Ceny v Dominikánské republice a jak ušetřit

Čím se platí v Dominikánské republice?

Oficiální měnou v Dominikánské republice je dominikánské peso. Zkratka této měny je DOP, ale můžete se setkat i s označením RDS nebo RD$. Bankovky mají hodnotu  5, 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 pesos. Mince mají hodnotu 5 a 1 peso a dále se dělí na na 50, 25, 10, 5 a 1 centavo. Většinou se ale setkáte s nejnižší hodnotou 50 centavos. 

V oblíbených turistických oblastech a většině hotelů je ale možné platit i americkými dolary (USD). Ceny bývají většinou vyobrazeny v obou měnách a dost často se vyplatí platit v amerických dolarech.

Dominican money

Platba kartou a výběry z bankomatů

Při výběrech z bankomatů či bezhotovostních platbách dodržujte běžná bezpečnostní pravidla. Bankomaty najdete ve větších městech a oblíbených turistických letoviscích. Většina bankomatů si účtuje poplatek ve výši 120 DOP (cca 45 Kč), další poplatky závisí na vaší bance. 

Kartou je většinou možné platit v turistických letoviscích, ale platba bývá často zpoplatněna sazbou 10 - 15 % z ceny. Hotovost si sebou obstarejte na pokrytí nákupů suvenýrů, občerstvení a nákladů na dopravu v místě, výlety či na vstupné do turistických atrakcí.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Do Dominikánské republiky cestujte pouze s americkými dolary, které zde můžete jednoduše směnit. Vyměňujte pouze omezené množství peněz v oficiálních směnárnách, nejlépe však v bance. Směnárny jsou dostupné v každém větším městě. Pokud vám někdo na ulici bude nabízet výhodnou směnu peněz, určitě odmítněte. Mohlo by se stát, že obdržíte falešné bankovky. Vývoz měny je ze země zakázán, a tak vyměněné množství, pokud možno utraťte. Zpětná výměna na dolary je velmi nevýhodná.

Jaké jsou v Dominikánské republice ceny?

Ceny v Dominikánské republice jsou podobné nebo trochu levnější než u nás. Dominikánská republika je ale poměrně turistickou destinací a ceny v restauracích pro turisty mohou být nastavené vysoko. Levnější jídlo pořídíte pouze v obchodech, u stánků a v místních jídelnách, zatímco v restauracích si připlatíte.

Pokud již máte zaplacené letenky a ubytování, na jídlo a ostatní výdaje vám postačí přibližně 700 - 2 600 DOP. Záleží, zda preferujete lepší restaurace nebo vám postačí jídlo z místních vývařoven, stánků či si plánujete sami vařit. S výdaji samozřejmě zahýbe také alkohol, suvenýry, výlety a turistické atrakce.

Juan Dolio Beach

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování800 Kč2 000 Kč5 000 Kč
Doprava100 Kč1 000 Kč2 000 Kč
Jídlo500 Kč1 000 Kč2 500 Kč
Atrakce a zábava200 Kč600 Kč2 000 Kč
Celkem1 600 Kč4 600 Kč11 500 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se v Dominikánské republice dává spropitné?

Mnoho restaurací si spropitné automaticky započítává do výsledného účtu, v některých oblastech (např. Punta Cana) může být k ceně připočítána ještě městská daň. Tyto informace najdete zpravidla na jídelním lístku. Pokud není spropitné automaticky započítáno, je zvykem nechat přibližně 10 % z ceny.  Spropitné se dává také pokojským, nosičům zavazadel, řidičům či průvodcům, a to zhruba ve výši od 1 USD.

Tips

Smlouvá se v Dominikánské republice?

V Dominikánské republice se smlouvá podle toho, kde zrovna nakupujete. V kamenných obchodech či supermarketech se smlouváním určitě neuspějete. Smlouvání si užijete u prodejních stánků, kde mají Dominikánci tendenci nasazovat ceny vysoko. Původní cenu můžete snížit klidně i na třetinu.

Jak v Dominikánské republice ušetřit?

  • V Dominikánské republice můžete výrazně ušetřit na ubytování, jestliže se vyhnete hlavní turistické sezoně a luxusním resortům u pláží. Dále můžete ušetřit na jídle, pokud nebudete navštěvovat restaurace v předražených turistických lokalitách a budete si kupovat jídlo u stánků, v jídelnách pro místní či si budete sami vařit. Místní suroviny můžete nakoupit na trzích, u stánků nebo v obchodech.
  • Pokud chcete po ostrově cestovat pronajatým vozidlem, rezervujte si ho několik měsíců předem, abyste získali nejvýhodnější cenu. Pokud ne, využívejte veřejné dopravy v podobě autobusů, sdílených aut nebo místních guaguas. Taxi je v Dominikánské republice velice drahé. Na dopravě z letiště můžete výrazně ušetřit, pokud si domluvíte transfer s vaším ubytovacím zařízením za sníženou cenu.
  • Vyhýbejte se drahým turistickým atrakcím a organizovaným výletům pro turisty a cestujte individuálně místní veřejnou dopravou. Jestliže máte hluboko do kapsy, využijte krás ostrova, které jsou zadarmo. Navštivte místní kostely, projděte si pěšky památky měst a trhy, zavítejte na prohlídku do továrny na doutníky nebo rum, kochejte se západem slunce na pláži nebo si popovídejte s místními o jejich životě a kultuře.

Vstupy do památek

Vstupy do památek v Dominikánské republice jsou často zdarma nebo jsou poměrně nízké. Pohybují se kolem 40 -100 DOP. Zdarma jsou také prohlídky některých továren na doutníky a rum. Drahé je obvykle vstupné k turistickým atrakcím jako např. laguna Hoyo Azul nebo skanzen Altos de Chavón.

Slevové portály v Dominikánské republice

V Dominikánské republice Groupon ani obdobné slevové weby přímo nepůsobí, ale na stránkách Grouponu můžete nalézt zvýhodněné nabídky hotelů.

Vždy porovnejte zlevněnou cenu s tou běžnou, kterou naleznete například na Booking.com. Ať se ubezpečíte, zda je sleva opravdu reálná a běžně nestojí hotel stejně, nebo dokonce ještě méně.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 13.5.2024