Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se na Maledivách domluvím?

Úředním a běžným jazykem na Maledivách je divéhština. Složitost tohoto jazyka pochopíte ve chvíli, kdy vás v hotelu přivítají slovem "Mahurabaa". Tento jazyk se velmi podobá sinhálštině, kterou se hovoří na nedaleké Srí Lance. Dobrou zprávou je, že druhým úředním jazykem je angličtina. S domluvou byste tak neměli mít žádné větší problémy.

O obyvatelích

Zdejší obyvatelé jsou vlídní, nápomocní a velmi pohostinní. Hlavním náboženstvím na ostrovech je islám a od toho se odvíjí i běžný den. 

Zhruba čtyřicet procent obyvatel Malediv žije v hlavním městě, zbytek je roztroušený po menších ostrovech. Jsou vlídní, nápomocní, pohostinní.

Holčička

Společenská etiketa a zvyky

V hotelových rezortech se můžete projevovat bez omezení (vystupováním i vzhledem), ale mimo ně je lepší dodržovat pravidla, vzdát se nápadného oblečení a respektovat tamní obyvatele. Delší sukně, trička s rukávem a kalhoty jsou nutností.

Místní lidé jsou velmi milí a tolerantní k turistům. Jedná se však o muslimskou zemi, což vyžaduje úpravu chování mimo turistické rezorty. V těch vůbec nikoho nepřekvapí, budete-li se celý den pohybovat v plavkách. V případě, že vyrazíte mezi místní nebo se vydáte navštívit mešitu, budete muset oblečení samozřejmě přizpůsobit.

Dále je vhodné se v roce návštěvy informovat, kdy se koná Ramadán. Opět se to příliš nedotkne turistických rezortů, ale pro individuální cestování je důležitá interakce s místními a navštěvování místních obchodů, kde se otevírací doba může lišit a otevírat budou až po setmění.

Náboženství

Na Maledivách žijí sunitští muslimové. Náboženství se projevuje v každodenním životě, v rámci stravování, oblékání a vztahu k alkoholu. 

Stručná historie Malediv

Dlouhá staletí byly Maledivy jen odpočinkovou zastávkou při obchodních cestách. Roku 1153 byl ale na ostrovech nařízen islám, který zde přetrvává dodnes. Po dlouhá staletí si země udržela svou nezávislost, kromě nadvlády Portugalců v 16. století. Následně patřily Maledivy mezi Britské državy. Britové se Malediv vzdali v roce 1965 a uznali je za nezávislý stát, a tak vznikla republika v čele s prezidentem. Nadvláda Portugalska a Británie se podepsala především na architektuře a dodnes jsou viditelné koloniální prvky. 

Kultura

Maledivská kultura je velmi pestrá a místní jsou na svou kulturu a přírodní bohatství náležitě hrdí. V turistických resortech se pravidelně pořádají kulturní vystoupení pro hosty, během nichž ostrované oblečení do krojů předvádějí tradiční tance nazývané Bodu Beru s hudebním doprovodem bubnů. Tradicí je servírovat hostům na uvítanou čerstvý kokosový nápoj. Pokud chcete zažít autentickou atmosféru, ubytujte se mimo velké hotelové rezorty a cestujte na vlastní pěst.

Nákupy a suvenýry

Mezi oblíbené suvenýry se řadí výrobky z palmových listů, rukodělné výrobky nebo výrobky z mušlí. Na Maledivách můžete zakoupit i nejrůznější druhy čajů. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 28.9.2023