Ceny v Bulharsku a jak ušetřit

Čím se platí v Bulharsku?

Oficiální měnou v Bulharsku je bulharský lev (BGL). Setkáte se zde z mincemi v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50, hodnoty bankovek jsou rovněž 1, 2, 5, 10 a 50. Ideální je do Bulharska přicestovat s eury a vyměnit si je na místní měnu až v Bulharsku.

peníze_Leva,Bulharsko

Platba kartou a výběry z bankomatů

Ve většině případů je v Bulharsku možné platit kartou, nelze na to však spoléhat. Vždy je lepší mít u sebe alespoň nějakou hotovost.

Bankomatů je ve větších městech většinou dostatek, vždy si však ale dopředu zjistěte podmínky výběru. V některých případech by mohly být účtovány nemalé poplatky.

  • Shrnutí nejlepších platebních karet do zahraničí naleznete zde.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Peníze si můžete proměnit ještě před odjezdem v ČR. Mnohé směnárny i banky je mají v nabídce. Banky si však často mohou účtovat poplatky.

Další možností je přicestovat do Bulharska s Eury a ty si následně proměnit na místní měnu. Ve větších bulharských městech je velkých směnáren dostatek. Před rozměňováním peněz si vždy zkontrolujte aktuálně platný kurz a domluvte se na něm se směnárníkem předem. 

Rozhodně nedoporučujeme měnit větší peněžní obnosy hned po příletu na letiště. Kurzy zde bývají často nevýhodné.

Jaké jsou v Bulharsku ceny?

Bulharsko patří mezi nízkonákladové destinace. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu jsou obecně nižší než u nás. 

Platí však, že ceny v turisticky oblíbených destinacích budou trochu vyšší, než ceny mimo tyto oblasti. Za jídlo v běžné restauraci zaplatíte od 100 - 200 Kč. 

Cena za ubytování v Bulharsku je rovněž závislá na cílové destinaci a ročním období. Nejdražší je ubytování v hlavní sezóně blízko moře. V Bulharsku lze běžně sehnat ubytování v dvoulůžkovém pokoji od 500 Kč.

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování500 Kč1000 Kč2 000 Kč
Doprava100 Kč200 Kč1 000 Kč
Jídlo300 Kč600 Kč1 500 Kč
Atrakce a zábava200 Kč500 Kč1 000 Kč
Celkem1 100 Kč2 300 Kč5 500 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se v Bulharsku dává spropitné?

Spropitné není vyžadováno. Je navíc společensky nevhodné dávat spropitné obsluze přímo do ruky. Jestliže chcete spropitné za každou cenu nechat, je lepší jej položit na stůl. Ve většině případů je spropitné již započítáno v účtované částce.

Tips

Smlouvá se v Bulharsku?

V Bulharsku je poměrně běžné, že platí rozdílné ceny pro místní a pro cizince. Smlouvání příliš běžné není. Vyzkoušet jej můžete u pouličních stánků, v kamenných obchodech jsou ceny pevně stanoveny.

Nesebar

Jak ušetřit v Bulharsku?

Bulharsko obecně patří mezi levnější země. Jestliže však chcete cestovat co nejvíce low-cost, pak pro vás máme pár dobrých tipů.

  • Výrazně ušetřit můžete na ubytování návštěvou mimo hlavní sezonu.
  • Dále můžete ušetřit na jídle. Stačí nenavštěvovat restaurace v předražených turistických lokalitách, ale zajít do podniků, které navštěvují především místní obyvatelé. V Bulharsku najdete velké množství pekáren, které nabízí širokou škálu výborného pečiva.
  • Pokud si chcete půjčovat auto, můžete ušetřit včasnou rezervací.

Slevové portály v Bulharsku

Slevový portál Groupon v Bulharsku nepůsobí. Dostupných je hned 5 jeho místních alternativ, díky kterým můžete výrazně ušetřit na ubytování, jídle i zážitcích. Bohužel se nevyhnete nutnosti použít např. Google translator, protože stránky nejsou v angličtině.

TOP 5 největších slevových portálů v Bulharsku

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024