Průvodce / Asie / Maledivy / Praktické

Doklady

Při návštěvě Malediv je nutné předložit cestovní pas, jehož doba platnosti přesahuje dobu pobytu v zemi (alespoň o šest měsíců). O vízum ke vstupu není třeba žádat předem, to je udělováno automaticky každému bez poplatku na dobu 30 dnů. Podmínkou povolení ke vstupu je kromě pasu i zpáteční letenka z Malediv a dostatečné množství finančních prostředků (minimálně 100 USD + 50 USD na každý den pobytu). Finanční prostředky je možné nahradit potvrzením o zaplacení pobytu v turistickém resortu nebo hotelu.

Očkování

Žádné očkování není při cestě na Maledivy povinné. Doporučeno je očkování proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu.

Co se nesmí dovážet?

Na Maledivy je zakázáno vozit alkohol, pornografii, drogy a pokrmy z vepřového masa. Dále je zakázáno dovážet náboženské materiály, které nesouvisí s islámem.

Co se nesmí vyvážet?

Země si je vědoma svého bohatství a bedlivě si ho chrání. Za hranice nesmí korály, mušle větší než pět centimetrů, písek, želví krunýře a krokodýlí kůže. Bezpečnostní kontroly jsou důkladné a maledivské úřady neoblomné. V případě porušení hrozí vysoká pokuta v řádu stovek nebo tisíců dolarů a správní řízení. 

Všude na ostrovech jsou ale důrazná varování, co se smí a nesmí. Každý tak zná pravidla a úřady jsou při vyjednávání o to přísnější. Neznalost neomlouvá a na Maledivách to platí dvojnásobně.

Internet a volání na Maledivách

Před přistáním si nezapomeňte vypnout data v telefonu. Za volání a internet jsou vysoké poplatky a mohli byste tak čelit nepříjemnému účtu. Konkrétní výši poplatků vám sdělí váš operátor. 

Pokud chcete nebo potřebujete zůstat během dovolené online, využijte veřejného wifi připojení v hotelových resortech. Další variantou je si zakoupit po příletu na letišti předplacenou SIM kartu. Kousek od příletové haly se nachází stánky místních operátorů Dhiraagu a Ooreedoo. Cena karty se liší dle objemu dat. 

Na co si dát na Maledivách pozor?

Maledivy patří k bezpečným destinacím. V hotelových rezortech je pobyt téměř bez rizika, v méně turisticky exponovaných oblastech hrozí jen menší podvody na turisty (taxi, směna peněz apod.). Voda na ostrově není pitná. Vždy si kupujte dobře uzavřené láhve a kontrolujte datum spotřeby u vody i jiných potravin.

V zemi je ale hlavním náboženstvím islám, a tak je nutné dodržovat všechna pravidla ohledně odívání, stravování nebo vzájemné náklonnosti. Pokud vyrážíte mimo turistické rezorty, dejte si pozor na oblečení. Také se vyhněte konzumaci alkoholu na veřejnosti. Nudismus je přísně zakázán.

Zásuvky na Maledivách

Zásuvky na Maledivách nejsou klasické, ale podle vzoru z Velké Británie - se třemi hranatými kolíky. Součástí vašeho zavazadla by tak určitě měl být adaptér. 

Napětí220 V až 240 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekbritská
Potřebujete adaptér?Ano

Kde se na Maledivách nechat ošetřit?

Před odletem určitě nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Lékařská péče je na ostrovech často omezená kapacitou, ale některé hotely mají své vlastní zdravotnické zařízení. Na úrazy z moře nebo nevolnosti jsou tu dobře připravení, ale problémy se zuby patří k těm nejnákladnějším. V případě nutnosti ošetření nezapomeňte kontaktovat vaši pojišťovnu, kde vám sdělí následný postup. 

Každý ostrov má svého místního lékaře, při vážnějších nemocech či zraněních je nutno navštívit jedinou nemocnici v zemi v hlavním městě Male. Úroveň zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni.

Důležité kontakty

Zdravotnická záchranná služba102
Hasiči118

Co s sebou na Maledivy

Nezapomeňte na pokrývku hlavy a opalovací krém s vysokým faktorem. Nezapomeňte ani na základní lékárničku - léky proti průjmu, bolesti a panthenol na případné spáleniny od sluníčka. Pro jistotu si přibalte i repelent. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 28.9.2023