Doprava v Bulharsku

Po Bulharsku můžete cestovat hned několika způsoby. Můžete využít autobusovou či vlakovou dopravu. Asi nejpohodlnější, avšak nejdražší variantou je využití taxi služeb. Jestliže chcete Bulharsko procestovat můžete si půjčit automobil.

Z letiště k vašemu hotelu vás také spolehlivě dopraví rozvoz Hoppa, či Holidaytaxis. Ceny bývají podobné veřejné dopravě, ale řidič vás doveze až k vašemu hotelu (a po skončení pobytu odveze zpět na letiště).

Půjčení auta

Obecně platí, že čím dříve si auto zarezervuje, tím více ušetříte. Porovnat nabídky většiny velkých autopůjčoven můžete na stránkách Rentalcars.

Více informací naleznete v kapitole průvodce "Půjčení auta v Bulharsku".

Autobusy

Cestování autobusem je v Bulharsku nejrozšířenějším a nejlevnějším způsobem dopravy. Autobusová síť je poměrně rozsáhlá  a můžete se tak dostat téměř všude. Ceny za jízdenky jsou nižší než u nás.

Nelekejte se, když autobus nepojede přesně na čas, pro Bulharsko je typické několikaminutové zpoždění linek. Autobusové zastávky jsou většinou označeny a vybavený jízdním řádem. V odlehlých místech nemusíte najít ani jízdní řád a rovněž ani označenou zastávku. V těchto případech je dobré zeptat se místních.

Dálkové trasy jsou zajišťovány soukromými dopravními společnostmi.Vyhledávání spojů je poměrně chaotické. Spolehlivějším vyhledávačem spojů mezi většími městy je getbybus.com. Zkusit můžete i vyhledávač centralnaavtogara.bg (zejména pro spoje ze Sofie), nebo avtogari.info. Obojí ale nevyhledá všechny spoje a informace ani nejsou příliš spolehlivé.

Je proto lepší zeptat se místních, zorientovat se přímo na nádraží, nebo online projít nabídku jednotlivých dopravců.

Nejoblíbenější přepravci v Bulharsku

V letní sezoně se můžete setkat s mikrobusy, kterým se v bulharštině říká maršrútní. Najdete je na autobusových nádražích ve velkým městech. Dovezou vás např. z Burgasu do Sazopolu a zpět, na Sluneční pobřeží do Burgasu a zpět. Další trasou je Varna – Zlaté písky. Jízdenku na dané datum zakoupíte u řidiče.

Sofie

Vlaky

Cestování vlakem je v Bulharsku využijete spíše při cestování mezi většími městy. Výhodou ale bývá výhodnější cena a přehledné vyhledávání spojů na stránkách národního dopravce.

Vlaky jezdí vcelku často, na hlavních trasách i několikrát denně, a to včetně nočních spojů. 

Jízdenky je lepší zakoupit s předstihem a v letních měsících i s místenkou (pokud je to možné), vlaky bývají dosti plné. Jízdenky můžete zakoupit o něco dráž i ve vlaku.

Cestování vlakem

Taxi, Uber atd.

Bulharské taxíky poznáte podle žluté barvy. Díky cenové dostupnosti jsou velice rozšířeným dopravním prostředkem. Za kilometr běžně zaplatíte 6 - 18 Kč. V noci a v turisticky nejvíce vytížených lokalitách mohou být ceny vyšší. Vždy se na ceně domluvte ještě před jízdou, ať nejste nemile překvapeni.

Lodní doprava

Lodní doprava je v Bulharsku zajišťována soukromými dopravci - většinou jezdí na objednávky cestovních kanceláří či tour-operátorů, kteří organizují hromadné výlety. Pravidelné jízdní řády lodí neexistují. Ceny za lodní dopravu se odvíjí od počtu osob a velikosti lodi.

  • Trasy trajektů, jízdní řády, ceny a nákup jízdenek online naleznete na stránkách Directferries.

Letecká doprava

Vnitrostátní letecká doprava je zajišťována národní leteckou společností Bulgaria Air. Počítejte však s tím, že ceny jsou poměrně vysoké. 

Stopování v Bulharsku

Stopování je v Bulharsku povolené, ale je zvykem řidiči za svezení zaplatit.

Stopování

Městská doprava

Městská hromadná doprava je zajišťována především autobusy. Ve větších městech se můžete setkat s trolejbusy, v hlavním městě - v Sofii narazíte i na tramvaje nebo metro. Jízdenky zakoupíte v prodejních stáncích, ve většině případů lze jízdenky zakoupit i u řidiče. Ve velkých městech se můžete setkat s průvodčím, který prodává jízdenky přímo ve voze.

tramvaj,Sofie,Bulharsko

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 29.9.2023