Doklady

Jaké doklady při cestě do Itálie potřebuji?

Itálie je součástí Evropské unie, pro cestování vám tak stačí platný občanský průkaz.

Jaké doklady do Itálie potřebuje dítě?

Stejně jako po ostatní cesty do zemí EU je potřeba i pro cestování s dítětem platný cestovní průkaz. Tím může být cestovní pas, nebo občanský průkaz, který vám i pro nejmenší cestovatele vystaví na každém úřadě s rozšířenou působností.

Pokud dítě do zahraničí cestuje bez zákonného zástupce, například s prarodiči, nebo jinými rodinnými příslušníky, doporučujeme vám vybavit se písemným souhlasem zákonného zástupce o vycestování dítěte do zahraničí, a to v anglickém, nebo německém jazyce. V extrémních případech by taková cesta mohla totiž být posuzována i jako únos dítěte a místo dovolené byste si zadělali na pořádné komplikace. Vzor písemné žádosti si můžete stáhnout například zde.

Jaký řidičský průkaz je v Itálii potřeba?

Ve všech zemích Evropské unie vám vystačí klasický řidičský průkaz. Před cestou si jen zkontrolujte, zda již nemá po expiraci.

Očkování

Pro cesty do Itálie není nutné podstoupit žádné povinné očkování.

Celní předpisy

Dovoz ze zemí EU

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety800 ks
Krátké doutníky400 ks
Doutníky200 ks
Tabák1 kg
Lihoviny10 l 
Aperitivy20 l
Víno90 l (max 60 l šumivého)
Pivo110 l
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 l

Dovoz ze zemí mimo EU pro osoby starší 17 let

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety200 cigaret nebo
Krátké doutníky100 ks nebo
Doutníky50 ks nebo
Tabák250 gramů / 9 oz
Lihoviny1 l / 1 quart nebo
Aperitivy2 l / 2 quart nebo
Víno4 l / 1 gallon nebo
Pivo16 l / 4 gallon
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 10 l / 2 gallon

Internet a volání v Itálii

Volání, SMS i data vás v rámci EU stojí stejně částky jako v tuzemsku. Pokrytí je zde velmi dobré.

Na co si dát v Itálii pozor?

Itálie patří mezi velmi bezpečné země. Pozor si ale dávejte na kapsáře a zlodějíčky, kteří se vyskytují na místech s vysokou koncentrací osob a jsou neduhem většiny oblíbených destinací.

Itálie je také známá pro svou vyšší seismickou aktivitu, která se může objevit i několikrát denně. Většinou se jedná pouze o otřesy menší síly, které však dokáží na první zkušenost zvýšit srdeční rytmus.

Zásuvky v Itálii - je potřeba redukce?

Rozvody elektřiny jsou v Itálii stejné jako u nás a ve většině budov naleznete standardizované eurozásuvky. V některých starších objektech však ještě stále můžete narazit na staré italské zásuvky se třemi kolíky nad sebou a v těchto případech je nutná redukce. Tu doporučujeme zakoupit až na místě dle aktuální situace, nebo pořídit univerzální, protože i tyto tří-kolíkové zásuvky byly vyráběny ve dvou typech a nemuseli byste tak strefit tu správnou. Seženete je v běžném elektru a stojí okolo 2 EUR.

Napětí230 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu C a F
Potřebujete adaptér?Ne

 

Kriminalita v Itálii

Itálie je pro turisty poměrně bezpečnou zemí. O pořádek v ulicích se starají takzvaní "Carabinieri", ti řeší například krádeže, či dopravní přestupky.

I přesto vám dáme několik tipů, jak nechodit neštěstí naproti. Pro případ krádeže si s sebou na dovolenou vždy pořiďte kopie vašich dokladů, které budete mít na odlišném místě než originály. V případě ztráty, nebo krádeže tak bude jednodušší vaše identifikace a vystavení nových. Pokud se chystáte na pláž, nebo na výlet, v žádném případě si s sebou neberte veškerou hotovost. Obecně doporučujeme platit kartou a v hotovosti si brát jen nezbytné minimum. Totéž platí i pro cenné předměty, které není radno vystavovat příliš na obdiv.

Kde se v Itálii nechat ošetřit?

V první řadě všem cestovatelům důrazně doporučujeme kvalitní cestovní pojištění. Nezáleží, zda se budete prohánět po zasněžených svazích, nebo chytat bronz na pláži, náhoda se neptá a věřte, že účet z nemocnice vám na dovolenkové náladě moc nepřidá. Nabídky cestovního pojištění si můžete prohlédnout pod tímto odkazem.

V případě, že se vyskytnete v situaci, kdy je lékařská pomoc nezbytná, jako první na ráně bývá asistenční číslo pojišťovny, u které máte sjednané cestovní pojištění. Tam by vám měli poradit nejbližší nemocnici, nebo zdravotnické středisko. V případě organizovaného zájezdu se můžete obrátit i na delegáta, který zná svěřenou oblast a případně vám může u lékaře překládat.

Pozor, pokud se jedná o akutní úraz, dopravní nehodu, nebo je v ohrožení dítě, na nic nečekejte a volejte rychlou záchrannou službu na lince 118 nebo 112. Formality se vyřeší později.

Turistické pasti

Na turistické pasti můžete během cest do Itálie narazit. Před návštěvou restaurací nebo absolvování tour si raději přečtěte recenze na internetu. Zejména při návštěvě restaurací v oblíbených oblastech či městech se mějte na pozoru. Navštěvujte pouze restaurace, ve kterých předem znáte ceny za jídlo, abyste předešli případným problémům. Touto taktikou jsou například proslulé Benátky, kde v některých restauracích vyžadovali za běžné jídlo v restauraci astronomické částky.

Důležité kontakty

Policie

113
Hasiči115
Rychlá záchranná služba112 / 118
Velvyslanectví ČR v Římě0039 06 360 95 71-3
Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024