Jak se v Thajsku domluvím?
Úředním jazykem Thajska je thajština, která má čtyři dialekty a nepodobá se ničemu, co známe. Zapisuje se speciálním písmem, které má původ v Indii. Nemusíte se ale obávat, ve větších městech se v pohodě domluvíte anglicky. Pokud anglicky neumíte, můžete zapojit ruce a nohy a jistě se doberete výsledku. Přesto vám doporučujeme se naučit alespoň pár thajských frází, kterými místní rozhodně potěšíte.
O Thajcích
Thajci jsou opravdu milý, radostný a pohostinný národ. Ne nadarmo se Thajsku přezdívá země úsměvů, o čem se jistě přesvědčíte při návštěvě této země sami. Z počátku vás jistě na Thajcích překvapí rezervovanost. Mohou působit velmi nesměle až stydlivě. Jsou velmi striktní ohledně fyzického kontaktu, například sahání druhému na hlavu je v Thajsku nepřípustné.
Společenská etiketa a zvyky
Mezi nejdůležitější thajské hodnoty patří náboženství a thajská monarchie. Thajci mají velmi silné národní cítění a thajské královské rodiny si velice váží. Thajský král je lidmi milován a uctíván do takové míry, že je to pro Evropana až nepochopitelné. V žádném případě však není vhodné tuto skutečnost jakkoliv znevažovat a vyjadřovat se neuctivě o královské rodině. V případě urážky monarchie, thajského panovníka nebo náboženství hrozí Thajcům trest smrti a cizincům vysoké tresty odnětí svobody.
V oblasti náboženství je nutné brát ohledy na místní zvyky a respektovat zdejší kulturu a tradice. Při návštěvě buddhistického chrámu dbejte na vhodné oblečení (zahalená ramena a kolena) a zujte si boty. Nikdy se neotáčejte k Buddhovi zády. Při návštěvě chrámů pravděpodobně narazíte na buddhistické mnichy, kterých se v žádném případě nesmí dotknout žena. V Thajsku je považováno za neuctivé také dotknout se něčí hlavy či někoho překročit nebo se ho dotknout nohou. Nohy jsou totiž považovány za nejnižší, a tedy nečistou část těla, zatímco hlava za tu nejvyšší a nejrespektovanější.
Při pozdravu není běžné podání ruky, ale sepnutí obou rukou před tělem a drobná úklona. S pozdravem vždy začíná ten, kdo je nejmladší. Tento pozdrav ale není od turistů očekáván. Obvyklé je připojit k pozdravu úsměv. V Thajsku patří mezi dobré vlastnosti slušnost a uctivost – je vhodné za vše děkovat, chovat se mírně a snažit se na všem domluvit. Naopak mezi nejhorší vlastnosti patří dávat najevo zlost a vztek. Je nepřípustné se s někým na veřejnosti hádat, křičet na něj apod. Nedostatek sebeovládání je pro Thajce naprosto nepřípustný, a pokud se takového chování dopustíte, místní s vámi pravděpodobně přestanou jednat.
Thajci dbají na čistotu, takže je vhodné být vždy dobře upraven a oblečen, obzvlášť při jednání s úřady. Na veřejnosti nejsou běžné projevy lásky mezi páry – polibky, objímání apod. Thajské páry se dokonce ani běžně nedrží za ruku.
Při stolování se používají zpravidla pouze vidličky a lžíce nebo hůlky. Lžíce se drží v pravé ruce, zatímco vidlička v levé ruce se používá na přihrnování jídla na lžíci. Jíst levou rukou je neslušné, jelikož je považována za nečistou. Jídlo se většinou servíruje najednou doprostřed stolu, odkud si nabíráte na vlastní talíř či do misky.
Náboženství
K theravadovému buddhismu (nejstarší škola) se v Thajsku hlásí více než 90 % populace. Ve školách se učí buddhistické principy a dalo by se říct, že buddhismus je v Thajsku stylem života. Zbývajících deset procent obyvatel se hlásí k buddhistickému směru Mahayana, k sikhům, k hinduismu,, k muslimům a ke křesťanům.
