Počasí na Krétě a nejlepší doba k návštěvě

Kdy Krétu navštívit?

Na Krétě panuje středomořské klima, kdy počasí v zimě je velmi mírné a deštivé a v létě horké a slunečné. Vysoké letní teploty ale často reguluje severní vítr zvaný Meltemi. Díky rozmanitému terénu počítejte s tím, že mohou nastat náhlé změny počasí. Během letních měsíců se ale dešťů obávat nemusíte, prší opravdu sporadicky. Sever bývá obecně větrnější, než jižní část Kréty, která je schovaná za vysokým pohořím.

Pokud plánujete odpočinkovou dovolenou na pláži, vydejte se na Krétu v období od června do poloviny září. Ještě v říjnu má moře příjemnou teplotu na koupání, ale dny se už začínají pomalu krátit a mohou se objevovat první deště. V červnu a září mohou zimumřiví jedinci cítit diskomfort kvůli chladu způsobenému prouděním větrů ze severu, je proto lepší se v těchto měsících na cestu vybavit mikinou navíc.

pláž Damnoni, Kréta

Na poznávací dovolenou je ideální období jaro a podzim, kdy jsou teploty mírnější. Nejlepšími měsíci jsou duben, květen a rozmezí od poloviny září do poloviny října. Krásným a nejvíce fotogenickým obdobím je určitě jaro, kdy je příroda krásně rozkvetlá a i teploty jsou velmi příjemné. Samozřejmě i v letních měsících můžete podniknout výšlapy do hor a poznávat krásy ostrova, ale nezapomeňte se vybavit kloboukem, SPF krémem a dostatkem tekutin.

Kdy jet na Krétu?

Nejlepší počasí ke koupáníNejteplejší počasí na Krétě je mezi koncem května a začátkem října, kdy je slunečno, horko a voda je ke koupání ideální. Teplota vody se ohřívá po celé letní měsíce a nejteplejší je v srpnu a začátkem září. Protože většina lidí jezdí na Krétu kvůli plážím, na začátku května a koncem října je na prázdninových místech relativní klid a počasí je stále pěkné.
Po stopách historie a aktivní dovolenáPokud Krétu navštěvujete spíše kvůli památkám, historii, vinařství a jídlu, pak nepotřebujete příliš vysoké teploty, jen teplé příjemné počasí. Konec března, duben, květen, říjen a začátek listopadu jsou tedy ideální k vaší návštěvě. Počasí je sice teplé, ale mohou se objevit přeháňky, a tak byste si měli s sebou vzít i teplejší oblečení. Velká Krétská města Heraklion, Chania a Rethymno mají bohatou nabídku aktivit po celý rok.
Nejlepší čas k úspoře penězHotely na Krétě jsou v dubnu, květnu a říjnu mnohem levnější než v letních měsících, ale také se zde toho děje mnohem méně. Ceny za dopravu, jídlo a pití se podle sezóny příliš neliší. Pokud chcete dobré počasí, ale levné hotely, pak konec května, začátek června, konec září nebo začátek října jsou přímo pro vás. Neexistuje žádná záruka počasí, ale první tři týdny v říjnu mívají často ještě skvělé počasí.
Hlavní sezóna (červenec až začátek září)Horké, slunečné počasí se spoustou lidí – ale nikdy ne tolik, abyste si dovolenou neužili. Ceny jsou však na samotném vrcholku. Mořská voda je nejteplejší a nejlepší ke koupání. Trajekty a lety jezdí s největší frekvencí. Pokud jste na Krétě kvůli nočnímu životu větších měst, pak je to ten pravý čas na návštěvu.
Vedlejší sezóna (květen a červen, září a začátek října)Skvělé počasí, slunečno a teplo, ale ne tak horké jako v létě. Na ostatní turisty narazíte často, ale místa nejsou přeplněná. Vše je otevřeno v červnu a září, ale v květnu a říjnu již mohou být nějaká místa zavřená. V květnu a říjnu nemusí být moře dostatečně teplé na koupání.
Mimosezóna (konec října až duben)Je zima, a to znamená šedou oblohu, chladné počasí a déšť. Hlavní města Heraklion, Chania a Rethymno jsou velká a stále je co dělat. Trajekty a lety mají velmi omezené jízdní řády.

Webkamery na Krétě

Pokud rádi sledujete místa v reálném čase, můžete si prohlédnout seznam webkamer napříč Krétou: 

Další webkamery najdete na webu Windy.

Počasí na Krétě

Na Krétě panuje po celý rok mírné počasí, a proto není problém vyrazit i mimo hlavní sezónu. Bude záležet především na vašich představách, jak chcete dovolenou strávit a na aktivitách, které budete podnikat. Hlavní turistická sezóna vrcholí v červenci a v srpnu, kdy teploty dosahují až k 35 °C a Kréta je přeplněná turisty. Příjemné počasí na výlety, rozkvetlou přírodu a menší množství turistů zaručuje období vedlejší sezóny od poloviny dubna do konce června. Za vedlejší sezónu jsou považované i měsíce září a říjen, ale moře je v tomto období stále vyhřáté a denní teploty se drží kolem 25 °C. Při plánování dovolené berte v úvahu, že mimo sezónu ušetříte jak na ubytování, tak na půjčovném za automobil.

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Krétě je ještě stále deštivé, oproti začátku roku ale srážek lehce ubývá. Teploty vzduchu se pohybují mezi 10 a 17 °C, teplota moře se pak pohybuje kolem 15 °C a na koupání tak počasí stále není vhodné.

V dubnu je počasí již značně teplejší. Přes den se teploty vzduchu pohybují mezi 12 a 20 °C a zároveň podstatně ubývá srážek. S teplotami moře kolem 17 °C se však do moře opováží vstoupit jen otužilci.

