Do této krásné asijské země míří ročně stále více lidí. A i když se na první pohled může zdát, že se jedná o finančně ne pro každého dostupnou krajinu, opak je pravdou. Pokud se tedy nebudete zaměřovat pouze na zájezdy s cestovní kanceláří. Thajsko je opravdu rozmanitou zemí, kde si užijí jak milovníci plážového povalování, tak i příznivci aktivního sportu. Nádherné korálové pláže na jihu, dlouhé párty v Bangkoku, šnorchlování s neskutečným podmořským životem, nebo skvostné národní parky. To a mnohem více nabízí Thajsko.

 

 

 

 

Jak se dostat do Thajska?

Z Evropy se létá hlavně do hlavního města Bangkoku. S jedním přestupem můžete letět s Emirates, Turkish Airlines a dalšími. Ceny se pohybují kolem 11-15 tis. Kč. Z německého Mnichova si o něco připlatíte, ale na oplátku letíte bez přestupu. Pokud najdete letenky v akci, cena se bude pohybovat okolo 10 tis. Kč. Další možností je letět do Kuala Lumpur nebo Singapuru a odtud nízkonákladovkou do Thajska.

 

Kdy jet do Thajska?

Do Thajska můžete vyjet prakticky kdykoliv. Záleží pouze do jaké lokality chcete v daný čas vyrazit. Známe je období dešťů od května do října. Nicméně se jedná jen o pár sprchnutí za den a v horkém dni je to navíc i osvěžující. Hlavní sezóna je pak od listopadu do března, kdy je slunce nejvíce. Ale nejvíce je také turistů.

Aktuální počasí můžete sledovat zde >>

Vždy sledujte konkrétní oblast.

 

Místní měna

V Thajsku se platí bahty (THB). Kurz je asi 1,4 bathu za 1,-Kč. Za výběry z bankomatů se vždy platí 220 THB. Tuto měnu se vyplatí směnit již doma ve směnárně. Mimo turistické oblasti těžko zaplatíte kartou, proto mějte dostatek hotovosti u sebe. Kurzy jsou vždy výhodnější na pevnině, než ostrovech.

 

Jaké jsou zde ceny?

To, kolik v Thajsku utratíte, záleží na vašich potřebách a náročnosti. Pokud chcete, můžete zde být opravdu levně a pokud chcete, můžete zde být i opravdu draze:-). Žít se zde dá i za 300,- Kč/den. Bydlení seženete zhruba od 100,- Kč za hostel, od 300,- Kč za guesthouse a od 900,- Kč za pokoj v hotelu. Jídlo je v Thajsku velmi levné, na ulici se najíte již za 30,- Kč a v restauraci do 80,- Kč královsky. Pouze u pouličních stánků si dejte pozor, abyste viděli, že u něho jedí i místní. Pokud bude prázdno a velmi levno, raději zvolte stánek, kde je více lidí. V opačném případě by se mohlo stát, že strávit nějaký ten čas na místní toaletě, a to nepřeju nikomu :-).

 

Je potřeba vízum?

K návštěvě Thajska nepotřebujete vízum, pokud se zde nechcete zdržet déle než 30 dní. Pokud ano, můžete si pobyt prodloužit na imigračním úřadě o dalších 30 dní za 1900 bahtů (cca 1400,- Kč). Nutností je cestovní pas s minimální platností 6 měsíců. Pokuta za překročení povolené doby pobytu je 500 THB/den.

 

 

 

Místní doprava

Využít můžete vnitrostátní lety, u kterých jsou ceny vcelku příjemně nízko. Nákupy provádějte přímo na stránkách aerolinek, vyjde vás to tak nejlevněji. Další varianto jsou noční vlaky, kde je nespornou výhodou to, že ušetříte za jeden nocleh. Cena je od 400 – 650,- Kč při přesunu Bangkok – Chiang Mai. Dále se můžete přepravovat autobusy. Pokud chcete prozkoumat některá místa a zákoutí sami, půjčte si motorku. Nezapomeňte si v ČR za 50,-  Kč sjednat mezinárodní řidičský průkaz.

Ve městech se můžete setkat s tzv. songthaew, kdy se s řidičem domluvíte, kam jedete a předem na ceně. Využít můžete samozřejmě i klasické taxi nebo tuk-tuk. Vždy ale platí stejné pravidlo, cenu si zjistěte předem.

 

Thajská kuchyně

Pokud stejně jako já nemáte rádi pálivé, heslo před každým jídlem zní: „No spicy“. Jídlo občas dokáže být opravdu ostré, nicméně opravdu výtečné. Najíte se zde dobře a levně.

 

Bezpečnost

Thajsko je opravdu bezpečnou zemí, bezpečnější, jak většina Evropy. Navštívit zemi můžete bez obav i s dětmi.

 

Na co si dát pozor

Dbejte na základní hygienické zásady. Před jídlem si umyjte ruce a dejte si pozor na to, kde jíte. Voda z kohoutku není pitná, kupujte balenou, nebo použijte vodní filtr.

Náboženství:
– Při vstupu do chrámů nebo domů se vždy zouvejte.
– Nekritizujte místní obyvatele.
– Kromě pláže se nesluší chodit bez trička.
– Thajců se moc nedotýkejte, především sahání na hlavu je silné porušení etikety.

 

 

 

 

Jaká místa navštívit?

Míst, která za to stojí navštívit, je v Thajsku mnoho. Záleží na tom, kolik máte času, jaké jsou vaše finanční možnosti a jak moc vás baví přejezdy s místa na místo, protože vzdálenosti jsou opravdu veliké.

 

Bangkok

Po příletu do hlavního města doporučuji den, dva zůstat a projít si místní buddhistické chrámy s pohádkovou atmosférou. Velké obchodní domy, supermoderní mrakodrapy, jezdící tuk-tuky, ale i tradiční pouliční tržiště a místní stánky s občerstvením. To vše stojí za shlédnutí v Bangkoku.

 

Chiang Mai

Na severu země se nachází centrum starobylé říše Lanna s obrovským množstvím historických chrámů. Na úpatí hor je pak moderní město s trhy.

 

Koh Chang

Po Phuketu druhý největší ostrov v Thajsku. Nachází se na jihovýchodě země v blízkosti hranic s Kambodžou. Je zde větší klid, než na jihu země a pláže jsou také hezké. Pro příklad jsem zvolila tyto pláže:

White Sand Beach – hezká bílá pláž s bílým pískem, v noci můžete pozorovat světlušky. Noční život zde moc ale není.
Khlong Prao – jedna z opravdu hezkých pláží na ostrově.
Lonely beach – pro milovníky nočního života, spousta barů a restaurací.
Kai Bae beach – k vidění jsou zde sloni.

 

Ko Lanta

Klidný ostrov směrem na jih od Krabi s liduprázdnými plážemi a národním parkem na jihu. Doporučuji navštívit úžasnou pláž Long beach.

 

Doi Inthanon

Pro dobrodruhy je zde tip na výlet na nejvyšší horu Thajska. Vydat se na ni můžete třeba na vypůjčeném skútru. Dechberoucí příroda, vodopády a prales nahoře na vrcholu. Opravdu doporučuji zažít.

 

 

Dovolená v Thajsku
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!