Doprava v Itálii

Mezi přímořskými letovisky standardně fungují autobusové spoje podél pobřeží a do větších měst. Například v severní Itálii tak několikrát denně jezdí autobusy z Benátek směrem Caorle a Lignano. Pro občasné výlety po okolí si tak pohodlně vystačíte s poměrně levnou autobusovou dopravou.

Pro cesty mezi velkými městy můžete využít buď poměrně spolehlivé a moderní vlaky Trenitalia. Alternativou jsou autobusy Megabus, které nově jezdí od Milána přes Janov, Toskánsko, Řím až do Neapole. Ceny přitom začínají v akcích za 1€. Šance, že zrovna na váš termín vychytáte eurovou jízdenku je sice nízká, ale i běžné tarify jsou výhodné.

Pokud plánujete častější výlety podél pobřeží či do vnitrozemí, může se vám vyplatit půjčení automobilu. Půjčovny se vyplatí především na jihu Itálie, kam se lze z České republiky dostat pouze letecky a turistické cíle jsou zde roztroušeny po větší ploše. Díky půjčenému vozu se stáváte pány svého času a pokud vás pojede více, budou se náklady na dopravu lišit jen minimálně. Ceny v Itálii jsou srovnatelné s evropským průměrem, malé auto pořídíte i v sezoně do 1100 Kč na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

Hromadná doprava v Itálii není špatná... ale ani dobrá. Občas je oříšek vyznat se v jízdních řádech a čas od času se stává, že spoj, na který čekáte ani nevyrazí. Nicméně, obecně můžeme říci, že vlaková doprava je spolehlivější než ta autobusová a nejlepší volbou pro ničím nesvázaný pohyb jo pronájem vozidla. Samozřejmě záleží, v jaké oblasti se budete vyskytovat a jak velké vzdálenosti na svých cestách budete muset překonat.

Doprava z letišt

Připravili jsme pro vás stovky průvodců po letištích, kde naleznete i detailní informace o dopravě. V plážových letoviscích si často můžete objednat rozvoz se společností Holidaytaxis. Ten vás bude čekat na letišti a doveze vás až k vašemu hotelu.

Půjčení auta v Itálii

Nejvýhodnější nabídky můžete snadno porovnat a rezervovat přes portál Rentalcars. Kolik půjčení auta v Itálii stojí, jaké jsou ceny benzínu, na co si dát pozor a další informace naleznete v kapitole průvodce "Půjčení auta v Itálii".

Auto se vám vyplatí vypůjčit na venkově, nebo pro přesuny mezi vzdálenějšími místy. Počítejte ale s dodatečnými náklady na mýtné a benzín. Naopak ve městech si bohatě vystačíte s hromadnou dopravu. Ušetříte si nervy a také peníze za parkování.

auto u moře

Autobusy

Co se týče autobusové městské hromadné přepravy, je Itálie velmi dobře pokrytá a v některých městech se můžete svézt navíc i tramvají nebo metrem. Nicméně, pro turistu může být poněkud složitější se vyznat v jízdních řádech. Nebojte se tak zeptat místních na radu. Jízdenky koupíte v takzvaných tabaccheria a stojí okolo 1,50 EUR. Pokud budete hromadnou dopravou cestovat celý den, zeptejte se na celodenní jízdenku, která se vám rozhodně vyplatí.

Pokud se budeme bavit o meziměstské autobusové dopravě, tady je situace o poznání složitější. Linky příliš nedodržují jízdní řády a celý systém dopravy bývá jeden velký chaos. Po Itálii jezdí více dopravců, ale pokud můžeme doporučit, spolehněte se na známý Flixbus. Mapu spojů naleznete na webu a online můžete zakoupit i jízdenky.

Vlaky

Hlavním italským vlakovým dopravcem je společnost Trenitalia. Jízdenky zakoupíte až na nádraží a před vstupem je nutné si je označit. Zpravidla bývá cestování vlakem velice pohodlné. Soupravy jsou čisté a spoje jezdí na čas.

Jízdné nestojí mnoho a pokud zvolíte rychlík, může být vlaková doprava vhodnou alternativou k leteckým přesunům v případě cestování do opačných končin země.

Taxi, Uber atd.

Taxikáři obecně nemívají příliš dobrou pověst a ani Itálie není výjimkou. Krom toho, že tento způsob dopravy patří mezi ty nejdražší vůbec, občas se stane, že vás nepoctivý taxikář zkusí natáhnout. Vždy se tak dopředu informujte o průměrné ceně za zvolenou trasu, nebo o výši sazby za nástupní poplatek.

O něco levnější alternativou může být doprava se soukromými přepravci, jako je například Uber  nebo Bolt. Zde vidíte cenu vždy dopředu a nedojde tak k nemilým překvapením.

Lodní doprava

Lodní dopravu oceníte především během cest na Italské ostrovy. Mezi Apeninským poloostrovem a Sicílií, Elbou, nebo Sardinií pendlují velké trajekty. Vždy doporučujeme zajistit si místo předem.

Na Sicílii můžete vyrazit například s dopravci Caronte či Liberty Lines, na Elbu s Moby Lines, Blue Navy a Corsica Ferries, a na Sardinii pluje Grimaldi nebo Moby. Veškerou trajektovou přepravu si můžete najít na těchto stránkách.

V případě zbylých menších ostrůvků si budete muset vystačit s klasickou lodní přepravou.

Zvláštní kapitolou v lodní dopravě jsou Benátky. Zde fungují takzvané "boat taxi" nebo také "vaporetto", které vás v rámci jednotlivého jízdného, nebo celodenní jízdenky přesunou do všech koutů Benátek a přilehlé ostrovy.

ferry

Letecká doprava

Potřebujete se rychle a levně přesunout z jednoho konce Itálie na druhý? Neváhejte využít letecké dopravy. Nejlevnější letenky nabízí například nízkonákladoví letečtí dopravci EasyJet, Ryanair, nebo Volotea.

Pro porovnání cen a nákup letenek zkuste náš vyhledávač nejlevnějších letenek.

Stopování v Itálii

V Itálii je stopování povolené, samozřejmě s výjimkou dálnic. Nicméně, cestujícím ho příliš nedoporučujeme. Nikdy nevíte, kdo vám zastaví a především, pokud cestujete sami, jedná se o zbytečný risk. Italové nejsou stopování příliš nakloněni a stopaři tak většinou u silnic stráví poměrně dost času, než se nad nimi někdo slituje.

Stopování

Městská doprava

Vě většině měst můžete využít autobusovou dopravu, tramvaje nebo metro. Jízdenky je možné zakoupit v trafikách nebo automatech. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024