Počasí v Thajsku a nejlepší doba k návštěvě

Kdy jet do Thajska na dovolenou?

Ideální doba pro návštěvu Thajska připadá na období od listopadu do února. Během tohoto období je v Thajsku nejméně přeháněk a teploty jsou příjemné. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 30 °C, moře je krásně teplé a příroda je zelená po předcházejícím období dešťů. V tuto dobu do Thajska míří nejvíce turistů z celého světa.

Pokud preferujete cestování mimo hlavní sezonu, můžete se do Thajska vydat v období od března do května, ale počítejte s vysokou vlhkostí i teplotami vzduchu. 

Období dešťů trvá v Thajsku obvykle od června do října v závislosti na lokalitě. V těchto měsících přicházejí monzuny a častěji prší, nicméně i během tohoto období si můžete dovolenou v Thajsku užít. Dešťové přeháňky trvají většinou krátce a prší zejména v noci.

Letní prázdniny v Thajsku

Pokud chcete letět do Thajska v létě, doporučujeme zvolit některé z letovisek u Bangkoku - z vlastní zkušenosti můžeme doporučit např. ostrov Koh Chang. Během celého července pršelo přes den jen několikrát.

Vánoce a Silvestr v Thajsku

Toto období patří k nejdražším v roce - dražší jsou letenky, ubytování i zájezdy.

vánoce, Thajsko


Tipy na levnější dovolenou v Thajsku přes Vánoce a Silvestr

  • Ubytování zarezervujte s co největším předstihem. Nejen že dosáhnete na nižší cenu, ale máte i mnohem širší výběr.
  • Na rezervaci ubytování můžete zvolit klasicky Booking, ale v Thajsku bývá častěji výhodná rezervace přes Agodu.
  • Sledujte akční letenky do Thajska a nakupte je minimálně 3 měsíce dopředu.
  • Zvažte dovolenou v méně turistických částech Thajska, kde jsou ceny přívětivější. Doporučit můžeme např. Koh Chang.
  • Pokud máte v plánu využít zájezdy do Thajska, je nejvýhodnější využít first minute slevy. Last minute zájezdy do Thajska se na Vánoce prakticky neobjevují.

Počasí v Thajsku

Pro Thajsko je typické vlhké a tropické podnebí, které je ovlivňováno monzuny. Pro oblasti středního, severního a severovýchodního Thajska jsou charakteristická tři období, kterými jsou zima (listopad–únor s teplotami kolem 30 °C a bez dešťů), léto (březen-květen s teplotami nad 30 °C a ojedinělými dešti) a období dešťů (červen-říjen s častějšími a vydatnými dešti). 

Jižní Thajsko má pouze dvě období, a to období sucha a období dešťů, teploty se mění jen nepatrně. Průměrné denní teploty vzduchu jsou nejvyšší od března do května, kdy se pohybují kolem 35 °C. Nejchladnějším měsícem je prosinec, kdy průměrné denní teploty dosahují „pouhých“ 30 °C. V ostatních měsících se průměrné teploty pohybují kolem 31-32 °C. Nejvíce srážek spadne v období od června do října. Vůbec nejdeštivějším měsícem je září, kdy prší v průměru 15 dní v měsíci. Nejméně deštivými měsíci v roce jsou měsíce prosinec-březen. V tomto období prší v Thajsku v průměru 1-3 dny v měsíci.

ostrov Kood

 

Kdy je v Thajku hlavní sezona?

Hlavní návštěvní sezona v Thajsku trvá od listopadu do března, kdy sem přijíždí turisté z celého světa a především z Evropy, aby si užili teplých slunných dnů a moře a unikli od evropské zimy. Toto období je nejvhodnější pro návštěvu Thajska, jelikož teploty jsou příjemné a prší jen málo.

 Kdy je v Thajku vedlejší sezona?

Za vedlejší návštěvní sezonu se dá považovat období od března do května, kdy stále ještě příliš neprší, nicméně teploty jsou velmi vysoké.

