Doprava na Madeiře

Ať už se rozhodnete objevovat krásy ostrova autem nebo autobusem, máme pro vás hned několik rad a tipů. Nejlepším způsobem, jak po ostrově cestovat, je za půjčit si auto. Hromadná doprava bohužel nemíří do všech míst, která stojí za návštěvu. 

Půjčení auta na Madeiře

Půjčení auta na Madeiře je nejlepší volbou, pokud plánujete procestovat všechna zajímavá místa na ostrově. Vybrat si můžete z nabídky světových řetězců autopůjčoven nebo se obrátit na některou z místních. Dobrou zprávou je, že některé autopůjčovny nevyžadují zálohu ani kreditní kartu.

Více informací se dozvíte v kapitole průvodce "Půjčení auta na Madeiře"

Autobusy

Madeira má poměrně rozsáhlou síť meziměstských autobusů a pokud si neplánujete půjčovat auto, budou vaší jedinou možností, jak cestovat po ostrově. I tak vám ale bez zapůjčeného auta unikne mnoho krásných míst, které se nachází v oblasti hor. Drtivá většina spojů vyráží z hlavního města Funchalu a je nutné si tak najít ubytování právě zde. 

Autobusy provozuje hned několik společností podle toho, do jaké oblasti mají namířeno. Jízdní řády tak mohou být oříšek a pokud plánujete cestovat autobusem, je nutné přesuny detailně naplánovat. Většina zastávek je na znamení, a tak nezapomeňte na řidiče mávnout nebo nějakým způsobem ohlásit nástup/výstup. Většina autobusů zastavuje na jedné z hlavních ulic ve Funchalu, kterou je Avenida do Mar. Na Madeiře působí tyto společnosti: 

Horarios do Funchal

Autobusy této společnosti zajišťují meziměstské spoje, ale i městskou dopravu v rámci Funchalu. Jízdní řády najdete na oficiálních stránkách společnosti. Jízdenky se kupují v hotovosti u řidiče a cena se liší dle ujeté vzdálenosti. 

Autobusy této společnosti spojují Funchal s místy jako Camacha, Caniço, Santo da Serra, Curral das Freiras, Poiso, Ribeiro Frio, Faial, Santana, São Jorge, Arco de São Jorge.

Rodoeste 

Autobusy společnosti Rodoeste spojují Funchal s místy na severu a západě ostrova. Jízdní řády najdete na oficiálních stránkách společnosti.I v tomto případě se jízdenky kupují přímo u řidiče a zaplatíte za ně 2,20 - 6 EUR (podle ujeté vzdálenosti). 

S touto společností se z Funchalu dostanete do míst jako Camara de Lobos, Calheta, Cabo Girão, São Vicente, Seixal, Porto Moniz a dalších měst, které si můžete prohlédnout v mapce.

SAM

Autobusy společnosti SAM spojují města na východě ostrova. Tato společnost rovněž provozuje expresní linku Aerobus, která spojuje hlavní město ostrova s letištěm. Jízdní řády najdete na oficiálních stránkách společnosti. Za jízdenky zaplatíte od 1,30 EUR do 4 EUR. 

Se společností SAM si kromě letiště můžete zajet i do měst  Caniço, Caniçal, Santa Cruz, Porto da Cruz, Machico, Santo da Serra a Faial.

EACL

Autobusy společnosti EACL zajišťují dopravu mezi Funchalem a městem Caniço. Oproti společnosti SAM zastavují na více místech. Jízdní řády najdete na oficiálních stránkách společnosti.

Jízdenky se kupují v hotovosti u řidiče. Za jízdenku Funchal - Caniço zaplatíte 2,20 EUR a za jízdenky v rámci Caniço 1,30 EUR. 

Bus Madeira

Taxi, Uber atd.

Klasické taxíky mají po celém ostrově jednotnou sazbu a narazíte na ně většinou ve městech. Nástupní sazba je 3 EUR (denní), 3 60 EUR (noční) a za ujetý kilometr zaplatíte 0,63 EUR. O víkendech je nástupní sazba 4 EUR a večer 4, 80 EUR.  Na Madeiře můžete využít i služeb Uberu, který má levnější ceny než taxi a jízdu jednoduše objednáte skrze mobilní aplikaci (iOS, Android). 

Lodní doprava

Lodní dopravu můžete využít v případě cesty na nedaleký ostrov Porto Santo. Cesta lodí zabere 2 hodiny a 15 minut a jízdenky můžete zakoupit na webu Porto Santo Line za ceny od 60 EUR (zpáteční jízdenka). Za podobné ceny si ale na tento ostrov můžete i zaletět letadlem se společností Binter Canarias. Let trvá přibližně 25 minut. 

Stopování na Madeiře

Pokud se rozhodnete stopovat, nezapomeňte na to, že zdejší počasí je velmi proměnlivé a v batohu by vám rozhodně neměla chybět pláštěnka. Místní obyvatelé jsou velmi milí a se stopováním tak určitě nebudete mít problémy. Navíc se jedná o malý ostrov a většina měst a zajímavých míst je blízko u sebe. 

Stopování

Městská doprava

Hromadnou dopravu v hlavním městě Funchal zajišťují autobusy společnosti Horários do Funchal. Jízdní řády si můžete ve formátu PDF prohlédnout zde.

Jízdenky si můžete zakoupit přímo u řidiče v autobuse za 1,95 EUR. Lepší volbou je pořízení kartičky GIRO za 0,5 EUR, na kterou si můžete dobíjet jízdy. Kartičku je možné zakoupit v automatech, u řidiče nebo v prodejních stáncích. Jedna jízda s touto kartičkou vás vyjde na 1,35 EUR a při dobití 10 jízd na 1,20 EUR. Podrobné informace o jízdném se dočtete zde. 

Ve Funchalu můžete k dopravě i lanovku, která vás zaveze do čtvrti Monte. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 11 EUR a zpáteční pak na 16 EUR. Cesta trvá 15 - 20 minut a za tuto dobu překonáte více než 3 kilometry vzdálenosti. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.5.2024