Kde a jak si půjčit auto?

Nejvýhodnější nabídky můžete snadno porovnat a rezervovat přes portál Rentalcars.

Kolik stojí půjčení auta?

Za týdenní pronájem auta zaplatíte v Itálii od 4 000 Kč. V základní ceně bývá pojištění vozidla pro případ nehody, dávejte si však pozor na výši spoluúčasti.

Jaké doklady budete potřebovat a jak zaplatit

Ve většině případech je pro provedení rezervace nutné vlastnit kreditní kartu, s debetní v Itálii bohužel nepochodíte. Platba je pak možná právě prostřednictvím platební brány.

Ceny benzínu a hustota sítě čerpacích stanic

Co se týče ceny pohonných hmot, Itálie patří k těm dražším v Evropě. Litr benzínu vás vyjde na přibližně 1,80 EUR, za stejný objem nafty zaplatíte okolo 1,7 EUR (ceny berte pro hrubou orientaci, stejně jako u nás se rychle mění). Hustota čerpacích stanic je menší než u nás, ale je dostačující.

Dopravní předpisy v Itálii

V Itálii platí podobné dopravní předpisy, na jaké jsme zvyklí u nás.

  • V obci je maximální povolená rychlost 50 km/hod, mimo obec je to pak 90 km/hod. Na dálnicích a rychlostních silnicích se mohou osobní automobily pohybovat maximální rychlostí 130 km/hod.
  • Pozor si dávejte na označení „Zona Traffico Limitato“, což jsou oblasti, kde platí speciální emisní limity a některá vozidla sem mají vjezd zakázán, nebo je podmíněn dodatečnému poplatku.
  • Nad rámec povinností oproti pravidlům v České republice je nutnost obléci si reflexní vestu pokaždé, když se řidič ocitne v mimořádné události a je donucen opustit vozidlo. Dále v Itálii platí zákaz používání blikačky / světelné houkačky na ostatní řidiče.
  • Pozor si také dejte na vhodnou přepravu domácích mazlíčků, kteří mohou cestovat pouze po předchozím upoutání bezpečnostním pásem, nebo umístění do přepravního boxu.
  • Obecná tolerance alkoholu v krvi je do 0,5 promile. Toto pravidlo však neplatí pro čerstvé řidiče.

Provoz na silnicích

Provoz na silnici se velmi liší od sezóny a oblasti ve které se pohybujete. Obecně však platí, že doprava na dálnicích a méně frekventovaných tazích bývá bezproblémová. Naopak notnou dávkou trpělivosti se obrňte při pohybu v centrech větších měst a turistických destinacích. Tam mějte oči na stopkách, protože za volantem jsou nejen Italové pěkně nevrlí.

Na co si dát pozor

Itálie není v dopravě ničím výjimečná. Předvídejte, přizpůsobte styl jízdy vašim řidičským dovednostem, počasí a stavu vozovky tak, abyste vždy dorazili bezpečně do cíle. Především při přejezdech horských sedel nezapomínejte na zimní výbavu, která vám může na cestách velmi pomoci a na delších trasách si dopřejte pravidelné přestávky.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024