Průvodce / Asie / Thajsko / Praktické

Praktické informace do Thajska

Doklady do Thajska a víza

Do Thajska je možné cestovat pouze s cestovním pasem, který má platnost delší než 6 měsíců. Pokud v Thajsku plánujete pobývat do 30 dní, není nutné vyřizovat žádné speciální vízum.

Může se vám stát, že po vás budou při vstupu do země požadovat prokázání finančních prostředků 20 000 THB / osoba (přibližně 13 000 Kč) nebo 40 000 THB / rodina (cca 26 000 Kč). 

Jaké doklady do Thajska potřebuje dítě?

Děti při cestách do Thajska potřebují svůj vlastní cestovní doklad, tedy cestovní pas. Pokud dítě necestuje se zákonným zástupcem, ale například s prarodiči, je třeba vyplnit písemný souhlas rodičů, který najdete zde.

Thajsko s dětmi

 

Jaký řidičský průkaz potřebuji do Thajska?

Pokud si v Thajsku plánujete půjčovat skútr nebo motorku, je nutné cestovat s mezinárodním řidičským průkazem. Klasický řidičský průkaz je platný pouze v zemích EU. O mezinárodní řidičský průkaz můžete zažádat na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Poplatek je 50 Kč. 

Jak si mohu prodloužit pobyt v Thajsku a kolik stojí prodloužení?

Pokud cestujete do Thajska individuálně a vyprší vám 30denní turistické vízum, můžete si jej zdarma prodloužit tím, že pořídíte nejlevnější letenku do některého z okolních států a zaletíte si tam třeba na víkend. Po návratu do Thajska dostanete zdarma nové vízum. Pokud chcete v Thajsku pobývat dlouhodobě, je nutné si sjednat osobní schůzku na velvyslanectví v Bangkoku, kde se dozvíte více informací. Cestujete-li do Thajska v rámci organizovaného zájezdu, informujte se u svého delegáta o možnostech prodloužení pobytu a ceny. 

Co dělat při překročení maximální délky pobytu?

Pokud zjistíte, že vám skončilo vízum a vy jste si jej zapomněli prodloužit, obraťte se neprodleně na imigrační úřad. Při překročení povolené doby pobytu je nutné zaplatit pokutu 500 THB / den, minimálně 1000,- THB, maximálně však 20 000,- THB.

Víza do Thajska pro pobyty delší než měsíc

Pokud plánujete v Thajsku pobývat déle než je 30 dní, je možné vaši dobu pobytu prodloužit. Obraťte se na příslušný imigrační úřad a vyvarujte se služeb soukromých zprostředkovatelů. 

Co je Visa run, jak funguje a na co si dát pozor?

Jednou z technik, zejména pro zkušené cestovatele,  jak si prodloužit vízum v Thajsku je takzvaný Visa run. V praxi to vypadá tak, že si před vypršením víz zaletíte třeba na víkend do některého ze sousedních států. Při návratu do Thajska obdržíte nové vízum. Dejte si ale pozor na to, že při opakovaném vstupu do země nesmí součet všech pobytů v 6-ti kalendářních měsících přesáhnout 90 dnů.

Jak mohu pobývat v Thajsku dlouhodobě?

Žádost o dlouhodobé vízum se podává na velvyslanectví v Bangkoku a to pouze na základně předem sjednané osobní schůzky.

Víza do Thajska

Očkování do Thajska

Žádné očkování není při cestě do Thajska povinně vyžadováno. Pouze v případě, že přilétáte z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika, Latinská Amerika) nebo jste tuto oblast navštívili méně než 6 dní před příletem do Thajska, může po vás být očkování proti žluté zimnici vyžadováno.

Doporučené očkování pro cesty do Thajska je očkování proti žloutence A a B, proti břišnímu tyfu a tetanu. Pro standardní dovolenou v délce několika týdnů, kdy se budete pohybovat převážně v turistických lokalitách, však tato očkování nejsou nutností.

Celní předpisy

V Thajsku je pro bezcelní dovoz stanoven limit 200 ks cigaret a maximálně 1 litr alkoholického nápoje na osobu.

Co se nesmí do Thajska dovážet?

Do Thajska je zakázáno dovážet vodní dýmky, elektronické cigarety a jejich náplně, drogy (včetně konopí), obscénní materiály ani petardy (jsou považovány za výbušninu).

Co se nesmí z Thajska vyvážet?

Jak to tak při cestování bývá, ani z Thajska není možné vyvážet vše, co vás napadne. Přísně zakázáno je vyvážet drogy, chráněné živočichy a rostliny, petardy (Thajci je považují za výbušninu) a zboží mající na sobě Thajskou národní vlajku. 

Některé zboží a předměty lze vyvážet pouze za určitých podmínek. Pokud například plánujete z Thajska odvézt sošku Buddhy vyšší než 15 cm, potřebujete speciální povolení. Starožitnosti, umělecká díla a náboženské předměty je možné vyvážet taktéž pouze s povolením příslušného úřadu. Thajskou měnu lze vyvážet pouze do 50 000 THB.

