Doprava na Sardinii

Po Sardinii můžete cestovat zapůjčeným autem i hromadnou dopravou. Ať už se rozhodnete jakkoliv, máme pro vás hned několik tipů a rad, jak po ostrově cestovat. 

Doprava z letiště

Na Sardinii jsou celkem tři letiště, detailní popis dopravy naleznete v detailních průvodcích, které jsme pro vás připravili.

Půjčení auta na Sardinii

Skvělým způsobem, jak procestovat ostrov nezávisle na hromadné dopravě, je půjčení auta. Půjčení auta vám v případě Sardinie doporučujeme řešit s několikaměsíčním předstihem. Nabídky všech autopůjčoven můžete porovnat pomocí webu Rentalcars.

Více informací se dozvíte v kapitole Půjčení auta na Sardinii.

auto

Autobusy

Pokud si nechcete na ostrově půjčit auto, alternativou jsou autobusy, které propojují zajímavá turistická místa s letovisky. Pokrytí autobusových linek je velmi dobré, ale je nutné počítat s tím, že do méně oblíbených míst může být frekvence spojů nižší.

Nejvíce regionálních linek provozují autobusy společnosti ARST. Jízdenky si můžete zakoupit ve stáncích společnosti nebo trafikách. Jízdní řády společnosti si můžete prohlédnout zde. Pokud míříte na odlehlejší místa nebo máte v plánu využívat autobus vícekrát za den, pořiďte si 24 hodinovou jízdenku, která vám ušetří starosti s nákupem jízdenky zpět. Spoje najdete i v mobilní aplikaci Dropticket (Android, iOS)

Autobusové linky na ostrově dále provozují dopravci SunLines, Deplano, Sardabus, Digitur nebo Turmo Travel. 

Autobusy, Cagliari, Sardínie

Vlaky

Na ostrově celkem působí dvě společnosti poskytující vlakovou dopravu.

Jednou z nich je Trenitalia. Jízdenky si můžete zakoupit v samoobslužných automatech či stáncích na nádraží.Papírovou jízdenku si nezapomeňte před vstupem do vlaku označit. Jízdní řády a ceny jízdenek najdete přímo na webových stránkách společnosti

Z hlavního městě Cagliari se vlakem můžete dopravit do populárních měst Olbia (jízdenka 18 EUR), Golfo Aranci (jízdenka 19,50 EUR), Sassari (jízdenka 16,50 EUR) a Porto Torres (jízdenka 18 EUR). Ve vnitrozemí pak můžete navštívit města Carbonia (jízdenka 4,90 EUR) a Iglesias (jízdenka 4,30 EUR). 

Další společností, která provozuje vlakové spoje po ostrově, ARST. S touto společností se můžete projet na tratích Alghero - Sassari - Sorso, Macomer - Nuoro a Monserrato - Isili. 

Jízdní řády najdete na webu společnosti a jízdenky můžete zakoupit přímo na nádraží nebo skrze mobilní aplikaci. 

Trenino Verde - zážitek, který musáte vyzkoušet

Během léta si můžete pobyt zpestřit jízdou v turistickém vláčku společnosti Trenino Verde. Jízdenky zakoupíte od 12 EUR. Vlaky jezdí na krásných přímořských i vnitrozemských trasách a jízda je opravdovým zážitkem. 

Vlak na Sardinii

Taxi, Uber atd.

Na Sardinii bohužel na Uber nenarazíte, využít můžete místních taxíků. Většina z nich má nástupní sazbu okolo 100 Kč a každý ujetý kilometr za 45 Kč. 

Lodní doprava

Lodní dopravu můžete využít při cestách na přilehlé souostroví La Maddalena a okolní ostrůvky. Pravidelné spoje provozuje společnost Delcomar, a to mezi Palau (letovisko na Sardinii) a ostrovem La Madalena, Carloforte (ostrov San Pietro) a Portovesme (Sardinie). Ceny za zpáteční jízdenku se liší dle sezony. V hlavní sezoně za trajekt La Maddalena - Palau zaplatíte 7,9 EUR.

  • Jízdenky můžete zakoupit zde.

Využít můžete také trajektů spojujících Sardinii s Korsikou, Sicílií a dalšími ostrovy či městy.

  • Kompletní seznam všech tras, vyhledávač spojení a prodej lístků on-line najdete na webu Directferries.

Ferry Sardinie

Výletní plavby

Na Sardinii můžete využít velké množství výletních plaveb, často spojených se šnorchlováním, potápěním, či pozorováním delfínů.

Porto della Madonna, spiaggia rosa, plavby na Sardínii

Stopování na Sardinii

Stopování je na Sardinii běžnou záležitostí. Místní jsou moc milí a rádi vás přiblíží do vaší cílové destinace. Stopování tak může být fajn způsobem jak procestovat ostrov, poznat místní a nemuset spoléhat na místní hromadnou dopravu. Cestovatelé, kteří Sardinii prostopovali ale podotýkají, že neděle jsou pro tento způsob dopravy nevhodné. Na silnicích potkáte většinou rodiny a auta bývají plná. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 22.6.2023