Víza do Egypta
Jaké doklady při cestě do Egypta potřebuji?
Pro vstup do Egypta je zapotřebí cestovní pas, který je následně platný alespoň 6 měsíců po skončení pobytu. Pro vstup do země je nutné i vízum, které pořídíte na egyptských letištích za poplatek 25 USD. Kromě toho je nutné vyplnit příletový formulář, který je často rozdáván už v letadle.
Jaké doklady potřebuje dítě?
Pro dítě platí stejné podmínky jako pro dospělé. Je tedy nutné mít platný cestovní pas, vyplnit příletový formulář a zaplatit za vízum.
Jaký řidičský průkaz je potřeba?
Pro řízení v Egyptě je nutné mít platný mezinárodní řidičský průkaz.
Kolik stojí vízum a jaká je jeho platnost?
Za vízum zaplatíte přímo na letišti v Egyptě 25 USD. Vízum platí 30 dní. Výjimku z vízové povinnosti mají letoviska na Sinajském poloostrově - Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, v případě pobytu do 14 dní. V takovém případě vízum vyřizovat nemusíte. Pokud se však budete chtít vydat mimo Sinajský poloostrov, např. na výlet na pyramidy, je nutné vízum zařídit.
Kde vízum získám?
O vízum si můžete zažádat na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze, ale nutné to není. Vízum si můžete zaplatit až po příletu na letiště do Egypta, což vás vyjde levněji.
Očkování
Žádné očkování není povinné. Doporučeno je očkování proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu.
Co se nesmí do Egypta dovážet?
Do Egypta je zakázáno dovážet potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a veškeré drogy. Za pašování drog hrozí v Egyptě velmi vysoké tresty.
Co se nesmí vyvážet z Egypta?
Z Egypta je zakázáno vyvážet památky, přírodní bohatství a zlato v nezpracované podobě.
Internet a volání v Egyptě
Egypt nepatří do evropské Unie, takže volání, SMS a připojení k internetu se může poněkud prodražit. Aktuální podmínky záleží na vašem operátorovi. Ověřte si, jaké ceny v takovém případě zaplatíte. Při cestování do Egypta se určitě vyplatí pořídit si místní SIM kartu, kterou můžete pořídit hned v některém stánku na letišti po příletu. Ceny se liší podle operátora, tarifu a objemu dat. SIM kartu s 20 GB pořídíte cca za 12 dolarů (cca 250 Kč). Setkáte se tu s operátory jako jsou Vodafone, Orange nebo WE.
Je v Egyptě bezpečno?
Bezpečnostní situace v Egyptě je vnímána jako stabilizovaná. Situaci v oblasti letovisek při Rudém či Středozemním moři lze považovat za bezpečnou. MZV doporučuje při cestě do Egypta zaregistrovat se v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Jestliže se budete chtít vydat mimo hotelový resort, vyhněte se rekreaci na veřejných plážích. MZV zcela nedoporučuje jakékoliv individuální cestování po Sinajském poloostrově nebo po egyptském vnitrozemí. Rovněž platí výslovné varování před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západní hranici s Libyí.
Pozor: Na používání dronů a podobných letounů je potřeba mít povolení od egyptských úřadů. V případě, že povolení nemáte, je používání protizákonné! Taktéž se vyhněte fotografování policejních, armádních či vládních budov.
Zásuvky v Egyptě
V Egyptě najdete dvoukolíkové zásuvky, které jsou stejné jako v ČR.
Napětí | 220 V |
Frekvence | 50 Hz |
Typ zásuvek | Zásuvka typu C a F |
Potřebujete adaptér? | Ne |
Kriminalita v Egyptě
Dávejte si pozor na své osobní věci, a to především na rušných místech. Nikdy nenechávejte cennosti volně v hotelovém pokoji či na pláži a pro jejich uschování využijte trezor, který je k dispozici v naprosté většině hotelů. V Egyptě je doporučeno dbát zvýšené opatrnosti a respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek. Vyhýbat se jakýmkoliv veřejným shromážděním.
Kde se v Egyptě nechat ošetřit?
V Egyptě existuje síť státních a soukromých nemocnic. Vzhledem k vyššímu standardu a zacházení s pacienty doporučujeme využít ty soukromé, které jsou však podstatně nákladnější. Rozhodně si před cestou sjednejte cestovní pojištění, abyste případné náklady na lékařskou péči nemuseli hradit z vlastního rozpočtu.
Ve většině resortů bývá ordinace, kde v případě drobných poranění či „faraonovy pomsty“ můžete navštívit doktora. V případě potřeby složitější lékařské pomoci, neprodleně kontaktujte pojišťovnu přes asistenční službu a řiďte se jejími pokyny. Doktor vám následně vystaví doklad, na základě kterého vám pojišťovna léčebné výlohy proplatí.
Důležité kontakty
Policie | 122 |
Zdravotnická záchranná služba | 123 |
Hasiči | 118 |