Doprava na Rhodosu

Rhodos je největším a nejlidnatějším ostrovem Dodekanských ostrovů. Žije zde okolo 115 000 obyvatel v 72 sídlech, mezi která patří hlavní město Rhodos i malinkaté vísky ve vnitrozemí. Větší obce jsou propojeny autobusy, které jezdí poměrně často a do menších obcí, mimo hlavní trasy, se dostanete autem, na skútru nebo na kole. Celý ostrov se dá objet kolem dokola po kvalitních asfaltových silnicích. Nejdůležitějším spojem je řecká státní silnice GR-95, která spojuje hlavní město s obcí Lindos a vede po východním pobřeží ostrova. Na prašné cesty narazíte pouze v nejodlehlejších koutech ostrova. Pobřeží Rhodu můžete poznávat také z lodi prostřednictvím některé z mnoha výletních plaveb.

Doprava z letiště

Pokud si nechcete pronajmout auto, je nejlepší volbou rozvoz se společností Holidaytaxis. Ten vás bude čekat na letišti a doveze vás až k vašemu hotelu. Cena je jen o pár korun vyšší než klasickým autobusem a nemusíte nic víc řešit.

Půjčení auta na Rhodosu

Cestování autem po Rhodosu vám poskytne nezávislost a možnost prozkoumat i odlehlejší kouty ostrova. S výjimkou hlavního města, kde je doprava poměrně hustá, se po ostrově budete pohybovat bez jakýchkoliv problémů. Hlavní silnice vede kolem celého ostrova a do vnitrozemí zabočují v pravidelných intervalech menší silnice. Dojet autem se dá téměř všude.

Auto vám na Rhodosu půjčí, pokud vám již bylo 23 let a vlastníte evropský nebo mezinárodní řidičský průkaz. Pokud už znáte datum svého příletu, objednejte si auto rovnou online. Včasnou rezervací auta výrazně ušetříte a vyberete si vhodný vůz i místo vyzvednutí z pohodlí domova.

  • Porovnání cen různých autopůjčoven na Rhodosu nabízí portál Rentalcars.com.

Více informací o dopravních předpisech, jaké potřebujete dokumenty, kolik stojí benzín nebo jaké jsou ceny pronájmu, naleznete v kapitole průvodce "Půjčení auta na ostrově Rhodos".

Autobusy na Rhodosu

Pokud se hodláte spolehnout na veřejnou dopravu, můžete využívat relativně hustou autobusovou síť. Autobusy objíždějí ve špičce každou půlhodinu trasy křižující letoviska kolem Rhodu a Faliraki, pro cesty mezi letovisky a na nákupy do města tak veřejná doprava plně stačí. Nevýhodou mohou být častá zpoždění a to, že na méně známá místa se autobusem nedostanete.

Cestování autobusem je jednou z nejlevnějších variant, jak se po ostrově přemisťovat. Fungují zde dvě autobusové společnosti. Podle vzdálenosti vás jízdenka bude stát v rozmezí 1,10 - 7,10 EUR a koupíte si ji přímo u řidiče ve voze.

V hlavním městě a zejména na západní části ostrova funguje společnost RODA, na webových stránkách najdete jízdní řády jednotlivých linek a ceny jízdenek.

Východní část ostrova pak obsluhuje hlavně společnost KTEL, na webových stránkách najdete mapu zastávek i jízdní řády s cenami.

bus rhodos

Taxi a Uber na Rhodosu

Uber na ostrově sice nefunguje, ale jezdí zde běžné taxíky. Nástupní tarif se pohybuje okolo 3 EUR a za každý ujetý kilometr zaplatíte 1,30 EUR. Taxislužbu si můžete objednat také online na stránkách Rodos-taxi nebo Taxi-Rhodes nebo Getrhodestransfer a dalších. V přístavu narazíte také na formu vodního taxi, které se vyplatí spíše pro skupiny.

Lodní doprava na Rhodosu

Lodní doprava je na ostrově klíčová. Jednak spojuje Rhodos s okolním světem a také nabízí spoustu skvělých zážitků. K dispozici je zde několik půjčoven, kde si můžete zapůjčit člun nebo loď s kapitánem a zkoumat krásy pobřeží na vlastní pěst. Ceny za pronájem lodi začínají na 50 EUR za hodinu. Opět platí, že čím delší pronájem, tím se hodinová sazba poměrně snižuje.

Kromě pronájmu lodi existuje na Rhodosu také velmi pestrá nabídka výletů za potápěním, za plaváním v krásných zátokách, za návštěvou měst a mnoho dalších. Vychutnejte si skvělý oběd na palubě, zaposlouchejte se do řecké hudby a zažijte nezapomenutelnou plavbu.

O trajektech na pevninu a na vedlejší ostrovy se dočtete zde.

jachta

Stopování na Rhodosu

V celém Řecku je stopování povolené. Ostrov Rhodos je možné projet stopem, ale musíte mít štěstí na ochotného řidiče. Počítejte raději s větší časovou rezervou, může se stát, že projede sto aut a žádné vám nezastaví a jindy zase pojedete hned.

Hoppa a HolidayTaxis na Rhodosu

Na Rhodosu působí také společnosti Hoppa a HolidayTaxis, které se zaměřují na svoz z letiště do destinací a naopak. Můžete si zamluvit odvoz jak pro sebe, dvojici, rodinu, tak i pro celou skupinu, protože obě společnosti disponují osobními auty, minibusy i velkými autobusy. Na stránkách společností můžete po zadání své destinace porovnat ceny, které se odvíjí od počtu lidí a vzdálenosti letoviska. Nejlevněji vyjde společná cesta s dalšími lidmi.

Pro zamluvení dopravy je nutné znát číslo letu a vyplnit zemi odletu. Svoz je přistaven na základě skutečného příletu. Podobně to funguje i při cestě na letiště, kdy jsou časy naplánované tak, aby se odlet pohodlně stihnul.

Půjčení kola na ostrově Rhodos

Trochu pomalejší variantou dopravy může být projetí ostrova na kole. Rhodos má 78 kilometrů na šířku a 38 kilometrů na délku. Půjčení kola stojí 10 EUR na den, pokud si ho půjčíte na delší dobu, cena se poměrně sníží. Půjčovny kol na Rhodosu najdete zde.

Greece_Rhodos_Transport

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.9.2023