Průvodce / Asie / Thajsko / Měna a ceny

Ceny v Thajsku a jak ušetřit

Čím se v Thajsku platí?

Oficiální měnou Thajska je thajský baht (výslovnost "bát"), který se dále dělí na 100 satangů. Bankovky mají hodnotu 1.000, 500, 100, 50, 20 bahtů, mince pak 1, 5 a 10 bahtů a můžete narazit i na 25 a 50 satangů. Zkratka této měny je THB. 

Na jedné ze stran bankovek je vždy vyobrazen bývalý thajský král Pchúmipchon Adunjadét v generálské uniformě, na druhé straně najdete další thajské krále. Bankovky v Thajsku neničte ani nemačkejte, Thajci to berou jako zneuctění krále. V březnu 2022 vstoupily do oběhu nové 20 THB bankovky.

Bahty

Platba kartou a výběry z bankomatů

Platby kreditní kartou jsou v Thajsku bez problémů akceptovány ve větších městech a turistických oblastech. Zaplatit tak můžete například v hotelích a větších obchodech. Nezapomeňte ale i na hotovost, za kterou koupíte suvenýry, občerstvení na food marketech, dopravu či vstupné do turistických atrakcí. Pokud cestujete mimo turistické oblasti, určitě mějte při ruce hotovost a na možnost platby kartou nespoléhejte. 

Jaké jsou v Thajsku poplatky za výběr z bankomatů?

Ve větších městech a turistických oblastech najdete bankomaty téměř na každém kroku a výběr hotovosti tak není žádný problém. Při cestách mimo tyto oblasti se pro jistotu vybavte potřebným množstvím hotovosti. 

Thajské banky si zpravidla účtují poplatek za výběr ve výši 200 THB (+ případný poplatek od vaší banky). 

Jaký je limit výběru z bankomatu?

Limit pro výběr z bankomatu záleží na bance, která bankomat vlastní. Některé banky mají maximální povolený limit pro výběr 10 000 THB, jiné banky například 20 000 THB. Nejvyšší limit na jeden výběr mají žluté bankomaty "Krungsri Bank" a to 30 000 THB. Denní limit a další poplatky jsou pak závislé i na vaší bance.

Bankomaty v Thajsku (Krungsri Bank je ten žlutý)

ATM v Thajsku

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Pro směnu peněz jsou přijímány zejména americké dolary a eura.

Před směnou doporučujeme obejít několik směnáren a vybrat tu nejvýhodnější - kurz se totiž v jednotlivých směnárnách často i výrazně liší.

Pokud míříte na menší ostrovy, bývá výhodnější si rozměnit peníze už na pevnině, kde je více konkurence a lepší směnný kurz. Vyměnit peníze můžete i v některých hotelích či obchodních domech, tam ale očekávejte trošku horší kurz.

Jaké jsou v Thajsku ceny?

Při cestách do Thajska jsou zpravidla nejvyšší položkou letenky. Ceny v Thajsku za ubytování, jídlo a aktivity jsou více než příznivé a ve většině případů levnější než u nás. V oblíbených turistických lokalitách bývají ceny vyšší než mimo ně (ostatně jako kdekoliv na světě). Nejlépe a nejlevněji se najíte na street food marketech, kde se stravují i místní. Pokud nepočítáte ubytování, výdaje na jeden den se pohybují kolem 200 - 400 THB.

Chatuchak Weekend Market

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování200 Kč500 Kč2 000 Kč
Doprava100 Kč200 Kč1 000 Kč
Jídlo300 Kč400 Kč1 000 Kč
Atrakce a zábava200 Kč400 Kč1 000 Kč
Celkem800 Kč2 500 Kč5 000 Kč

 

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se v Thajsku dává spropitné?

Spropitné není v Thajsku až tak běžné, přestože v lepších hotelech a restauracích už si obsluha spropitnému od turistů přivykla a někde vám jej dokonce započítají do ceny. Pokud jste se službou nebo zbožím spokojeni, drobné spropitné je více než vítáno.

Tips

Smlouvá se v Thajsku?

Smlouvání na thajských tržištích a v menších obchůdcích je něco jako národní sport. Naše rada zní: smlouvejte, smlouvejte a zase smlouvejte! Thajci jsou profesionální obchodníci a cenu jsou schopni i několikanásobně nasadit. Nakonec se vždy ale dostanete na cenu, se kterou budou spokojeny obě strany.

Plovoucí trhy damnoen saduak

Jak ušeřit v Thajsku?

  • V Thajsku můžete výrazně ušetřit na ubytování, jestliže se vyhnete luxusním resortům a vyberete si ubytování menší hotely. Agoda mívá lepší ceny, než Booking.
  • Dále můžete ušetřit na jídle, pokud nebudete navštěvovat turistické restaurace se západní nabídkou a budete se stravovat ve vývařovnách pro místní, kupovat si thajské speciality u stánků či si budete sami vařit.
  • Výrazně ušetřit můžete na místní dopravě (např. lodí nebo taxíkem), pronájmu dopravních prostředků i na suvenýrech, pokud budete smlouvat o ceně.
  • Jestliže máte hluboko do kapsy, nenavštěvujte zpoplatněné turistické atrakce a využijte krás Thajska, které jsou zadarmo. Navštivte místní budhistické chrámy, projděte si pěšky historická města a trhy, kochejte se západem slunce na pláži, šnorchlujte a pozorujte podmořský život nebo si popovídejte s místními o jejich životě a kultuře.
  • Před taxi upřednostňujte Grab. Je levnější a cena je jasně určená.

Ceny jídla v obchodech

Ceny jídla v obchodech jsou v Thajsku poměrně příznivé. Obchody mají otevřeno zhruba od 8 hodin ráno do 20 hodin večer. Větší supermarkety a nákupní centra otevírají později – cca v 9 hodin a zavírají taktéž později – přibližně ve 22 hodin. Běžná otevírací doba je od pondělí do soboty, ale obchody v turistických oblastech bývají otevřeny i v neděli.

V supermarketech jako je 7-Eleven si můžete koupit i levné předpřipravené jídlo, které vám na pokladně ohřejí. Cena se pohybuje kolem 60 BHT. 

7-eleven

Ceny alkoholu v Thajsku

Pivo v restauracích seženete obvykle kolem 60 THB v závislosti na úrovni restaurace a lokalitě. V obchodech vyjde pivo jen o něco málo levněji. Co se týče vína, není nabídka v Thajsku příliš dobrá. Vína jsou velmi drahá a často nekvalitní. Také si dejte pozor na denní dobu, během které alkohol nakupujete. Ve většině obchodů v Thajsku je nákup alkoholu možný pouze v některých hodinách, na což vás upozorní cedulky v oddělení alkoholických nápojů. Alkohol v obchodech obvykle nenakoupíte po půlnoci a během svátků.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 30.9.2023