Doprava v Dominikánské republice

Doprava v Dominikánské republice

V Dominikánské republice funguje veřejná doprava v podobě autobusů, dále starých mikrobusů (guaguas), sdílených aut (carros públicos) a moto-taxi (motoconchos).

Pro turisty je nejvhodnější cestování autobusem. V každém městě je centrální stanoviště autobusů, ze kterého odjíždějí autobusy do různých směrů. Ostatní zastávky často nebývají značené a chybí jízdní řády, takže v případě potřeby se na přesnou polohu autobusové zastávky a časy odjezdů budete muset zeptat místních obyvatel nebo na recepci hotelu. Nejlepšími autobusovými dopravci jsou společnosti Metro a Caribe Tours, které jsou poměrně spolehlivé, klimatizované a pohodlné. Autobusy jezdí po předem určených trasách v poměrně pravidelných intervalech a jízdné je fixní a relativně přívětivé.

tourist bus in the center of punta cana, Dominikána

Dobrodružnějším způsobem dopravy jsou mikrobusy či dodávky guaguas, které využívají místní lidé. Tyto dopravní prostředky jsou levnější, ale také mnohem méně pohodlné, jelikož bývají obvykle přeplněné větším počtem lidí, než jaká je kapacita dopravního prostředku. Guaguas jezdí po předem určené trase, ale zastavují na mávnutí. Technický stav guaguas může být velmi špatný. Cena se pohybuje již od několika pesos dle délky trasy.

Carros públicos jsou osobní auta, na nichž je uvedena cílová destinace. Zastavují na mávnutí. Auta sdílí více lidí jedoucích stejným směrem, díky čemuž je cena daleko nižší než v případě klasického taxi. Cena se pohybuje kolem 25 DOP za krátkou trasu v délce několika km.

Poslední možností dopravy jsou tzv. motoconchos. Jde o dopravu, během které vás za nízkou cenu sveze řidič motorky. Tato forma dopravy je však poměrně nebezpečná, jelikož se obvykle jezdí bez helmy, rychle a řidiči mají tendenci vozit více než jednoho pasažéra.

Organizované výlety

Pro některé turisty může být také pohodlné ubytovat se u pláže a k výletům využít organizované tour. Ráno vás mikrobus vyzvedne u hotelu a večer opět přiveze. Na výběr je celá řada tour za poznáním ostrova, za ziplinem, jízdou na koních atd. Výhodu je jasně daná cena, možnost pročíst si recenze a prohlédnout fotky.

Dominican Republic, Las Galeras, Buggy tour

Půjčení auta v Dominikánské republice

V případě, že si budete chtít pro cesty po Dominikánské republice pronajmout auto, můžete si jej zamluvit předem, a to například na Rentalcars.

Více informací o cenách, dopravních předpisech a cenách benzínu naleznete v kapitole průvodce "Půjčení auta v Dominikánské republice".

Taxi, Uber atd.

Po Dominikánské republice samozřejmě můžete cestovat taxíkem, taxislužba je na ostrově rozšířená, nicméně velice drahá. Cena závisí na délce trasy a lokalitě. Cena se obvykle pohybuje kolem 150 DOP/km + 125-150 DOP nástupní sazba v normálním tarifu. Taxi obvykle mívají ceníky s fixními cenami pro konkrétní trasy. Raději si však cenu před nástupem u řidiče ověřte.

Letecká doprava

Letecká doprava v rámci Dominikánské republiky je celkem omezená a není moc běžná. Většina letišť slouží výhradně pro mezinárodní lety. Do většiny destinací se dostanete autem do 2 až 3 hodin cesty.

Stopování v Dominikánské republice

Stopování je v Dominikánské republice poměrně běžné, a to především kvůli nestanoveným jízdním řádům místní dopravy. Jednoduše si stoupněte podél silnice a zdvihněte palec. Až vám řidič zastaví, řekněte "una bola" (výraz pro jízdu) a vaši destinaci.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 13.5.2024