Praktické informace do Dominikánské republiky

Doklady do Dominikánské republiky

Při cestách do Dominikánské republiky je nutné mít cestovní pas, který bude platný ještě minimálně 6 měsíců po vstupu do země. Při vstupu do země je nutné sdělit imigračnímu úředníkovi účel pobytu a předpokládanou dobu. Občané ČR nepotřebují víza pro vstup kratší než 120 dní (4 měsíce). 

Jaké doklady potřebuje dítě?

Každé dítě musí mít pro cestování svůj vlastní cestovní pas. Pokud dítě cestuje na dovolenou například s prarodiči, doporučujeme vyplnit speciální dokument - souhlas zákonného zástupce s vycestováním nezletilého. Tento dokument najdete zde.

Jaký řidičský průkaz je potřeba?

Pokud si v Dominikánské republice plánujete zapůjčit automobil, nezapomeňte cestovat s mezinárodním řidičským průkazem. O mezinárodní řidičský průkaz můžete zažádat na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Poplatek je 50 Kč.

Očkování

Žádné očkování není při cestě do Dominikánské republiky povinně vyžadováno. Doporučené očkování pro všechny cestovatele je očkování proti žloutence A a B, proti břišnímu tyfu a tetanu.

Pro standardní dovolenou v délce několika týdnů, kdy se budete pohybovat převážně v turistických lokalitách, však tato očkování nejsou nutností.

Internet a volání v Dominikánské republice

Pokud budete v Dominikánské republice používat českou SIM, připravte se, že za hovory, sms a surfování na internetu vám budou účtovány vysoké poplatky. O konkrétních poplatcích se poraďte s vaším operátorem. Pokud do Dominikánské republiky cestujete na delší dobu, zvažte zakoupení místní simkarty s internetem.

Na co si dát v Dominikánské republice pozor?

Bezpečností situace v Dominikánské republice je poměrně dobrá. Funguje zde turistická policie, která je v případě potřeby ochotná pomoci. S policisty se domluvíte španělsky a většinou i anglicky.

KrádežeDávejte si pozor na cennosti a osobní věci. Dochází ke krádežím nehlídaných cenností na plážích, veřejných místech a ke krádežím z uzamčených aut. Hotelové resorty jsou bezpečné, v menších ubytovacích zařízeních je lepší využít trezor. Dominikánská republika je velmi chudá země a není vhodné nosit okázalé šperky na veřejnosti.
PočasíSlunce je v Dominikánské republice silné. Chraňte se kvalitními opalovacími krémy s vysokým faktorem, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy. Dodržujte pitný režim.
Pitná vodaVoda z vodovodu není pitná. Kupujte si výhradně vodu balenou. Vyhněte se ledu v nápojích a pečlivě umyjte ovoce i zeleninu v balené vodě.
HurikányV letním období a na podzim je v Dominikánské republice zvýšené riziko hurikánů. Sledujte aktuální situaci v oblasti - hurikánům předcházejí varování. Instrukce, jak se během hurikánů chovat, vám poskytne cestovní kancelář nebo hoteliér. V případě hrozícího hurikánu je vhodné mít připravené zavazadlo s doklady, léky, vodou i trvanlivými potravinami.
KomářiZvlášť v období dešťů vás mohou v Dominikánské republice obtěžovat komáři, kteří bývají původcem různých nákaz. Po setmění noste oblečení s dlouhými rukávy a zakupte si místní repelent.
DopravaV Dominikánské republice se jezdí vpravo a většina silnic je bohužel ve špatném stavu. Dávejte pozor na neopatrné řidiče, kterých tu není málo. Používání blinkrů není příliš časté, ale předjíždění a troubení ano.
DrogyNa letištích jsou časté namátkové kontroly cestujících kvůli pašování drog. Nebuďte zaskočení, pokud se něco takového stane i vám. Snažte se s policisty maximálně spolupracovat.

Zásuvky v Dominikánské republice

Důležitou položkou ve vašem kufru by měl být adaptér. V Dominikánské republice jsou používány zásuvky amerického typu. Napětí se pohybuje v rozmezí 110 - 120V/ 60 Hz. Pokud si adaptér zapomenete, můžete si jej zapůjčit v lepších hotelech.

Napětí110 - 120V
Frekvence60 Hz
Typ zásuvekZásuvka amerického typu
Potřebujete adaptér?Ano (doporučujeme tento adaptér)

Kde se v Dominikánské republice nechat ošetřit?

Ve velkých hotelových resortech funguje 24h lékařská služba, kterou můžete v případě potřeby využít. Za ošetření zaplatíte v hotovosti na místě, a to zhruba 100-150 USD. Pokud nemáte ve vašem ubytovacím zařízení lékařskou službu, informujte se o nejbližším zdravotnickém zařízení či lékárně na recepci nebo přímo u svého hostitele. Téměř v každém větším městě je klinika. Můžete si vybrat mezi soukromými a státními zdravotnickými zařízeními.

Kvalitnější péči a lepší vybavení mají soukromá zdravotnická zařízení. Dobrou péči poskytuje např. Clinica Abreu v Santo Domingu. Ve větších městech a turistických destinacích se s lékaři obvykle domluvíte anglicky. V případě problému nezapomeňte kontaktovat svoji pojišťovnu, která vám poskytne instrukce ohledně ošetření. Pokud zaplatíte za ošetření v hotovosti, vždy si vyžádejte a schovejte účet, aby vám mohla pojišťovna zpětně proplatit náklady na ošetření.

Důležité kontakty

Policie809-6823151
Zdravotnická záchranná služba911
Hasiči809-6822000

Základní informace

HLAVNÍ MĚSTOSanto Domingo
ROZLOHA48 730 km2
POČET OBYVATEL10 734 247
JAZYKšpanělština
NÁBOŽENSTVÍ  křesťanství
MĚNADOP (dominikánské peso)
ZÁSUVKYObvykle americký typ, napětí 110 V. Nutný adaptér.
TELEFONNÍ PŘEDVOLBA+ 1 809
Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 13.5.2024