Průvodce / Asie / Thajsko / Doprava v Thajsku

Doprava v Thajsku

Thajsko je poměrně rozlehlá země a pokud během svého pobytu plánujete cestovat, určitě využijete nejrůznější druhy dopravních prostředků. Po Thajsku je možné cestovat letecky, vlakem, autobusy, tuk-tuky či pronajatým vozem nebo skútrem.

Půjčení auta či motorky v Thajsku

V Thajsku je poměrně  populární pronájem motocyklů i aut. Pronájem vozidla si zamluvte pro jistotu dopředu na osvědčených stránkách Rentalcars. Více o cenách, předpisech a provozu naleznete v kapitole průvodce "Půjčení auta v Thajsku".

Motorku si můžete půjčit na mnoha místech za cenu od 200 THB. Dobře si ji před zapůjčením prohlédněte a vyzkoušejte, ideálně i nafoťte ze všech úhlů. Vyhnete se tak případnému dohadování o vymyšleném poškození.

Na motorce používejte helmu, policisté turisty rádi kontrolují. A buďte velmi obezřetní, silnice zvlášť po dešti bývají zrádné a pády na motorce bývají nejčastějším úrazem na dovolené v Thajsku. Nezapomeňte také na kvalitní cestovní pojištění, bez kterého je ošetření drahé.

Motorka v Thajsku

Autobusy a minivany v Thajsku

Cestování autobusem po Thajsku je levné, autobusová síť je hustá a spoje jezdí téměř 24 hodin denně. Nejjednodušší je vyjet přímo z autobusového nádraží, nicméně je možné i zastavit si autobus přímo na silnici. Popisy na autobusech jsou však často pouze v thajštině, takže je nejlepší se zeptat řidiče nebo některých místních cestujících, zda autobus skutečně směřuje tam, kam chcete. Lokální autobusová doprava je levná a jen mírně nepohodlná (neklimatizované autobusy). Můžete však využít i o něco dražších klimatizovaných dálkových autobusů, které jsou na místní poměry luxusní a spojují hlavní města provincií.

V menších městech a na venkově narazíte občas na méně pohodlný autobus přestavěný z nákladního automobilu nebo zde jezdí tzv. Song Teo, do kterého se nastupuje neuzavřeným prostorem zezadu. Uvnitř jsou dvě lavice naproti sobě, na které se vejde přibližně 10 lidí. Song Teo si můžete odchytit na ulici na stálých trasách za pevnou cenu či si ho najmout jako taxi a smlouvat o ceně.

Alternativou k autobusům jsou minivany, které často jezdí na stejných trasách, ale nabízí o něco vyšší komfort. Doporučujeme využít k vyhledání spojů portál 12go, který vám najde spojení, porovná ceny a umožní nákup jízdenek online.

Private van Chiangmai

Vlaky

Cestování vlakem v Thajsku lze charakterizovat jako poměrně pohodlnou a levnou variantu. Jde o způsob přepravy pro ty, kteří chtějí ušetřit a zažít si autentickou thajskou dopravu. Úroveň technického stavu thajských železnic je nízká a železniční síť není příliš hustá. Vlakem je možné cestovat pouze mezi hlavními body na severu a jihu. Centrálním místem thajské železniční přepravy je Bangkok (hlavní nádraží je Hualampong Railway Station).

Thajský vlak na řece Kwai Bridge Kanchanaburi, Thajsko

Taxi, Grab, Uber atd.

Taxislužba v Thajsku je poměrně rozšířená, nicméně v turistických oblastech je na místní poměry velice drahá. Například na Phuketu se nástupní sazba při využití taxislužby v normálním tarifu pohybuje kolem 200 THB, cena za 1 kilometr jízdy je pak přibližně 35 THB. Oproti tomu v hlavním městě Bangkoku je nástupní sazba obvykle pouze 35 THB a cena za 1 km cesty 6 THB. Rozdíly tedy mohou být opravdu velké. Raději si cenu domluvte před nástupem.

Více doporučujeme využívat aplikaci Grab, kde je cena nižší a znáte ji předem.

Pokud chcete cestovat taxi na větší vzdálenost, nebo máte více zavazadel, doporučujeme z vlastní zkušenosti službu Gettransfer. Zadáte svou poptávku a dopravci se předhání v tom, kdo vám poskytne výhodnější nabídku. Výhodou je nižší cena a možnost vybrat si vůz dle svých preferencí. Navíc jsou řidiči slušnější (po jízdě je hodnotíte) a pokud si v autě něco zapomenete, není problém to dohledat. Dopravu z letiště s Gettransfer doporučujeme zejména pokud cestujete do Thajska s malými dětmi -  máte jistotu dětské sedačky a pokud máte krom zavazadel i dětský kočárek, můžete si zvolit prostornější auto. Cena je přitom i nižší, než u klasického taxi (zhruba na úrovni Grabu).

Lodní doprava

V přímořských střediscích, mezi jednotlivými thajskými ostrovy i v hlavním městě Bangkoku, můžete využít lodní dopravy. V Bangkoku se lodní doprava týká především přívozů. Tato doprava je velmi levná a má přesně stanovené časové intervaly.

V případě přesunů mezi ostrovy již může být situace složitější. U pravidelných spojů je cena i čas přepravy pevně stanoven, ale u jednorázových plaveb bývá cena poměrně vysoká, jelikož je stanovena pro turisty. V takovém případě je na místě smlouvání a hledání nejvýhodnější varianty u několika přepravců. Můžete využít různých plavidel. Např. tradiční thajské lodi s dlouhou přídí, rychlých speedboats či luxusních výletních lodí.

ferry boat in Koh Chang

Letecká doprava

Jelikož Thajsko je rozlehlé, může se z časového hlediska vyplatit po jeho území cestovat letecky. Vnitrostátní lety nabízí např. aerolinie Thai Airways, Bangkok Air či Air Asia. Nízkonákladová Air Asia nabízí velmi výhodné ceny letenek a zároveň kvalitní služby a pohodlné cestování.

Doporučujeme však rezervovat si lety online s výrazným předstihem, abyste dosáhli na nejlepší cenu. Porovnat nabídky všech aerolinek můžete v našem vyhledávači levných letenek.

Thai Airways

Stopování v Thajsku

Stopování není v Thajsku příliš rozšířené a známé. Řidiči moc rádi zastaví, ale většinou kvůli jazykové bariéře vás vysadí na nejbližší autobusové zastávce. Pravděpodobně si stopnete motorku, což může být problém zejména pokud máte velkou bagáž.

Městská doprava

V hlavním městě Bangkoku můžete využít nejrůznější druhy městské dopravy od moto taxíků, přes klimatizované i neklimatizováné autobusy, čluny až po náklaďáky. V Bangkoku rovněž najdete metro a nadzemku.

Tuk tuk

Tuk tuky najdete doslova všude! Thajsko bez tuk tuků by vlastně ani nebylo Thajskem. Jízda v tomto speciálním vozítku je zážitkem sama o sobě. Ztřeštěná výzdoba a hudba na plné pecky je zkrátka něco, co k tomuto způsobu přepravy patří. Cenu si vždy dohodněte předem a zjistěte si orientační ceny za vámi zvolenou trasu. Řidiči těchto legračních vozítek totiž mnohdy dovedou nastřelit nesmyslně vysoké ceny a čekají, kdo se chytne.

Tuk Tuk

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 30.9.2023