Ceny na Maledivách a jak ušetřit

Čím se platí na Maledivách?

Oficiální měnou je maledivská rupie (zkratka MVR, často se ale setkáte se zkratkou Rf). Maledivská rupie se dělí na sto lárí a setkáte se s bankovkami v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 rupií. Mince mají hodnoty 1 a 2 Rf a 10, 25 a 50 lárí.

Některá ubytování a výlety je možné zaplatit i v amerických dolarech. Místní obyvatelé a supermarkety ale dolary často neakceptují, proto vás směna na maledivskou rupii pravděpodobně nemine.

Platba kartou a výběry z bankomatů

S bankomaty se setkáte především na letišti, v Male a u některých hotelů. Kartou většinou zaplatíte ve větších obchodech a luxusnějších hotelových resortech. Pokud míříte na některý z menších ostrovů, je lepší si vzít hotovost - s bankomaty se tam příliš nesetkáte a platba kartou může být problematická. Při platbě kartou může být účtován i poplatek. 

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Na letišti Hulhulé najdete směnárnu i několik bankomatů, ze kterých můžete vybrat místní měnu. Hotelové resorty většinou akceptují i americké dolary. 

Jaké jsou na Maledivách ceny?

Ceny se velmi liší dle toho, zda pro svoji dovolenou zvolíte luxusní resort, nebo ubytování na některém z místních ostrovů.

V Male a menších ostrovech stranou masového turismu se najíte přibližně stejnou cenu jako u nás - kolem 150 Kč za porci. Ceny na ostrovech mimo resorty jsou o něco vyšší, než v hlavním městě. Pokud tedy jedete na některý z místních ostrovů, je vhodné před odplutím navštívit zdejší supermarket - má větší výběr a nižší ceny (v průměru srovnatelné s těmi u nás).

Důležitým poznatkem je, že ceny na Maledivách jsou uváděny bez daně. To platí i pro restaurace, obchody, penziony, hotely i potápěčská centra. T-GST = Tourism Goods & Service Tax (Daň z turismu) je nyní 12%.

Od 1. listopadu 2015 byla na Maledivách zaveden Green Tax, a to ve výši 6 USD za osobu za noc (včetně kojenců). Tato daň se vztahuje na hotely, které mají více jak 25 pokojů (platí i pro výletní lodě). Na penziony a hotely na obydlených ostrovech, které mají méně než 25 pokojů, se daň vztahuje ve výši 3 USD za osobu za noc (včetně kojenců).

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování1000 Kč2000 Kč5 000 Kč
Doprava100 Kč100 Kč2 000 Kč
Jídlo500 Kč1000 Kč2 500 Kč
Atrakce a zábava0 Kč1000 Kč2 000 Kč
Celkem1 600 Kč4 100 Kč11 500 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se na Maledivách dává spropitné?

Většina restaurací započítává zhruba 10 % do výsledné částky, a tak není třeba dávat další spropitné Za veškeré služby pokojské, číšník, taxi je ale vyžadováno další spropitné. Ideálně 1 USD nebo 20 Rf za každý úkon.

Smlouvá se na Maledivách?

V hotelových resortech i kamenných obchodech jsou ceny pevně stanovené. Smlouvání můžete vyzkoušet na tržištích nebo pří sjednávání výletů. Pozor si dejte na výrazně nevýhodné nabídky z vaší strany. I místní mají danou cenu, pod kterou se jim už nevyplatí věc/ službu prodat a radši vás nechají jít. 

Jak na Maledivách ušetřit?

Maledivy jsou synonymem luxusní dovolené a služeb na vysoké úrovni, to ale neznamená, že tato dovolená zruinuje váš rodinný rozpočet. Dovolenou na Maledivách si můžete po určitých kompromisech užít i levněji. 

  • Namísto letecké dopravy mezi jednotlivými ostrovy zvolte trajekt.
  • Místo luxusních hotelových resortů si dopřejte báječnou dovolenou v některém z menších rodinných penzionů nebo se ubytujte přímo u místních.
  • Ceny výrazně snížíte pokud vyrazíte mimo hlavní sezonu. 

Slevové portály

Na Maledivách Groupon bohužel nepůsobí.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 28.9.2023