Průvodce / Asie / Thajsko / Svátky a události

Svátky a události v Thajsku

Státní svátky v Thajsku

Thajsko má velký počet svátků, které se bujaře oslavují. Mnoho z nich souvisí s náboženstvím, které je nedílnou součástí života Thajců. 

1. ledenNový rok
únor nebo březenDen Magha Puja (oslava na počest Buddhova kázání)
6. dubenDen Chakri (oslava na počest založení dynastie Chakri v roce 1782)
13. - 15. dubenThajský Nový rok
5. květenDen korunovace (oslava korunovace krále)
květenDen Visakha Bucha (oslava Buddhova narození, osvícení a nirvány)
červenecDen Asanha Bucha (oslava prvního Buddhova kázání)
červenecDen Khao Phansa (vysvěcení nových mnichů, začátek tříměsíčního půstu)
12. srpenNarozeniny královny Sirikit
říjenDen Ok Phansa (znovu sestoupení Buddhy na zem, konec období dešťů)
23. říjenDen krále Chulalongkorna (připomínka úmrtí jednoho z nejuctívanějších panovníků)
listopad (1. úplněk)Loj Krathong (svátek světel)
5.prosinecNarozeniny krále Bhumibola
10. prosinecDen Ústavy

Festivaly a jiné oslavy

V lednu slaví Thajci čínského původu počátek čínského lunárního roku týdnem plným uklízení a ohňostrojů.

V únoru se slaví jeden ze tří svátků, které připomínají významné události Buddhova života - Makha Bucha. Tento svátek připadá na úplněk třetího lunárního měsíce. Dalším svátkem je potom festival květin v Chiang Mai. Hlavním hřebem programu jsou alegorické vozy ověnčené květinami projíždějící městem.

Makha Bucha Day v Wat Phan Tao temple in Chiangmai,Thailand

V březnu probíhá v Bangkoku Festival draků, který je spojen se soutěžemi v pouštění draků. V Bangkoku se slaví také Svátek královské orby, který připadá na začátek května. Jde o začátek sezony setí rýže a požehnání obilí. Bráhmanští kněží za pomoci posvátných býků orají královským zlatým pluhem brázdu a sám panovník zaseje první zrnko rýže, aby zajistil dobrou úrodu.

V tomto měsíci probíhá také mezinárodní hudební festival v Pattayi, kdy do města míří rockové skupiny z celé Asie. Koncerty jsou přístupné zdarma.

Duben je ve znamení svátku Songkran, což je tradiční thajský Nový rok (12.-14. dubna). Začíná velmi důstojně, ale pak se mění ve vodní bitvu. Pokud se ráno vydáte do některého z chrámů, nejspíš uvidíte barevná procesí a slavnostní kropení Buddhových soch vodou. Pak si Thajci naplní vodní pistole a vydají se do ulic bojovat. Epicentrem vodních bitev se stává zejména Chiang Mai a Bangkok.

Songkran Festival

Na květen připadá Královský obřad orby, který si zakládá na astrologii a pradávných bráhmanských rituálech, které zahajují období sázení rýže. Na severovýchodě vesničané vyrábějí z bambusu rakety. Ty pak vystřelují k nebi aby napomohli dešti. Poslední květnový svátek je Visakha Bucha, který připomíná Buddhovo narození, osvícení a parinibbanu (vyvanutí ze světa).

V červnu probíhá Jazzový festival v Hua Hin. Ve vesnici Dan Sai v severovýchodním Thajsku slaví karneval Bun Phra Wet. Lidé se oblékají do pestrých kostýmů duchů, procházejí ulicemi, mávají velkými dřevěnými penisy a pijí rýžovou whisky.

Na červenec připadá úplněk osmého lunárního měsíce, kdy si věřící připomínají Buddhovo první kázání, v němž popsal čtyři vznešené pravdy. Svátek s názvem Asahna Bucha je jedním z nejvýznamnějších svátků buddhistického kalendáře. Den po svátku nastává Khao Phansaa, což je buddhistický půst. Právě v tomto období muži tradičně vstupují do kláštera.

12. srpna se slaví královniny narozeniny. Tento den je státním svátkem. Po celé zemi se tento svátek slaví jako svátek matek.

Na ostrově Phuket se slaví na přelomu září a října vegetariánský festival Ngán kin džé, jehož smyslem je tělesná a duchovní očista.  V provincii Surin probíhá v listopadu Festival slonů. Jedná se o slavnou přehlídku dovedností slonů, která je spojena s průvody. V Bangkoku se v prosinci koná oslava Nesení vlajky, která připadá na 3. prosince. Tato oslava je spojena s velkolepou ceremonií, při které přísahá královská garda věrnost králi.

Dále se v různých oblastech Thajska slaví festivaly ovoce či květin dle sklizně. Tyto festivaly jsou spojeny s přehlídkou úrody.

Největší thajský svátek slonů se koná o třetím víkendu v listopadu. V posledním listopadovém týdnu se v Lopburi slaví Opičí svátek. Místním poměrně otravným makakům se vystrojí hostina a kolemjdoucí mají možnost sledovat, jak si opice pochoutky užívají a hodují.

V listopadu se v Chiang Mai koná Yi Peng and Loy Krathong festival, během kterého je vypuštěno tisíce lampionů.

Chiang Mai, Thailand Yi Peng and Loy Krathong festival

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 30.9.2023