Historie Thajska
Jedněmi z prvních obyvatel dnešního Thajska byly thajské kmeny, které přišly z Číny. Na území existovalo mnoho drobných států, jako například angkorská říše a Dváravatí. Roku 1281 vzniklo království Lan Na Thai - "thajská země milionu rýžových polí". První král založil hlavní město Chiang Mai. Za zlatý věk této říše se považuje 15. století. V 16. století začalo království upadat po neustálých bojích s okolními říšemi. První války údajně začaly kvůli sošce Smaragdového Buddhy, která je dodnes uložena v chrámu Wat Phra Keo v Bangkoku. Souběžně s královstvím Lan Na vzniklo na území dnešního Thajska například království Ayutthaya.
Jednou ze zajímavostí je, že Thajsko se nikdy nestalo evropskou kolonií. V roce 1899 byl Siam (tehdejší název pro Thajsko) uznán britsko-francouzskou smlouvou nezávislým státem. V roce 1932 se Siam stal konstituční monarchií a v roce 1939 se přejmenoval na Thajsko. Během druhé světové války se Thajsko stalo součástí Velké východoasijské sféry vzájemné prosperity, která byla ovládána Japonskem. Král Ráma IX., který v Thajsku vládl dlouhých 70 let, se zasloužil o ukončení krvavých sporů a demonstrací v zemi.
Kultura
Thajci jsou velmi milý a pohostinný národ, díky kterému se budete v zemi cítit vítáni. Zdraví se pozdravem wai, což v praxi znamená, že spojíte dlaně a lehce se ukloníte. Od zahraničních turistů tento pozdrav nikdo neočekává. Nikdy se nedotýkejte hlavy Thajců, která je považována za nejčistší část těla. Naopak nohy jsou považovány za nejšpinavější část těla a nesmí při sezení směřovat k žádnému člověku ani důležitému symbolu.
Pokud vstupujete do chrámu nebo svatyně, ujistěte se, že máte zakrytá ramena i kolena. Při vstupu do svatyň, chrámů a thajských domácností si vždy vyzujte boty. V Thajsku není legální nějakým způsobem urážet thajskou královskou rodinu. Vyvarujte se negativním komentářům nebo popisováním či ničením předmětů, na kterých je vyobrazen thajský král.
Pokud se chcete seznámit s autentickou thajskou kulturou, zamiřte do Trangu, Surat Thani nebo Songkhly, na méně známé ostrovy, jako je Ko Si Chang nebo Ko Sukorn, popřípadě na jižní pobřeží na Ko Samui či východní pobřeží na Ko Lanta. Ale i turistický Patong nebo Ko Phi-Phi vám mohou dát tušit, co se skrývá za letovisky. Stačí, když se budete stravovat u stánků, mluvit s jejich majiteli, hodně se usmívat a budete otevření vůči místním lidem.
Nákupy a suvenýry
V Thajsku můžete nakupovat ve velkých obchodních centrech a supermarketech ve městech (např. BIG-C, LOTUS), v menších lokálních obchůdcích a na tržištích či u stánků v turistických lokalitách. Obchody mají otevřeno zhruba od 8 hodin ráno do 20 hodin večer.
Větší supermarkety a nákupní centra otevírají později – cca v 9 hodin a zavírají taktéž později – přibližně ve 22 hodin. Běžná otevírací doba je od pondělí do soboty, ale obchody v turistických oblastech bývají otevřeny i v neděli. Využít můžete i sítě obchodů 7-Eleven, které jsou v provozu nonstop.
Ceny jsou poměrně příznivé. V Thajsku se dobře nakupuje hedvábí, keramika, ruční výrobky ze dřeva, bambusu či ratanu i šperky. Suvenýry můžete nakoupit ve všech turistických letoviscích i v blízkosti turistických atrakcí a u pláží ve stáncích. Zakoupíte zde letní oblečení v thajském stylu nebo napodobeniny oblečení a doplňků světoznámých značek, různé suvenýry od klasických magnetek, pohledů a přívěšků přes keramiku, šátky, ruční výrobky až po šperky. Smlouvání u stánků je v Thajsku běžné a můžete díky němu získat zboží za znatelně nižší cenu. Ve velkých nákupních centrech a v supermarketech se však nesmlouvá.