Počasí v květnu na Krétě je již velice příjemné s teplotami vzduchu mezi 15 a 24 °C. Teplota moře se pohybuje kolem 19 °C, takže lze vyrazit i na dovolenou vyloženě k moři.

Jaro

Počasí v létě

Červen na Krétě je velice slunný a suchý. Teplota vzduchu se pohybuje mezi 18 a 28 °C, teplota vody v červnu má kolem příjemných 22 °C. V červenci je na Krétě průměrně 26 °C a je to nejteplejší měsíc roku. Moře vyhřáté na 24 °C je ideální, a proto v tuto dobu potkáte na Krétě velké množství turistů. Prakticky stejně lze charakterizovat i počasí v srpnu, kdy se teploty pohybují kolem 26 °C a moře je vyhřáté na roční průměrné maximum 25 °C.

Léto

Počasí na podzim

Počasí v září na Krétě zůstává velice teplé a suché. Průměrná teplota vzduchu i moře shodně dosahují 24 °C a v moři se vykoupete bez větších davů turistů. V říjnu opět začíná deštivé období trvající až do března. Teploty jsou však stále příjemné a pohybují se kolem 23 °C. Vzhledem k teplotě moře držící se stále na 22 °C tak lze i v říjnu najít nejeden den, kdy je možné se vykoupat v moři. Počasí v listopadu je tradičně velice deštivé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 13 a 21 °C, voda má kolem 20 °C. S trochou štěstí na počasí se proto i v listopadu dá smočit v moři.

Kréta

Počasí v zimě

Počasí v prosinci je velice deštivé, ale s příjemnými teplotami mezi 10 a 17 °C. To je ideální na návštěvu památek a měst.

Lednové počasí na Krétě je také deštivé, s převahou častých a krátkých přeháněk. Oproti prosinci je v lednu trochu chladněji, teploty se v průměru pohybují kolem 11 °C.

Počasí v únoru na Krétě je zrovna tak deštivé jako v lednu. Teploty mírně stoupají na průměrných 12 °C.

Zima

Teplota moře na Krétě

Koupací sezona na Krétě začíná od konce května do září. Moře dosahuje nejvyšších teplot během července, srpna a září a teplota se pohybuje mezi 25 - 27 °C.  Během zimy teplota moře klesá na 15 °C.

Počasí na Krétě v jednotlivých měsících

Počasí v lednu - březnu

Leden je nejchladnějším měsícem na Krétě a připravte se na vlhké, chladné a větrné počasí. Turistická místa zejí prázdnotou, ale místní život stále jede přátelskou náladou. Většina hotelů a restaurací v turistických letoviscích je uzavřena, ale města Heraklion, Chania a Rethymno mají co nabídnout po celý rok. Průměrná teplota se pohybuje kolem 12 °C.

Počasí v únoru

Během února vás čeká podobné počasí jako v lednu s menším množstvím přeháněk. Počasí je ale stále nepředvídatelné. 

Počasí v březnu

Výrazná změna oproti předchozím měsícům nastává v březnu. Březen je méně deštivý než předešlé měsíce a se sluncem přichází i vyšší teploty. Příroda se pomalu začíná probouzet. V březnu je ideální klima pro hikery a poznávání ostrova. Připravte se na stále ještě chladné noci. Denní teploty se pohybují kolem 17 °C. 

Počasí v dubnu

Skvělý měsíc pro pěší turistiku, prohlídky památek i exkurze do vinařství. Příroda je rozkvetlá a denní teploty se pohybují kolem 20 °C. Od konce dubna je otevřena většina hotelů a restaurací v plážových městech. Otužilejší jedinci mohou trávit dny koupáním v moři, jehož teplota se pohybuje kolem 17 °C.  

Počasí v květnu

Květen je ideálním měsícem, kdy se na Krétu vydat. Na místo stále nemíří velké davy turistů, příroda je rozkvetlá a ceny nízké. Teploty se pohybují mezi 15 až 24 °C. Teplota moře pomalu stoupá nad 19 °C. 

Počasí v červnu

Červen je horký slunečný měsíc a neoficiální začátek plážové sezóny, kdy turisté začínají přijíždět ve velkém počtu. Teplota moře se pohybuje kolem 22 °C.

Počasí v červenci a srpnu

Červenec je spolu se srpnem nejrušnějším měsícem na Krétě. Počasí je horké a slunečné a teploty se průměrně pohybují kolem 26 °C. Na Krétu míří turisté z celého světa a ceny za ubytování jsou na svém vrcholu. Během letních měsíců nezapomeňte ubytování řešit s dostatečným předstihem. 

Počasí v září

Teploty jsou příjemnější než během letních měsíců a moře je krásně prohřáté. Září patří mezi nejlepší měsíce k návštěvě Kréty. Počasí je stále na koupání a je zde výrazněji méně turistů. 

Počasí v říjnu

Začátek října je ideální pro turistiku a poznávání ostrova. Často je velký teplotní rozdíl mezi začátkem a koncem měsíce. Během října opět pomalu začíná deštivější období. Teploty jsou ale příjemné a pohybují se kolem 23 °C.

Počasí v listopadu

V listopadu pomalu přichází chladnější zimní dny a většina hotelů i restaurací je uzavřena. Začátkem listopadu stále ještě můžete narazit na teplé, slunečné dny a vykoupat se v moři. Města Heraklion, Chania a Rethymno zůstávají aktivní i během zimních měsíců, a tak zde můžete navštívit muzea i nejrůznější památky. 

Počasí v prosinci

Buďte připraveni na chladnější, zatažené a deštivé počasí. Většina turistických měst je zavřená, a tak se můžete vydat do Chanie nebo Heraklionu a navštívit některá ze zdejších muzeí. 

Aktualizováno: 20.6.2023