suvenýry nakoupíte v turistických letoviscích, městech i v blízkosti turistických atrakcí.

Z potravin se kupuje hlavně tradiční ouzo, řecké víno, olivový olej, olivy, med (např. tymiánový či piniový med, různé ovocné, bylinkové a květinové medy), bylinky, koření, ořechy, kandované ovoce a sladkosti (medové či ořechové). V blízkosti turistických atrakcí zakoupíte různé suvenýry jako klasické magnetky, pohledy, přívěšky a textilie s motivy řecké mytologie, antických památek nebo moře. Oblíbené jsou suvenýry v podobě řemeslných výrobků, umění, šperků, produkty ze dřeva olivovníku, keramika, krajkové a vyšívané dečky a koberečky, olivová mýdla, mořská sůl a talismany se symbolem typického modrého oka.

Dostatek obchodů najdete ve větších městech. Obchody mají otevřeno zpravidla od pondělí do soboty zhruba od 8:00 - 9:00 do 21:00 hod. (pozor – po obědě mohou mít několik hodin zavřeno z důvodu odpolední siesty). Menší obchody mají kratší otevírací doby, a to obzvlášť v sobotu. V neděli mívají obchody obvykle zavřeno. Stánky s turistickými suvenýry mají otevřeno často i o nedělích a v pozdních večerních hodinách.

Suvenýry, Kréta

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.9.2023