Kdy je v Thajsku období deštů?

Přibližně od června do října trvá v Thajsku období dešťů, které se projevuje občasnými přeháňkami. Z osobní zkušenosti ale musíme říct, že se nejedná o nic drastického. Výrazně prší zejména v noci, přes den jde o občasné přeháňky, které člověka příjemně osvěží. Nejvíce deštivým měsícem je září, kdy prší v průměru 15 dní.

Kdy se dá v Thajsku koupat?

Hlavní plážová sezona je v Thajsku od listopadu do února, ale koupat se zde můžete díky příjemným teplotám moře po celý rok.

Teplota moře v Thajsku

Teplota vody se v Thajsku celoročně pohybuje mezi 26 °C - 28 °C. Během hlavní sezony od listopadu do února dosahuje teplota moře průměrně 27 °C.

Long Beach, Krabi

Počasí v Thajsku v jednotlivých měsících

O počasí v Thajsku koluje řada mýtů a polopravd. Mnozí si představují, že se střídá „suché“ období s obdobím, kdy prší neustále. To je však poměrně daleko od pravdy. Více než na tomto záleží, kde se zrovna v Thajsku nacházíte a co si příroda usmyslí.

Obecně se dá říci, že pokud chcete navštívit Thajsko v létě, je lepší upřednostnit sever Thajska (např. Koh Chang) před jižním Thajskem. Budete mít menší pravděpodobnost srážek. I přes rozdílnost v jednotlivých oblastech a nepředvídatelnost, se pokusíme o hrubé shrnutí počasí v jednotlivých měsících.

Počasí v Thajsku v lednu a únoru

Leden a únor jsou vhodnými měsíci k návštěvě Thajska a patří mezi měsíce, kdy je v Thajsku nejvíce turistů. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 32 °C a moře má příjemných 27 °C. Jde o jedny z nejméně deštivých měsíců v roce.

Počasí v Thajsku v březnu

V březnu se začíná postupně oteplovat, průměrná denní teplota roste na 34 °C. Začíná thajské „letní“ období. Srážek je stále minimálně, teploty ale stoupají, což ne každému může být příjemné. Dalo by se to přirovnat k teplým letním dnům u nás.

Počasí v Thajsku v dubnu a květnu

V dubnu a květnu už průměrné denní teploty dosahují 35 °C a pomalu začíná přibývat srážek. V květnu počasí začínají ovlivňovat monzuny a to zvlášť na jihu Thajska. Výjimkou je Koh Samui (a přilehlé ostrovy, jako je Koh Pangan, či Koh Tao), kde je počasí specifické a můžete ho navštívit po celý rok, vyjma listopadu.

Počasí v Thajsku v červnu, červenci a srpnu

Na jihu Thajska panují nejdeštivější měsíce, i když to nemusí mnoho znamenat. Srážky bývají intenzivní, ale nemají dlouhého trvání. Výhodou je i méně turistů na plážích, které jsou v top sezóně plné turistů a nižší ceny. Lepší je situace v centrální části (Koh Chang, Pattaya atd.), kde prší výjmečně. Nejlepší pak na Koh Samui a přilehlých ostrovech. V období od června do srpna jsou průměrné denní teploty přibližně 32 °C a častěji prší (zejména v noci).

Počasí v Thajsku v září a říjnu

Zatímco v ostatním Thajsku deště ustávají, na Koh Samui postupně začínají. V tomto období je tedy už lepší zvolit jinou oblast. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 32 °C.

Počasí v Thajsku v listopadu a prosinci

V listopadu a prosinci se průměrná denní teplota snižuje na přibližně 31 °C. Tyto měsíce jsou  vhodné pro návštěvu Thajska, jelikož jde o jedny z nejméně deštivých měsíců v roce. Zároveň v těchto měsících začíná hlavní turistická sezona.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 30.9.2023