Ceny v Itálii a jak ušetřit

Čím se platí v Itálii?

Od roku 2002 se na území celé Itálie platí eurem, které nahradilo italskou liru. Peníze je možné si směnit ještě před cestou, nebo vybrat až v Itálii v bankomatu. Předem se ale nezapomeňte informovat, jaké poplatky si vaše banka účtuje za výběry v zahraničí.

Platba kartou a výběry z bankomatů

Platba kartou je ve většině zemí zažitým standardem a ani Itálie není výjimkou. Rozhodně vám proto doporučujeme nebrat si s sebou příliš vysokou hotovost, o kterou byste mohli v případě krádeže přijít.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Vřele vám doporučujeme směnit si ještě před odjezdem na dovolenou, jelikož italské směnárny "ufficio di cambio" si oproti našim institucím účtují daleko vyšší poplatky za vyřízení. Vhodnější alternativou může být platba kartou, nebo výběr z bankomatů, které se často nachází v blízkosti větších hotelů a v centrech měst.

Jaké jsou v Itálii ceny?

Ceny se v Itálii odvíjí nejen podle oblasti, do které vyrážíte, ale i od zakoupené značky. Prémiové zboží bude pochopitelně dražší, než zboží na trhu nebo v supermarketu. Stejně tak v restauraci v lyžařském středisku zaplatíte více, než v osterii na předměstí. Obecně ale můžeme říci že jsou ceny jen o něco málo vyšší, než jsme zvyklí u nás.

Ceny jídla v supermarketech jsou často srovnatelné s těmi tuzemskými, neznačkové potraviny mnohdy pořídíte i levněji než u nás. V obchodech si svačinu pořídíte za 1-2 Eur, suroviny na oběd pro dva vás vyjdou na 5-10 Eur, záleží jestli chcete kupovat i maso. Doporučujeme Vám využívat i teplých pultů, které mají často i v menších supermarketech. Můžete si zde vybrat z teplých jídel jako je smažená ryba, grilované kuře, brambory atd. a ceny jsou zde mnohem nižší než v restauracích. Na nákup ovoce a zeleniny doporučujeme zajít do menších, specializovaných krámků kam chodí i místní. Nakoupíte tam levně a kvalitně.

Pokud budete chtít nasát pravou italskou atmosféru a zajít si na večeři do nějakého z místních podniků, počítejte za jídlo a pití pro jednoho s minimálně 10 – 15 eury, když se budete držet při zemi. Restauraci si vždy vybírejte takovou, kam chodí hodně místních i turistů. Pokud narazíte na pěknou restauraci, která je ale prázdná, rozhodně doporučuji zajít jinam.

Ušetřit můžete s aplikací TheFork (App Store / Google Play). Pokud zadáte promo kód 837A408B získáte voucher do vybraných restaurací na 550 Kč. Detailní popis naleznete níže v sekci "Slevové portály v Itálii".

Suvenýry, Řím

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování600 Kč2 000 Kč5 000 Kč
Doprava100 Kč500 Kč1 500 Kč
Jídlo500 Kč800 Kč2 500 Kč
Atrakce a zábava200 Kč500 Kč1 000 Kč
Celkem1 400 Kč3 800 Kč10 000 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se v Itálii dává spropitné?

V některých italských restauracích je spropitné automaticky připočítáno k útratě. Předem se tak vždy podívejte, zda je na vaší účtence zmíněna i položka benandata, coperto či couvert. V takovém případě není nutno dávat nic navíc.

Pokud si restaurace couvert neúčtuje, bývá dobrým zvykem nechat obsluze přibližně 10% z celkové útraty. Pozor, více jak 20% však již budí spíše pozdvižení. Samozřejmě, vše se odvíjí od vaší spokojenosti se servisem a úrovně navštíveného podniku.

V pouličních provozech, cukrárnách a kavárnách stačí celkovou částku symbolicky zaokrouhlit, nebo přidat pár centů navíc.

Tips

Smlouvá se v Itálii?

Itálie není smlouvání příliš nakloněna. Ceny jsou zpravidla pevné a jen málokdy se vám podaří získat cokoli za nižší obnos. Výjimku mohou tvořit například ceny za ubytování, nebo služby poskytované mimo sezónu, či nákupy suvenýrů a drobných předmětů na tržnicích, nebo od pouličních prodejců na plážích a promenádách.

Tipy jak ušetřit

  • Významnou položkou, za kterou na svých dovolených v součtu utratíme nejvíce peněz, je jídlo. Nejdražší je samozřejmě stravování v restauraci a proto, pokud máte možnost si sami uvařit, nebo si udělat piknik, doporučujeme vám si alespoň na některé dny nakoupit ve větších supermarketech.
  • Další možnosti, jak ušetřit se odvíjí od charakteru vašeho pobytu. Pokud vyrážíte na hory, některé hotely ještě před hlavní sezónou nabízí k ubytování skipas zdarma. Také v případě, že vyrážíte za kulturou a památkami, doporučujeme vám, informovat se na turistickém centru, zda v daném regionu nelze uplatnit Tourist Pass, díky kterému byste získali zvýhodněné vstupné.

Slevové portály v Itálii

V Itálii působí slevový web Groupon, na kterém najdete slevové nabídky jako na českém Slevomatu.

Dále můžete využít stránky groupalia.it, kde naleznete především slevové kódy.

Ušetřit můžete s aplikací TheFork (App Store / Google Play). Pokud zadáte promo kód 837A408B, získáte 1000 bodů (nazývají se Yums), které následně můžete proměnit za voucher v hodnotě 20 GBP (zhruba 550 Kč).

Následně stačí vybrat restauraci, kde Yums akceptují, zarezervovat si stůl a slevu využít.

Yums

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024