Průvodce / Evropa / Řecko / Řecké ostrovy / Rhodos / Svátky a události

Svátky a události na Rhodosu

Festivaly a jiné oslavy na Rhodosu

Na ostrově Rhodos se slaví stejné státní svátky jako v pevninském Řecku, a zároveň zde probíhají místní oslavy a svátky. Podívejte se, jestli nějaké slavnosti vychází na termín vašeho pobytu na Rhodu. Více o řeckých svátcích se dočtete zde.

Svátky

1. ledenNový rok a den Sv. Basila, lidé se zdraví „Kali Hronia" a připínají si snítku bazalky.
6. ledenTři králové – mladí muži se potápějí do moře, aby vylovili křížek vhozený místním biskupem do moře pro požehnání vod. Úspěšný nálezce bude mít požehnaný rok.
7. březenDen připojení Dodekanéských ostrovů k Řecku v roce 1948 – konají se slavnostní průvody a lidové tance.
Čisté pondělí48 dnů před Velikonocemi, první den předvelikonočního půstu (nesmí se jíst žádné maso ani sýry), pouštění draků a procházky.
25. březenDen řecké nezávislosti / svátek Zvěstování Panny Marie
VelikonoceNa Velký pátek chodí z každé farnosti procesí se svíčkami za márami s Ježíšem ozdobenými květinami. Mše na počest zmrtvýchvstání na Bílou sobotu o půlnoci zakončují ohlušující ohňostroje. Celebrující kněz předává posvátný plamen farníkům zapálením svící, které si opatrně odnášejí domů. V neděli se pečou jehňata jako znamení konce půstu.
23. dubensvátek Sv. Georgiose - slaví se ve vesnicích Kritinia, Agio Issidoros, Asfandou, Kalithies, Kremasti, Malona, Pastida.
1. květenPrvní máj, slavený velkými průvody politické levice a výlety do přírody. Mladí muži věší květinové věnce na dveře své vyvolené.
24. červenNarození Jana Křtitele, noc předtím se zapalují hranice, přes které skáče mládež.
29.-30. červenecDen Svatého Saula - probíhají závody oslů.
15. srpenNanebevzetí Panny Marie -  významné slavnosti po celé zemi.
8. záříNarození Panny Marie - poutní den do kláštěra Tsambika, prosby za plodnost.
26. říjenOslavy Sv. Demetria - ochutnávky nového vína.
28. říjen“Den Ochi” připomínající řecký odpor proti italské invazi v roce 1940.
30. listopadDen Sv. Ondřeje - pečení koblih plněných medem
25. - 26. prosinceVánoce

Festivaly

V květnu už je na Rhodosu sezóna jahod v plném proudu. Na začátku měsíce se každý rok koná Festival jahod v městečku Paradisi.

Festival středověké růže se odehrává každoročně na přelomu května a června, kdy se město Lindos a středověká část hlavního města Rhodosu přenese o několik staletí zpátky do minulosti. V ulicích potkáte rytíře Johanitského řádu, kejklíře, hudebníky, vznešené dámy i turecké bojovníky. S festivalem je spojeno mnoho doprovodných akcí. Aktuální informace naleznete přímo na stránkách festivalu.

Na konci června si nenechte v hlavním městě ujít Mezinárodní kulturní festival, na kterém se představí folklórní soubory orchestry i taneční skupiny z celého světa.

V první polovině července se koná v obci Apolakkia Melounový festival. Na melounové slavnosti tuto pochoutku nejen ochutnáte, ale také si užijete živou hudbu a doprovodné akce. 

Začátek srpna bývá na ostrově ve znamení mezinárodního filmového festivalu, který probíhá zároveň v různých městech po celém ostrově.

Druhý týden v září se na Rhodosu koná Mezinárodní folklórní festival, na kterém opět vystupují soubory z celého světa.

V průběhu celého léta narazíte také na různé menší hudební festivaly, které se odehrávají v různých letoviscích a městech.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.9.2023