Svátky a události v Itálii

Státní svátky v Itálii

Není překvapením, že většina státních svátků v Itálii je vázána na církevní události. Stejně jako my tak i Italové slaví Vánoce a Velikonoce, ale také příchod Nového roku, založení Italské republiky nebo konec druhé světové války. Během těchto dní je většina památek, obchodů i služeb zavřených.

Mimo uznané státní svátky, které se slaví plošně po celé Itálii, drží Italové i několik významných dní, které jsou zasvěceny církevním patronům a váží se na konkrétní místo.

1.ledenNový rok (Copodanno)
6. ledenTři Králové (Epifania)
březen/ duben (pohyblivý svátek)Velikonoční pondělí (Lunedi dell´Angelo, Pasquetta)
25. dubenDen osvobození – konec 2. světové války v Itálii (Festa della Liberazione)
1. květenSvátek práce (Festa del Lavoro, Festa dei Lavoratori)
2. červen Založení Italské republiky (Festa della Repubblica)
15. srpenNanebevzetí Panny Marie (Assunzione della B. V. Maria)
1. listopadVšech svatých (Tutti i Santi)
8. prosinecNeposkvrněné početí Panny Marie (Immacolata Concezione della B. V. Maria)
25. prosinecBoží hod vánoční (Natale)
26. prosinec Svátek sv. Štěpána (Santo Stefano)

Festivaly a jiné oslavy

Itálie každoročně hostí velké množství kulturních akcí a festivalů, na které přijíždí nejen místní, ale i turisté z celého světa. Rozhodně nejznámější akcí je únorový festival v Benátkách, na který se každoročně sjedou tisíce lidí.

Benatky_Carneval

Máte-li rádi ohňostroje, vřele vám doporučujeme Festa del Mare (Slavnosti moře), které jsou právě pro velkolepou show velmi oblíbenou akcí. 

Turisticky atraktivní je i Sienské palio, což je jízda Sienou na neosedlaných koních. Jezdci jsou zástupci jednotlivých městských čtvrtí a závodí spolu na velkém náměstí. Tato událost je největší v Toskánsku a závodu předchází průvod v tradičních krojích.

Pokud vám kultura nic neříká, můžete vyrazit například na Festival del Prosciutto di Parma, který se koná každoročně v září a navštívit ho můžete v Parmě a dalších 13 obcích.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024