Thajská kuchyně a co musíte ochutnat

Kde se najíst v Thajsku jako místní

Pokud rádi na cestách ochutnáváte jídla typická pro místní kulturu, určitě se vydejte k pouličním stánkům s jídlem. Ochutnejte thajské speciality, které doslova zapálí vaše chuťové buňky, ovoce, které v exotice chutná zkrátka nejlépe nebo zdejší zmrzlinu. Počítejte však s tím, že jídlo dostanete v igelitovém sáčku a budete ho pravděpodobně ujídat na lavičce. Pokud máte radši něco luxusnějšího, můžete vyrazit i do klasických restaurací. V Bangkoku a oblíbených letoviscích jich najdete nespočet. Před návštěvou si můžete zkontrolovat internetové recenze.

Thajská kuchyně a co musíte ochutnat

Thajská kuchyně je považována za jednu z nejlepších a nejexotičtějších kuchyní na světě. Pro thajskou kuchyni je typické chilli, takže většina pokrmů je výrazně pálivá. Můžete však požádat o nepálivou nebo méně pálivou variantu. Většina jídel se dochucuje až u stolu. V každé restauraci je na stole k dispozici rybí omáčka, sušené chilli, cukr, octová omáčka nebo dokonce drcené oříšky. Také je zvykem dávat k jídlům ještě „zelený“ talíř, který obsahuje bambusové klíčky, bylinky apod. V Thajsku se nejčastěji setkáte s pokrmy z masa, mořských plodů, zeleniny, nudlí a rýže. Většina pokrmů však zde chutná úplně jinak, než jsme zvyklí z Evropy, protože bývá dochucená jiným kořením.

Thajské Sweet and sour kuřecí maso s rýží

Mezi typická thajská jídla patří polévka Tom Jam Kung nebo Pad Thai (nudle s bambusovými výhonky, kuřecím či vepřovým masem, vejcem a ořechy), které jistě podle názvu znáte i vy. Na své dovolené v Thajsku však vyzkoušíte i méně známá thajská jídla, které Thajci zbožňují. Například pálivou směs Gaj Phad Med Ma Muang, která je složená z kuřecího masa, oříšků, zeleniny a pikantní omáčky. Podává se s rýží.

Thajské pikantní nudle s vepřovým masem Kuay Tiew Rua

V thajské kuchyni je mnoho výborných pokrmů, jejichž základem jsou mořské plody, nejčastěji krevety. Jde např. o smažené krevety s medovou omáčkou – Kung Čup Péng Thód, krevetové karbanátky – Thód Man Kung, skleněné nudle s krevetami – Kung Ob Vun Sen nebo směs krevet, hub a zeleniny ve sladkokyselé omáčce – Kung Phad Nám Man Hoi. Mezi další pokrmy z mořských plodu patří např. Pů Nym Phad Phong Garí – krabi se zeleninou a vejcem, Mk Jáng -  grilovaná oliheň s omáčkou nebo pečené ryby s různými omáčkami, např. Plá Thód Rád Nám Plá (s rybí omáčkou) či Plá Rád Prick (s ostrou paprikovou omáčkou). Mezi oblíbené polévky patří Rád Ná – polévka sladkokyselé chuti s nudlemi, zeleninou a masem dle výběru nebo Tom Džžd Vun Sen – polévka s vepřovým masem, thajskou zeleninou a rýžovými nudlemi.

Thajský papája salát

Pokud budete chtít něco lehkého a zdravého, dejte si Som Tam Thai – salát z papáji, zeleniny, ořechů, citronové šťávy a krevet. Až budete všech těch exotických chutí přejedení, objednejte si Gaj Jáng Kháo Nýjau – grilované kuřecí maso s rýží, které vás ničím nepřekvapí. Naopak milovníci exotických chutí mohou vyzkoušet zajímavější druhy masa, jako např. krokodýlí maso, jež je v Thajsku poměrně rozšířené. Dále můžou ochutnat smažený hmyz, který je v Thajsku oblíbený – jde o smažené červy, cvrčky, housenky či kobylky. K většině jídel dostanete jako přílohu rýži nebo nudle.

Thajské smažené nudle „Pad Thai“ s krevetami a zeleninou

Kromě výše zmíněných typických pokrmů ochutnejte také thajské ovoce. Sladká manga, papáji, ananasy, zralé banány i další výborné ovoce si jistě zamilujete. Kupte si také kokos, ze kterého můžete pít kokosové mléko brčkem. Jde o výborný, a přitom velice zdravý nápoj plný vitamínů a antioxidantů.

Ceny v restauracích a u stánků

Nejlevněji se najíte tam, kam chodí místní, tedy u stánků  a na street food marketech. Tyto markety jsou zážitkem a jídlo zde je výborné. Ve stáncích se najíte za ceny od 50 THB. Pokud se raději vydáte do restaurace, ceny se mohou lišit. Zpravidla vás jídlo bude stát od 120 THB výš.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 30.9.2023