Buddha

Internet a volání v Thajsku

Volání a surfování po internetu s vaší SIM se vám v Thajsku může značně prodražit a je tak velmi rozumné si zakoupit místní SIM kartu s internetem. Přímo na letišti můžete zakoupit turistické SIM za 300 bahtů na týden. Výhodou je jednoduchost, obsluze podáte telefon a ta zařídí vše potřebné. V Thajsku působí operátoři dtac (turistické SIM), AIS (turistické SIM), a TrueMove (turistické SIM). Cena, pokrytí i rychlost jednotlivých operátorů se příliš neliší. Rozdíl bývá v objemu dat a a některých dalších službách.

Pokud chcete ušetřit, nakupte SIM kartu mimo letiště a zvolte některý z běžných tarifů. Je to o něco složitější, a tak většina turistů volí raději turistické SIM, které je možné zařídit hned po příletu.

Většina ubytovacích zařízení a lepších restaurací nabízí bezplatné Wifi připojení.

SIM card na letišti

Bezpečnost v Thajsku a na co si dát pozor?

Thajsko je pro turisty bezpečnou destinací. Jako v každé jiné zemi by si měli turisté dávat  pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí. Existuje ale několik bezpečnostních rizik a oblastí, kterým se raději při návštěvě Thajska vyhnout.

Úcta ke královské rodině

Zneuctít královskou rodinu jakýmkoliv způsoben je v Thajsku trestné. Monarchie, náboženství i královská rodina se těší velkému respektu a úctě. I drobné prohřešky typu zmačkání bankovky s vyobrazením panovníka, nepostavení se při thajské hymně apod. vám můžou způsobit nemalé problémy. Chovejte tedy královskou rodinu v úctě, abyste se vyhnuli případným problémům.

Náboženství

Při návštěvě buddhistických chrámů je vhodné slušné oblečení, které zakrývá ramena a kolena a je nutné se před vstupem do chrámu zout. Sochy a jiné napodobeniny Buddhy jsou posvátné a jejich zneuctění se trestá vězením.

Pronájem vozidel

V případě pronájmu automobilu, motocyklu či vodního skútru si vždy pořiďte při přebírání dopravního prostředku pečlivou fotodokumentaci jeho stavu. V případě že tak neučiníte, mohou po vás půjčovny vymáhat vysoké náhrady škod za poškození vozidla, které vznikly již předtím, než jste si ho zapůjčili. Nikdy nedávejte jako zástavu svůj cestovní pas nebo jiný doklad. Dbejte na to, ať je pronajaté vozidlo pojištěno. Při řízení mějte vždy u sebe mezinárodní řidičský průkaz. Při řízení se mějte na pozoru, Thajci nerespektují na silnicích téměř žádná pravidla a pro Evropany jsou místní silnice chaos. 

Zvířata

V Thajsku je vysoký výskyt různých druhů opic. Některé z nich mohou být agresivní a přenášet například vzteklinu. V místě výskytu opic nevyndávejte žádné jídlo ani nic nekonzumujte. Nepřibližujte se k opicím příliš blízko. V případě pokousání nebo poškrábání zvířetem okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Záplavy

V období dešťů a po několikadenních intenzivních srážkách může docházet k lokálním záplavám, s čímž souvisí zhoršená dopravní situace.

Nemoci a úpal

Z důvodu velkého tepla jsou v Thajsku běžné nemoci z horka jako je úžeh a úpal. Dostatečně pijte, zvyšte svůj příjem soli a minerálů a vyhýbejte se dlouhému pobytu na slunci. Thajsko má zcela odlišné klima i pokrmy, takže mnoho lidí postihnou při jeho návštěvě zažívací potíže. Řešte je vhodnou dietou, dostatečnou hydratací a vybavenou lékárničkou. Pokud problémy přetrvávají, neváhejte s návštěvou lékaře. Chraňte se před poštípáním komáry účinnými repelenty, moskytiérou a dlouhým oděvem ve večerních a nočních hodinách. V některých oblastech Thajska se ještě v menší míře vyskytuje závažné onemocnění malárie, které je přenášeno právě komáry. 

Možnost teroristického útoku

Není vhodné cestovat na jih Thajska do muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat a do pohraničních oblastí, kde hrozí teroristické útoky a ozbrojené střety.

Držení drog

Proti představě Thajska jako země, kde je dovoleno vše, hovoří přísné tresty za držení a prodej drog, které nejsou pro cizince mírnější. Držení drog může mít za následek nejméně rok ve vězení. Pašování drog, definované jako pokus o překročení hranice s drogou, může mít za následek mnohem vyšší tresty, včetně trestu smrti.

