Průvodce / Evropa / Řecko / Řecké ostrovy / Kréta / Co musíte vidět

Co musíte vidět na Krétě

Co musíte vidět na Krétě

 • 1. Palác Knóssos

  Archeologický areál v Knóssu je nejcennější historickou pamětihodností Kréty. Nachází se zde totiž 4000 let starý palác a několik dalších staveb vybudovaných významnou Minojskou civilizací. Právě zde se dle řeckých bájí proháněl mytický Minotaurus.

  Na Krétě můžete poznat osudy Minojské civilizace a prozkoumat 4000 let starý palác a okolní budovy. Expozice je poměrně rozsáhlá, větší část dne proto strávíte právě zde. Následně můžete přejet do nedalekého Heraklionu a podniknout návštěvu Archeologického muzea, kde naleznete celou řadu velmi zajímavých artefaktů a informací o Minojské civilizaci. Vstupenky můžete zakoupit zde.

  Více informací
 • 2. Diova jeskyně Dikteon Andron

  Podle řeckých bájí se Zeus narodil na ostrově Kréta. Vše muselo probíhat v tajnosti, jinak by byl stejně jako jeho sourozenci snězen svým otcem Kronosem, který se obával svrhnutí z trůnu. Diova matka Rhea tedy vybrala ukrytou jeskyni na jižním okraji náhorní plošiny Lassithi, ve které Zeus strávil první chvíle svého života. 

  Jeskyně se nachází nedaleko vesničky Psychro a dostanete se k ní po značené stezce. Má celkovou rozlohu asi 2 200 metrů čtverečních s hloubkou více než 40 metrů. Jeskyně je dobře osvětlena a vybudované chodníčky uvnitř měří přibližně 250 metrů. Najdete zde nádhernou krápníkovou jeskyni, vodní jezero a oltář. Za vstupné do jeskyně zaplatíte 6 EUR a s sebou si nezapomeňte vzít teplejší oblečení. 

  Více informací
 • 3. Jezero Kournas

  Jezero Kournas najdete v severozápadní části Kréty, nedaleko od městečka Georgioupolis. Jedná se o jediné sladkovodní jezero na ostrově, které je vyhledávaným místem pro odpočinek i procházku. Zdejší krajina je opravdu malebná a jezero obklopují vysoké hory i olivové háje. Na jedné straně jezera můžete navštívit restaurace a kavárny s krásným výhledem. Najdete zde i několik plážiček, na kterých si můžete pronajmout lehátka a slunečníky nebo zapůjčit šlapadla či kajaky. Jezero je ideální na koupání a voda je zde čistá. 

  Více informací
 • 4. Soutěska Samaria

  Samaria je horská vesnička v pohoří Lefka Ori, po které byla pojmenována horská soutěska, jež je místními hrdě považována za nejdelší soutěsku v Evropě. Kaňon je pro turisty otevřen od května do října a nabízí unikátní exkurzi subtropickou horskou krajinou.

  Celodenní výlet nejdelší soutěskou v Evropě započněte ve vesničce Omalos. Pomalu z horské krajiny z výšky 1200 metrů nad mořem budete sestupovat soutěskou dolů skrze kapličky a kostelíky k opuštěné vesnici Samaria. Právě od Samarie se soutěska začíná značně zužovat, nejužší bod soutěsky Iron Gate je široký pouhé 3 metry.

  Vydat se sem můžete po vlastní ose, nebo s některou z organizovaných tour.

  Více informací
 • 5. Ostrov Spinalonga

  Nedaleko severního městečka Agios Nikolaos se nachází malý ostrůvek Spinalonga. Na něm se nachází mohutná benátská pevnost z roku 1579, jež dlouhá léta bránila ostrov proti Turkům. Později se pevnost a celý ostrov stala kolonií pro malomocné. S vynálezem léků na lepru bylo ale leprosárium zrušeno a ostrov zůstal neobydlený. 

  Na Spinalongu se dostanete pouze lodí, a to například z přístavů Elounda, Agios Nikolaos nebo z malé vesnice Plaka. Na ostrově si můžete prohlédnout pozůstatky pevnosti, opevnění, obydlí malomocných, pozůstatky kostela a  staveb z tureckého období. 

  Z různých plaveb si můžete vybrat zde, ceny začínají na 18 EUR.

  Více informací
 • 6. Ostrov Chrissi

  Nedaleko Kréty se nachází malebný ostrůvek Chrissi, na který se lze dostat přívozem z Heraklionu či Larapetry. Ostrov je oblíbený pro svojí nedotčenou přírodu plnou cedrů a bílých pláží s tyrkysovou vodou, ve které bují pestrobarevný mořský život.

  Vydat se sem můžete díky organizovaným plavbám.

  Více informací
 • 7. Klášter Arkadi

  Klášter Arkadi se nachází v podhůří Ida na severní straně Kréty. Vybudován byl koncem benátského období a je ukázkou krétské renesanční architektury. Klášter je zasvěcený svatému Konstantinovi, svaté Heleně a také Přeměně Spasitelově. Proslavil se ale během boje proti Turkům v roce 1866. Po obléhání nechali obránci vniknout Turky do kláštera a následně nechali vybouchnout prachárnu. Klášter byl rekonstruován počátkem dvacátého století, prachárna byla ponechána s chybějící střechou. 

  Více informací
 • 8. Pevnost Frangokastello

  Frangokastello je jednou z největších a nejstarších benátských pevností na Krétě, byla totiž vybudována již v roce 1371. S pevností se pojí i zajímavá legenda. V květnu roku 1828 zde došlo k tragické bitvě, při které Turci vyvraždili strážce pevnosti a pohřbili je pod hradbami. Každoročně se poté v květnu mrtvé duše vydávají na pouť kolem pevnosti, což vám odpřísáhne nejeden místní. Zajímavé je to, že na pověsti je přeci jen trochu pravdy. Právě v květnu zde shodou okolností vzniká zrcadlení vzduchu nad Libyjským mořem, které se na pevnině jeví opravdu mysteriózně.

  Více informací
 • 9. Pevnost Gramvousa

  Gramvousa je pevnost na stejnojmenném ostrově, který leží nedaleko severozápadní špičky Kréty. Pevnost byla na ostrově vystavěna Benátčany v posledním období jejich vlády. Po dobu 3 let ostrov sloužil jako výchozí opěrná bašta pro krétské povstalce. Pevnost má trojúhelníkový tvar a délka každé strany je bezmála 1 kilometr. Gramvousa stojí ve výšce 137 metrů nad mořem a návštěvníkům tak nabízí nádherný výhled do okolí a na ostrůvek Tigani s nádhernou pláží Balos. Plavba na tento ostrůvek se řadí k nejoblíbenějším výletům, které můžete z Kréty podniknout. 

  Více informací
Aktualizováno: 20.6.2023