Ceny v Egyptě a jak ušetřit

Čím se platí v Egyptě?

Oficiální měnou v Egyptě je egyptská libra. V turistických letoviscích je však většinou možné platit i americkými dolary nebo eury.

Egypt

Platba kartou a výběry z bankomatů

V hotelích, větších obchodech i v některých restauracích je ve většině případů možné platit kartou, nelze na to však spoléhat. Vždy je lepší mít u sebe alespoň nějakou hotovost, ať už egyptské libry, nebo alespoň dolary či eura. Hotovost si sebou mimo jiné obstarejte na pokrytí nákupů suvenýrů, občerstvení a nákladů na dopravu či na drobné úplatky tzv. bakšiš, který je očekáván za každou službu. 

Bankomatů je ve větších městech většinou dostatek, vždy si však ale dopředu zjistěte podmínky výběru. V některých případech by vám mohly být účtovány nemalé poplatky.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Doporučujeme do Egypta přicestovat s dolary či eury a ty si následně proměnit na místní měnu. Ve větších městech je velkých směnáren dostatek. Směnárny často najdete v téměř každém hotelovém komplexu či resortu. Před rozměňováním peněz si vždy si zkontrolujte aktuálně platný kurz a domluvte se na něm se směnárníkem dopředu. 

Rozhodně nedoporučujeme měnit větší peněžní obnosy hned po příletu na letišti. Kurzy zde bývají často nevýhodné.

Jaké jsou v Egyptě ceny?

Egypt patří mezi nízkonákladové destinace. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu jsou obecně nižší než u nás. Celou dovolenou v Egyptě můžete pořídit velmi levně. 

Platí však, že ceny v turisticky oblíbených destinacích budou trochu vyšší, než ceny mimo tyto oblasti. Egypt je místem, kde je smlouvání o ceně běžnou záležitostí a můžete tak ušetřit nemalou finanční částku.

khan el kalili

Orientační rozpočet

S cestovní kanceláří

Jestliže se do Egypta vydáte s cestovní kanceláří, nemusíte po příletu zaplatit už téměř za nic dalšího. Záleží zda zájezd zakoupíte s předstihem, nebo s koupí počkáte na poslední chvíli. V případě Last Minute zájezdů můžete pořídit dovolenou doslova za "pár korun". Takové zájezdy se mnohokrát dají pořídit již od 6 000 Kč. Ve většině případů se jedná o krásné hotelové komplexy s All Inclusive stravováním, kde se nemusíte starat vůbec o nic. 

V případě, že si chcete užít Egypt se vším všudy a chcete poznat víc, než jen hotelový areál, můžete si zakoupit nejrůznější fakultativní výlety, které ale ve většině případů nejsou zrovna levnou záležitostí. Zakoupíte je přímo v hotelu u cestovní kanceláře. V nabídce často bývají výlety za pyramidami, potápění či plavání s delfíny, nocování s nomády a mnoho dalších možností. 

Bez cestovní kanceláře

Cestovat do Egypta bez cestovní kanceláře, na vlastní pěst se příliš nevyplatí. Letenky z Prahy do Egypta jsou častokrát dražší než kompletní balíček dovolené od cestovní kanceláře. Cena běžně neklesá pod 5 000 Kč. O něco levněji pořídíte letenky s odletem z Vídně do letoviska Sharm El Sheikh, které pořídíte díky letecké společnosti Wizz Air od 1 500 Kč. 

 Low costMediumLuxus
Ubytování300 Kč800 Kč1 500 Kč
Doprava100 Kč300 Kč800 Kč
Jídlo200 Kč500 Kč800 Kč
Atrakce a zábava200 Kč500 Kč1 000 Kč
Celkem800 Kč2 100 Kč4 100 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se v Egyptě dává spropitné?

Nechat spropitné (tzv. bakšiš) je v Egyptě slušností a každý ho očekává. Doporučuje se nechat minimálně 1 dolar, a to téměř za každou službu. Ať už se jedná o uklízeče na hotelu, za pomoc se zavazadly, v restauraci, zkrátka téměř všude. Je dobrým zvykem, po příjezdu do hotelu nechat pár drobných v pasu, často vás tak ubytují dřív popř. vám dají lepší pokoj. 

Tips

Smlouvá se v Egyptě?

Egypt je destinací, kde je smlouvání zcela běžnou záležitostí a dá se říct, že i povinností. Pokud smlouvat nebudete, zaplatíte častokrát velmi vysokou částku. Každý obchodník je na smlouvání připraven a počítá, že na první nabídnutou cenu nepřistoupíte. Vždy navrhněte cenu přibližně o polovinu nižší.

Jak v Egyptě ušetřit?

Egypt obecně patří mezi levnější země. Jestliže však chcete cestovat co nejvíce low-cost, pak pro vás máme pár dobrých tipů.

  • Výrazně ušetřit můžete na ubytování. Jestliže se vyhnete hlavní turistické sezoně a luxusním resortům a ubytujte se u místních lidí přes web Airbnb, můžete ušetřit nemalou finanční částku.
  • Dále můžete ušetřit na jídle. Stačí nenavštěvovat restaurace v předražených turistických lokalitách, ale zajít do podniků, které navštěvují především místní obyvatelé. 
  • Asi nejvýhodněji vás vyjde když pořídíte kompletní zájezd od cestovní kanceláře. Když počkáte s koupí na poslední chvíli, můžete tak pořídit All Inclusive zájezd do hotelového resortu již od 5 000 Kč. Následně už nemusíte platit vůbec za nic jiného.

Slevové portály v Egyptě

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 30.5.2024