Kde a jak si půjčit auto?

Půjčení auta je oblíbeným způsobem, jak nezávisle prozkoumat ostrov a dostat se na zajímavá místa, oblíbené památky i odlehlé pláže. Spolehlivé a ekonomicky výhodnější je sjednání pronájmu auta online. Čím dříve si auto zamluvíte, tím bude cena za pronájem nižší. Náklady se také poměrně snižují, když si auto zamluvíte na více dní. Většina renomovaných autopůjčoven má zastoupení na Rentalcars.com, kde si můžete auto vybrat z pohodlí domova a porovnat ceny i vybavení.

Pokud se rozhodnete půjčit si auto až na místě, nejvíce půjčoven najdete v hlavním městě a okolí i v blízkosti větších letovisek. Některé půjčovny vám neumožní odvézt auto trajektem z ostrova, kdybyste měli v plánu procestovat autem také okolní ostrovy, raději se ujistěte, že je to v dané půjčovně možné.

Kolik stojí půjčení auta?

Cena půjčovaného auta záleží na typu vozidla a na době půjčení. Běžné auto si na Rhodosu půjčíte od 30 EUR do 70 EUR na jeden den. Vždy je dobré si předem zkontrolovat, co vše máte v ceně pronájmu. Počítejte ještě s několika eury navíc, pokud budete potřebovat dětskou sedačku (cca 4 EUR) nebo GPS navigaci (cca 7 EUR).

Určitě se vyplatí vzít si auto na více dní. Pokud si auto pronajmete na celý týden, vyjde vás cena na 12 - 15 EUR na den. Výhodnější nabídku také získáte objednáním auta online předem. Online půjčovny nabízí zrušení rezervace do 48 hodin předem zdarma. Levnější pronájem auta získají zkušenější řidiči. Pokud je vám minimálně 26 let a máte několik let řidičských zkušeností, zaplatíte díky nižšímu pojištění méně něž 21letý řidič s rok starým řidičským průkazem.

Jaké doklady budete potřebovat a jak zaplatit

K půjčení auta budete potřebovat doklad totožnosti (mělo by vám být víc než 21 let), alespoň rok starý řidičský průkaz a kreditní kartu. V některých půjčovnách je možná platba hotově. 

Ceny benzínu a hustota sítě čerpacích stanic

Čerpací stanice jsou četnější spíše na západní straně ostrova, kudy vede hlavní silnice GR-95, ale ani na druhé straně se vám nestane, že byste na benzínku nenarazili. Rozestupy mezi nimi bývají maximálně 20 kilometrů. V neděli a ve svátky mohou být některé benzínky na méně frekventovaných místech zavřené. Zde najdete online mapu rozmístění čerpacích stanic na ostrově.

Řecko patří mezi země s nejdražšími pohonnými hmotami. Za litr benzínu zaplatíte více než 2 EUR, většinou 2,11 - 2,30 EUR. Ceny benzínu se pochopitelně mění v závislosti na situaci ve světě. Aktualizované ceny najdete na stránce Global Petrol Prices.

Dopravní předpisy

V Řecku a tedy i na ostrově Rhodos platí velmi podobné předpisy jako jinde v Evropě. V obci je povolená rychlost 50 km/h a mimo obec 80 km/h, což je trochu nižší než v jiných zemích. Na silnici první třídy se může jet 100 km/h.

Důležitým pravidlem, které by si měl rychle osvojit každý řidič ze zahraničí, je opačná přednost na kruhových objezdech. Platí zde přednost zprava, první projede ten, kdo na kruhový objezd najíždí.

Samozřejmostí jsou zapnuté bezpečnostní pásy a nepoužívání mobilního telefonu za volantem. Pokutu můžete dostat také za špatné parkování. Na Rhodosu (a vlastně v celém Řecku) není vyžadováno denní svícení.

Provoz na silnicích

Abyste se orientovali na řeckých silnicích nepotřebujete znát alfabetu, cedule jsou popsané také latinkou.

Provoz je velmi hustý v hlavním městě Rhodos, kterému je lepší se vyhnout, i z důvodu špatného parkování.

Mimo severní část Rhodosu je na ostrově celkem pohodové řízení. Je třeba však jezdit se zvýšenou opatrností, Řekové jsou často nepředvídatelní řidiči. Pokud se vydáte na průzkum ostrova mimo hlavní tahy, silnice se velmi zúží a občas bývá problém, aby se dvě auta vyhnula.

Na co si dát pozor

Největším kamenem úrazu jsou kruhové objezdy, protože na nich v Řecku platí přednost zprava. Přednost má tedy ten, kdo na kruhový objezd najíždí.

V okolí turistických letovisek je třeba dbát zvýšené opatrnosti na cyklisty a motocyklisty.

Mimo obydlené oblasti zase hrozí nebezpečí zvířat na silnici. Již několikrát stádo koz zablokovalo dopravu.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.9.2023