Průvodce / Evropa / Bulharsko / Počasí

Počasí v Bulharsku a nejlepší doba k návštěvě

Kdy Bulharsko navštívit?

Ideální doba k návštěvě Bulharska se odvíjí od cíle vaší dovolené.

Dovolená u moře

Jestliže patříte mezi milovníky plážové dovolené, zvolte spíše letní měsíce, kdy je teplota vzduchu i vody nejvyšší.

Pokud toužíte po levné dovolené u moře, můžete do Bulharska vyrazit i mimo hlavní sezónu, kdy na plážích nebude tolik turistů a ceny jsou výrazně nižší. Teplota moře je příjemná i v červnu nebo v září.

Slunečné pobřeží,Bulharsko

Poznávací dovolená

Pokud upřednostňujete poznávací nebo turistickou dovolenou, zvolte pro svoji návštěvu některý z jarních nebo podzimních měsíců, kdy není takové horko.

Pevnost Tsarevets, Bulharsko

City break

Prodloužené víkendy si můžete užít v Bulharsku celoročně. Teploty jsou příjemnější než v tuzemsku a i luxusní hotely si přes zimu můžete užít za zlomek jejich obvyklé ceny.

Sofie

Počasí v Bulharsku

Na severu Bulharska panuje mírné kontinentální podnebí, pro které je typické horké suché léto a studená vlhká zima. Jih Bulharska se vyznačuje středomořským klimatem, které je charakteristické horkým suchým létem a mírnou zimou s větším množstvím srážek. Podnebí v jednotlivých oblastech je závislé i na nadmořské výšce. Průměrné teploty v přímořských oblastech Bulharska dosahují v létě přibližně 27 - 30 °C.

V jarních a podzimních měsících se průměrné teploty pohybují v rozmezí 15 - 20 °C. Srážkově nejbohatším ročním obdobím je v Bulharsku jaro.

V horských oblastech vládne horské klima. Typické jsou nižší teploty s větším množstvím srážek, včetně srážek sněhových. Výjimkou nejsou teploty sahající pod bod mrazu. Lyžování v Bulharsku není ničím výjimečným.

Počasí v zimě

Počasí v Bulharsku v lednu je poměrně chladné, na pobřeží se průměrná teplota pohybuje kolem 5°C, ve vnitrozemí se pak teploty pohybují kolem 3°C.

V únoru je počasí v Bulharsku podobně chladné, teplota vzduchu i moře tak i nadále brání dovolené na pláži.

Počasí v Bulharsku v březnu je již přívětivější, teploty dosahují 10°C, a lze tak pohodlně cestovat po městech. Na hory a moře je však stále zima.

Zima je díky nízkým cenám ubytování vhodná pro návštěvu měst. I luxusní wellness hotely jsou cenově dostupné. Populární je i zimní dovolená spojená s lyžováním.

Lyžařská střediska (Boroka, Bansko, Vitoša), Bulharsko

Počasí na jaře

V dubnu je počasí v Bulharsku podstatně přívětivější, teploty rapidně stoupají a dosahují nezřídka 20°C, teplota moře v květnu stoupá na průměrných 16°C, a na přelomu dubna a května se tak objevují první dny, kdy se lze vykoupat v moři.

Počasí v květnu je v Bulharsku slunečné, teploty se pohybují kolem 20°C a teplota moře v květnu se v Bulharsku pohybuje kolem 18°C. Otužilí plavci se tak mohou poprvé smočit v moři.

Květen a červen je ideálním obdobím, pokud toužíte po levné dovolené u moře. Teplota moře sice není tak vysoká a občas sprchne, ale ceny zájezdů do Bulharska zvlášť v last minute termínech jsou až neuvěřitelně nízké.

botanická zahrada, Bulharsko

Počasí v létě

Léto je na pobřeží tradičně teplé, od června do září průměrné teploty ovzduší i moře přesahují 20°C. Pokud se tak chcete vyhnout davům turistů, můžete se do Bulharska v klidu vydat v červnu či září.

Teploty počasí v Bulharsku dosahují maxim na konci července a v průběhu srpna, tehdy se tedy jedná o ideální dobu pro letní dovolenou u moře. Je však třeba počítat s vyššími cenami i davy turistů.

Ve vnitrozemí se teploty vzduchu pohybují na podobné hranici jako u moře, co se týče hor, sezona většinou začíná v červnu a končí v září, poté jsou cesty uzavřeny.

Byala, Bulharsko

Počasí na podzim

Počasí v Bulharsku na podzim se začátkem října rychle zhoršuje. Teploty v říjnu se pohybují kolem 15°C, ale rychle klesají a v listopadu jsou již teploty stabilně pod 10°C. Podzim tak láká spíše na prozkoumávání měst, nežli túry po horách či slunění se u moře.

Sedm rilských jezer, Bulharsko

Kdy je hlavní sezona v Bulharsku?

Za hlavní letní sezónu jsou považovány letní měsíce (červen-srpen). V tomto období do Bulharska míří turisté z celého světa. Dny se v této době vyznačují nejdelším slunečním svitem a nejvyššími denními teplotami.

Za hlavní lyžařskou sezónu jsou považovány měsíce od prosince do března.

Kdy je vedlejší sezona v Bulharsku?

Za vedlejší sezonu lze považovat jarní měsíce (duben - květen) a podzimní měsíce (září - říjen), ve kterých není takové horko. Tyto měsíce se skvěle hodí pro obdivování přírodních krás nebo historických památek.

Jaké je počasí v Bulharsku mimo sezonu?

Mimosezonními měsíci jsou listopad - březen. Zima je v přímořských oblastech mírná. V zimě zde však často prší. 

V horských oblastech, kde panuje mírné klima, bývají touto dobou teploty dost nízké (až -8 °C) s bohatými dešťovými i sněhovými srážkami. Právě měsíce, které jsou pro přímořské oblasti mimosezonní se v horách těší lyžařské sezoně.

Kdy se dá koupat v Bulharsku?

Optimální podmínky pro koupání jsou v letních měsících (červenec - srpen). Teplota vody v Černém moři dosahuje v létě až 28°C a ochlazuje se jen velmi pomalu, moře má příjemnou teplotu ke koupání i v červnu a září.

Teplota moře

Teplota moře na jaře

Teploty vody na jaře dosahují pouhých 10 °C. Ke konci dubna se moře začíná pomalu ohřívat a teploty šplhají k 15 °C. 

Teplota moře v létě

Teplota vody dosahuje v létě až 28 °C. Mořská voda u břehů Bulharska se velmi rychle ohřívá a jen pozvolna ochlazuje. 

Teplota moře na podzim

Teplota vody klesá pozvolně. V září a začátkem října se ještě můžete těšit z příjemných teplot a užít si koupání. Průměrné teploty vody v září a v říjnu jsou 22 - 18 °C. V listopadu pak klesají k 14 °C. 

Teplota moře v zimě

V zimě se průměrná teplota vody pohybuje v rozmezí 8 - 10 °C, což ke koupání rozhodně optimální není.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 9.6.2023