Počasí a kdy Itálii navštívit

Kdy Itálii navštívit?

Co se týče počasí, je Itálie velice rozmanitá a navštívit ji můžete prakticky kdykoli. Záleží pouze na vás a na vašich aktivitách, které na dovolené hodláte provozovat. Jižní pobřeží bývá zpravidla teplejší a vyšší teploty se zde drží i v pozdních podzimních měsících. Naopak sever země přeje turistice a lyžování.

Dovolená u moře

Odpočinkovým pobytům u moře jsou nakloněny spíše letní měsíce a brzký podzim.Pokud toužíte po levné dovolené u moře, volte měsíce na začátku či konci sezony. Nejlevnější zájezdy do Itálie bývají v květnu a červnu.

Poznávací dovolená

Pokud naopak vyrážíte za turistikou, neváhejte vyrazit na jaře, nebo na podzim, kdy teploty nedosahují na tropická maxima.

Treking Sardínie

Zimní dovolená v Itálii

Lyžaři si na své přijdou během celého roku, jelikož na území Itálie se nachází i několik ledovců, kde se lyžuje v jakoukoli roční dobu.

Poznávání měst

Pro poznávací víkendy je vhodný celý rok. V létě bývá minimum srážek, na jaře a podzim příjemnější teploty a v zimě potěší nízká cena hotelů.

Počasí v Itálii

Vzhledem k rozdílným nadmořským výškám, které v Itálii naměříte je velmi odlišné i počasí v jednotlivých regionech. Platí ale, že zimy jsou mírné a léta suchá, bez významnějšího podílu srážek. Především na jihu panují v létě vyšší teploty, často překračující hranici 30 stupňů Celsia. Naopak na severu země a v Alpách čekejte spíše mírnější klima s dostatečným úhrnem srážek a v zimních měsících s bohatou sněhovou pokrývkou.

Pro detailní informace o počasí si projděte průvodce jednotlivých destinací.

a mnohé další...

Počasí v zimě

Počasí v lednu v Itálii je vyjma Alp mírné, teploty v lednu se v jižní Itálii pohybují kolem 10°C, na severu se teploty pohybují kolem 5°C, takže počasí nahrává výletům po městech Únorové počasí v Itálii je téměř shodné s lednovým s tím, že převážně na jihu Itálie jsou častější přeháňky. Počasí v březnu v Itálii pomalu začíná umožňovat koupání v moři, zejména na jihu rostou teploty vzduchu v průměru na 15°C. Teplota moře se pak pohybuje kolem 16°C, pokud jste dostatečně otužilí, na krátké smočení za slunného dne to tedy stačí.

Lyžařská střediska, vallaccia

Počasí na jaře

Počasí v květnu v Itálii je velice slunné, teploty vzduchu v květnu se prakticky na celém pobřeží pohybují kolem 19°C, na úplném jihu pak převyšují 20°C. Teplota Středozemního moře v květnu se pohybuje kolem 19°C, Jadran je v květnu zhruba o 2°C chladnější, přesto se již objevují první dny vhodné ke koupání.

Červnové počasí v Itálii je již velice teplé, teploty na jihu poloostrova stabilně přesahují 24°C, teplota moře v červnu po celém pobřeží přesahuje 22°C s tím, že Středozemní moře je opět o chlup teplejší. Pokud se tedy chcete vyhnout turistům a cestovat za nižší ceny, počasí v Itálii v červnu je pro koupání u moře ideální.

Faraglioni, Capri, Itálie

Počasí v létě

Počasí v Itálii v červenci a srpnu je ve znamení teplot nezřídka kdy přesahujících hranici 30°C, teplota Středozemního moře o letních prázdninách je kolem 25°C, Jadran dosahuje 24°C. Co se týče září, počasí v Itálii stále nahrává koupání u moře. Teploty padají pomalu k 22°C, na jihu poté teploty klesají pomaleji. Teplota moře v září je však v Itálii prakticky stejná jako na konci srpna.

Cala mariolu, Baunei, Sardínie

Počasí na podzim

Teploty vzduchu v říjnu v Itálii klesají pod 20°C, zvyšuje se však také četnost a intenzita srážek. Nejvíce deštivých dnů v Itálii připadá na listopad, kdy teploty vzduchu rychle klesají pod 15°C.

Florencie, Itálie

Kdy se dá koupat v Itálii?

Ideálním časem, kdy vyrazit do Itálie za koupáním, je období od června do října.

Teplota moře v Itálii

Břehy Itálie omývají vody Jaderského, Jónského a Tyrhénského moře. Co se týče teploty vody, nelze jednoznačně říci, že moře na jihu země bude teplejší, než to severněji položené. Velmi často záleží na povrchu dna, velikosti zátoky a hloubce při pobřeží. Průměrná teplota vody v letních měsících se ale pohybuje okolo 25 stupňů a nemusíte se tak bát, že je koupání v Itálii jen pro otužilce.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024