Nadháněči a provize

Nadháněči mají v Asii dlouhou tradici a přestože jich je v Thajsku méně než například v Indii, je jich také dost. V Bangkoku často vezmou řidiči túk-túků a další ,,noví přátelé" nově příchozí na prohlídku města. To téměř vždy skoční nákupem pod velkým tlakem v prodejnách hedvábí, klenotů nebo řemeslných výrobků.

Podvody

Thajci mohou být natolik přátelští a uvolnění, že někteří návštěvníci podlehnou klamnému pocitu bezpečí, kvůli kterému jsou zranitelní vůči podvodům všeho druhu. Zejména Bangkok je dobrý místem pro dlouho dobu fungující podfuky, při kterých si cestovatelé myslí, že si našli přátele a nakupují výhodně, avšak místo toho jsou obětí podvodu.

Ženy na cestách

ženy se při cestování v Thajsku setkávají s relativně málo problémy. Těší se velkému respektu a je dobré stejnou měrou oplácet. Útoky a znásilnění nejsou v Thajsku běžné, přesto k takovým případům dochází, zejména pokud se útočníkovi nabídne zranitelná oběť: opilá nebo osamocená žena. Pokud se vracíte sama z baru, nezapomeňte na důvtip a zdravý rozum. Nepřijímejte nabídky neznámých lidí na svezení a necestujte samy do odlehlých oblastí - může to vypadat jako samozřejmost, ale v novém prostředí plném příjemných lidí by se na to mohlo zapomenout.

Kriminalita v Thajsku

Thajsko je považováno za poměrně bezpečnou zemi, avšak v některých oblastech například na jihu se můžete setkat se zvýšenou kriminalitou. Důkladně si hlídejte své osobní věci a cennosti na vysoce frekventovaných místech, kde se můžete stát obětí kapsářů.

Taxi a tuk tuk

Při jízdách tuk-tukem se předem dohodněte na částce. Ideální je si zjistit, jaká částka je běžně účtována na vámi zvolené trase. U taxi trvejte na taxametru, nebo zvolte Grab.

Zásuvky v Thajsku

Ve většině hotelů se setkáte běžnými zásuvkami typu C, které využíváme i u nás. Může se ale stát, že ve starších typech ubytování narazíte na americké zásuvky a budete potřebovat adaptér.

Základní informace

Napětí230 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu A, B i C
Potřebujete adaptér?Někde ano

Kde se v Thajsku nechat ošetřit?

V Thajsku jsou soukromá i státní zdravotnická zařízení na poměrně dobré úrovni. Ve státních nemocnicích počítejte s delší dobou čekání. Většina doktorů se s vámi dorozumí anglicky, jelikož běžně studují v zahraničí. Velké a perfektně vybavené nemocnice najdete v Bangkoku, Khon Kaen, Chiang Mai a na Phuketu. Nemusíte mít obavu ani ze zubařů – úroveň zubních ordinací je v Thajsku velmi dobrá. Ošetření je zpravidla levnější než v Evropě, nicméně kvalitní cestovní pojištění je při cestě do Thajska nutností.

V případě potřeby zdravotnického zařízení se obraťte na asistenční službu vaší pojišťovny, která vám poradí kam jít, domluví vám ošetření a se vším vám poradí. V případě, že budete za ošetření nebo léky platit v hotovosti, uschovejte si všechny doklady, aby vám pojišťovna veškeré náklady na vynaloženou zdravotní péči zpětně proplatila. Lékárny jsou dobře dostupné ve všech větších městech. Léky se prodávají bez předpisu a zpravidla jsou levnější než u nás.

Důležité kontakty

Policie191
Centrum služby turistům1155
První pomoc2551133-6

Co si vzít s sebou do Thajska?

Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat, že máte sbalené cestovní doklady a další důležité písemnosti, kterými jsou cestovní pas, potvrzení o cestovním pojištění a mezinárodní řidičský průkaz. Tyto cennosti pak umístěte na bezpečné místo, které budete mít stále na očích. Rovněž doporučujeme si před cestou udělat kopii cestovních dokladů a mít ji s sebou v tištěné i elektronické podobě. 

Thajsko je tropickou destinací, a tak si rozhodně sbalte lehké oblečení a pokrývku hlavy. Nezapomeňte však na etiketu, která při návštěvě chrámů ukládá povinnost mít zakrytá ramena a kolena. Důležitým bodem na vašem seznamu by měl být i opalovací krém s vysokým faktorem. Nezapomeňte si přibalit léky, které běžně užíváte a léky proti bolesti a horečce. Z neustálého přecházení mezi klimatizovanými pokoji a tropickými teplotami vás může bolet v krku, a tak si rozhodně přibalte i něco pro tento případ. České léky proti průjmu můžete nechat doma, protože zpravidla nefungují a v případě nutnosti se obrátit na místní lékárny. 

Po setmění vás v Thajsku mohou a pravděpodobně budou obtěžovat komáři. Nezapomeňte si v místních obchodech pořídit dobrý repelent.

Co dělat v Thajsku

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 7.8.2024