Nastupujete do nového zaměstnání před létem a lámete si hlavu, jestli budete moci odjet na dovolenou? Je nepsaným pravidlem, že většina firem poskytuje zaměstnancům dovolenou až po zkušební době, která je zpravidla tříměsíční. Závěrečný verdikt však závisí na dohodě se zaměstnavatelem.

 

 

<

 

 

Proč je zkušební lhůta 3 měsíce?

Tříměsíční lhůta má své opodstatnění – po skončení této doby je již jasné, zda má zaměstnavatel zájem o zaměstnance a naopak. Pokud zaměstnanec není v novém zaměstnání alespoň 60 dní v kalendářním roce, má nárok na dovolenou za odpracované dny. To znamená, že za každých 22 odpracovaných dní náleží zaměstnanci 1/12 z celkové výměry dovolené.

 

Mohu dostat dovolenou ve zkušební době? 

Nestává se příliš často, že by zaměstnanec čerpal svoji dovolenou již v prvních třech měsících co je na pracovišti. Nicméně v zákoníku práce není čerpání nijak omezené v době zkušební a nestanoví jiná pravidla, než mimo zkušební dobu. Zjednodušeně řečeno máte nárok na dovolenou po odpracování určitého počtu dní, které jsme zmínili výše.

 

Verdikt záleží na zaměstnavateli

Dovolená ve zkušební době je ale záležitostí zaměstnavatele. Většinou vám řekne již v začátcích, zda by vám dovolenou povolil ve zkušební době. V případě, že zaměstnanec ještě neodpracoval dost dní na to, jak dlouhou dovolenou si zadá, je spíš nepravděpodobné, že mu zaměstnavatel vyhoví.

 

Mohu si vzít neplacené volno?

Jestliže si chcete vzít placené volno za účelem dovolené (rekreace), nemáte na volno nárok. Vaše žádost tak může, ale také nemusí být vyhověna. Neplacené volno totiž znamená, že firma omluví vaši nepřítomnost v práci, v některých případech dokonce musí (nemoc, rodičovská dovolená). Letní dovolená však mezi takové účely nepatří. Pokud by navíc vedení s neplaceným volnem nesouhlasilo, mohlo by vaši nepřítomnost posoudit jako neomluvenou a dát vám výpověď.

 

 

Dovolená ve zkušební době – kdy na ní máte nárok?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!