Doklady

Pro pobyt v Bulharsku potřebujete platný průkaz totožnosti, tedy buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Pro děti platí stejné podmínky jako pro dospělé tzn. potřebují buď platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Bulharsko je členem EU a není zde vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. Stačí vám platný národní řidičský průkaz.

Očkování

Žádné očkování není povinné.

Celní předpisy

Dovoz ze zemí EU

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety800 ks
Krátké doutníky400 ks
Doutníky200 ks
Tabák1 kg
Lihoviny10 l 
Aperitivy20 l
Víno90 l (max 60 l šumivého)
Pivo110 l
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 l

Dovoz ze zemí mimo EU pro osoby starší 17 let

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety200 cigaret nebo
Krátké doutníky100 ks nebo
Doutníky50 ks nebo
Tabák250 gramů / 9 oz
Lihoviny1 l / 1 quart nebo
Aperitivy2 l / 2 quart nebo
Víno4 l / 1 gallon nebo
Pivo16 l / 4 gallon
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 10 l / 2 gallon

Internet a volání v Bulharsku

Volání, SMS i data vás v rámci EU stojí stejné částky jako v tuzemsku. Pokrytí je velmi dobré.

Na co si dát v Bulharsku pozor?

Bezpečnostní situace v Bulharsku je srovnatelná s tou u nás. Turisté by si měli dávat pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí.

KrádežeZejména během letní turistické sezóny se výrazně zvyšuje míra kriminality v turistických resortech. Turisté by si měli dávat pozor nejenom na kapesní krádeže, ale i na krádeže z hotelových pokojů a aut. Buďte opatrní a nenechávejte cennosti, doklady a finanční hotovost v autě či volně v hotelovém pokoji.
SměnárnyV Bulharsku směňujte peníze výhradně v bankách nebo ve velkých směnárnách. Vyhněte se pouliční směně bankovek i nesolidně vyhlížejícím směnárnám. Vždy si předem zkontrolujte aktuální platný kurz.
Řízení vozidel

Řidiči v Bulharsku často nedodržují silniční předpisy, což dvojnásob platí u řidičů nákladních automobilů. Dbejte proto zvýšené opatrnosti. Stav vozovek je v některých případech, zejména mimo velká města, o poznání horší, než v ČR. Při porušení silničních předpisů vám v některých případech, kromě finanční pokuty, může být zabaven řidičský průkaz. V případě neobvyklého pohybu osob kolem vašeho auta, při zastavení na křižovatce nebo u čerpací stanice, buďte ostražití. Častým trikem místních zlodějů je propíchnutí pneumatiky ostrým předmětem, následné sledování auta a poté jeho vykradení ve chvíli, kdy řidič vyměňuje kolo.

V Bulharsku jsou kromě dálnic zpoplatněny i státní silnice.

PřikyvováníKývání hlavou je chápáno v Bulharsku opačně, než je tomu u nás. Bulharské přikyvování hlavou neznamená ano, ale oproti naším zvyklostem znamená ne. Stejně je tomu tak s vrtěním hlavou – toto gesto znamená zase ano. Myslete na to, abyste se vyhnuli případnému nedorozumění.

Zásuvky v Bulharsku

V Bulharsku jsou stejné zásuvky typu C a F. Nepotřebujete redukci.

Napětí220 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu C a F
Potřebujete adaptér?Ne

Kde se na Bulharsku nechat ošetřit?

  • Občané Evropské Unie mají na území Bulharska nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči s Evropským průkazem zdravotního pojištění.
  • Doporučujeme sjednat si komerční zdravotní pojištění, jelikož některé lékařské úkony nebo spoluúčast při platbě za léky není v této nutné péči zahrnuta.
  • V případě platby za ošetření či léky si schovávejte účtenky, abyste je poté mohli doložit pojišťovně, která vám je proplatí.
  • Můžete se také obrátit na recepci hotelu, kde vám poradí s výběrem lékaře i adresou nejbližší lékárny nebo zdravotnického zařízení.
  • Nemocnice, specializované ordinace i lékárny jsou v každém větším městě. Lékárny poznáte podle ikony zeleného kříže na bílém poli.

Důležité kontakty

Policie166
Zdravotnická záchranná služba150
Hasiči160

Co s sebou do Bulharska

Při cestě do Bulharska si nezapomeňte sbalit všechny důležité doklady a léky, které pravidelně užíváte. Určitě nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem a repelent proti komárům. Pokud něco zapomenete, není problém věci v Bulharsku dokoupit. 

Vstup do Bulharska se psem

V Bulharsku samotném jsou ke psím miláčkům poměrně tolerantní, rozhodně nebudete mít problém najít ubytování či pláž, kde budete se psem vítání. Poněkud náročnější jsou však podmínky pro vstup se do Bulharska se psem. Potřebovat budete pas zvířete v zájmovém chovu s nejdéle 5 dní (při vstupu do země) starým veterinárním osvědčením s nejdéle 60 dní starými údaji o léčbě proti tasemnici a očkování vůči vzteklině. Mimo to je zapotřebí identifikace zvířete mikročipem či tetováním.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 4.5.2024