Doprava v Egypt

Po Egyptě můžete cestovat hned několika způsoby. Můžete využít autobusovou či vlakovou dopravu. Velice rozšířena je i letecká či lodní doprava, a to zejména po Nilu. Asi nejpohodlnější a cenově přijatelnou variantou je využití Taxi služeb.

Velmi časté jsou organizované výlety, kdy vás pořadatel ráno vyzvedne u hotelu a večer vás zase přiveze. Tyto výlety jsou často nabízeny i pořádající cestovní kanceláří. Výhodou bývá výklad v rodném jazyce, nevýhodou často o něco vyšší ceny.

Půjčení auta v Egyptě

Jestliže chcete Egypt procestovat nezávisle na místní dopravě, můžete si zapůjčit automobil. Řízení v Egyptě je ale vhodné pouze pro velmi zkušené řidiče a ve větších městech je doprava natolik nepřehledná, že se vyplatí nechávat auta na kraji města a dále cestovat veřejnou dopravou. Více informací najdete v kapitole průvodce "Půjčení auta v Egyptě".

Rezervaci můžete provést na stránkách Rentalcars.

Autobusy

Autobusová doprava je v Egyptě nejlevnějším a nejrozšířenějším způsobem dopravy. Hustou autobusovou síť naleznete krom velkých měst především podél Nilu a Rudého moře. Většina autobusů je vybavena klimatizací.

Vlaky

Vlaková síť je v Egyptě hustá. Výhodou cestování vlakem je, že většinou nemají takové zpoždění jako autobusy, které kvůli chaotické dopravě stojí často v zácpě. Ceny za vlakovou jízdenku jsou však poměrně vysoké a častokrát se vyplatí cestovat letadlem. Jízdní řády můžete vyhledat ve vyhledávači spojů getbybus.com, popř. můžete zkusit i vyhledávač enr.gov.eg.

Nejvyužívanějšími spoji jsou trasy z Káhiry do Alexandrie, kdy cesta trvá přibližně 3 hodiny a trasa z Káhiry přes Luxor do Asuánu, která zabere přibližně 15 hod. Jízdenku je nutné objednat předem. V Egyptě se můžete setkat nejen s první a druhou třídou, ale i s třídou třetí, která však není určena pro turisty.

Taxi, Uber atd.

Doprava taxíkem je v Egyptě běžnou záležitostí. Vzhledem k ceně pohonných hmot se jedná o cenově dostupnou variantu. Za kilometr běžně zaplatíte cca od 7 Kč. V noci a v turisticky nejvíce vytížených lokalitách mohou být ceny vyšší. Vždy se na ceně domluvte ještě před jízdou, ať nejste nemile překvapeni. 

V hlavním městě Egypta, můžete pro cestování využít i Uber. V aplikaci zadáte, kam se potřebujete dopravit. Výhodou je, že cenu za jízdu znáte předem.

Lodní doprava

Lodní doprava je v oblasti řeky Nilu rozšířeným dopravním prostředkem a je součástí městské hromadné dopravy. Velmi populární jsou plavby po Nilu.

Výletní loď na Nilu

Letecká doprava

Pro přepravu po Egyptě můžete využít i vnitrostátní leteckou dopravu, kterou zajišťuje letecká společnost Egypt Air. Z Káhiry nabízí spoje do Abú Simbelu, Alexandrie, Asuánu, Hurghady, Luxoru a některých dalších destinací. Letenky je nutné zarezervovat předem. 

Městská doprava

Městská doprava je v Egyptě poněkud chaotická. Autobusy nejezdí podle jízdních řádů a často mají zpoždění. V hlavním městě Egypta můžete pro přepravu využít metro, či lodní dopravu. Výhodou metra jsou krátké časové intervaly mezi jednotlivými spoji a to, že většinou jezdí na čas.

Ve větších městech se setkáte s minibusy, které však bývají často přeplněné a čas je pro řidiče pouze relativní. Často mívají velké zpoždění.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 30.5.2024