Státní svátky
Mallorca je známá nejen svými plážemi a přírodními krásami, ale také bohatým kulturním dědictvím a tradicemi. Během celého roku se zde konají různé slavnosti, festivaly a karnevaly, které nabízejí jedinečný pohled do místní kultury a tradic. Od bujarých karnevalových oslav před začátkem půstu přes letní svatojánské ohně až po vánoční trhy a oslavy - každá událost má svůj specifický charakter a kouzlo.
Většina slavností má náboženský původ a je spojena s katolickým kalendářem, ale v průběhu staletí se vyvinuly v lidové veselice plné hudby, tance, jídla a zábavy. Místní obyvatelé si na tradicích velmi zakládají a s nadšením se účastní všech oslav. Pro návštěvníky představují festivaly skvělou příležitost poznat autentickou mallorskou kulturu, ochutnat tradiční pokrmy a nápoje a užít si jedinečnou atmosféru.
Státní svátky
Na Mallorce se dodržují všechny španělské státní svátky. Během těchto dnů jsou zavřené obchody a úřady, ale turistické atrakce, restaurace a bary většinou zůstávají otevřené. Veřejná doprava jezdí podle svátečních jízdních řádů. Je dobré si předem ověřit otevírací doby.
1. leden | Nový rok (Año Nuevo) |
6. leden | Tři králové (Los Reyes Magos) |
1. březen | Den Baleárských ostrovů (Día de les Illes Balears) |
březen/duben | Svatý týden (Semana Santa) včetně Velkého pátku |
1. květen | Svátek práce (Día del Trabajador) |
15. srpen | Nanebevzetí Panny Marie (Asunción de la Virgen) |
12. říjen | Národní den Španělska (Día de la Hispanidad) |
1. listopad | Svátek Všech svatých (Todos los Santos) |
6. prosinec | Den ústavy (Día de la Constitución) |
8. prosinec | Svátek Neposkvrněného početí Panny Marie (Inmaculada Concepción) |
25. prosinec | Vánoce (Navidad) |
26. prosinec | Svátek sv. Štěpána (San Esteban) - pouze na Baleárech |
Sant Antoni Abat
Svátek Sant Antoni (svatého Antonína) je jednou z nejživějších a nejstarších oslav na Mallorce, která pochází z předkřesťanských dob a je spojena s ohněm, zvířaty a zemědělstvím. Ačkoli se slaví po celém ostrově, nejautentičtější a nejdivočejší oslavy najdete v severním městě Sa Pobla a v městečku Artà na východě. Hlavním motivem této slavnosti je souboj mezi svatým Antonínem a ďáblem, který symbolizuje vítězství dobra nad zlem a světla nad temnotou uprostřed zimy. Oslavy začínají večer 16. ledna, kdy se rozsvítí obrovské vatry "foguerons" po celých městech a vesnicích. Kolem ohňů se lidé shromažďují, zpívají tradiční písně "gloses" a opékají typické mallorské pochoutky jako "sobrassada", "botifarrones" (krevní jelita) a "llonganissa" (klobásy). Víno teče proudem a atmosféra je uvolněná a veselá. Dalším typickým prvkem jsou "dimonis" (démoni nebo čerti), lidé v děsivých maskách a kostýmech, kteří tančí v ulicích, pronásledují lidi (zejména mladé dívky) a provádějí různé žertíky. V Sa Pobla se koná také spektakulární průvod s pochodněmi a tzv. "ball dels dimonis" (tanec démonů), kde se předvádí rituální tanec znázorňující pokušení svatého Antonína. Následující den, 17. ledna, proběhnou "Beneïdes" - žehnání zvířat, kdy místní lidé přivádějí své domácí mazlíčky a hospodářská zvířata k místnímu kostelu, aby jim kněz požehnal na počest svatého Antonína, patrona zvířat. Tento obřad je následován průvodem vozů vyzdobených v tradičním venkovském stylu.
Termín
Hlavní oslavy probíhají 16. a 17. ledna, ale související aktivity a přípravy začínají o několik dní dříve.
Místo konání a doprava
Nejautentičtější oslavy Sant Antoni probíhají v:
- Sa Pobla - autobusová linka 340 z Palmy (cca 40 minut jízdy)
- Artà - autobusová linka 411 z Palmy (cca 1,5 hodiny jízdy)
- Manacor - autobusová linka 401 z Palmy
- Muro - autobusová linka 302 z Palmy
Všechny autobusové linky lze najít na webu TIB. Pokud plánujete zúčastnit se nočních oslav, doporučujeme zarezervovat si ubytování v místě konání nebo v blízkosti, protože poslední autobusy odjíždějí často před koncem hlavních oslav. Alternativně lze využít služby rentalcars.com pro zapůjčení auta, ale pamatujte, že během oslav se nepije alkohol, pokud řídíte.
Festes de Sant Sebastià
Slavnosti svatého Sebastiána jsou jednou z nejdůležitějších událostí v hlavním městě Palma de Mallorca. Svatý Sebastián, patron města, je oslavován dvoutýdenním festivalem plným hudby, tance, gastronomie a kulturních aktivit. Vrcholem slavností je tzv. "Revetlla de Sant Sebastià" (Noc svatého Sebastiána), kdy se celé město promění v jednu velkou párty. Na různých náměstích a v ulicích jsou rozmístěna pódia s živou hudbou různých žánrů od rocku po tradiční mallorskou hudbu. Místní i turisté se shromažďují kolem improvizovaných ohňů, kde si opékají klobásy, papriky a další dobroty. Slavnosti začínají zapálením velké vatry u radnice, což symbolizuje očištění a ochranu před nemocemi – svatý Sebastián je totiž považován za ochránce před morem. Během oslav můžete vidět tradiční "dimonis" (čerty) s hořícími vidlemi, kteří tančí v ulicích, a velkolepý ohňostroj nad zátokou. Tradiční součástí je také průvod "Gegants" (obřích loutek) a "Correfoc" (ohnivý běh), při kterém lidé převlečení za démony se zapálenými petardami běhají mezi davy lidí. Pro skutečný místní zážitek si najděte některý z menších ohňů mimo hlavní náměstí, kde se scházejí místní rodiny, a ochutnejte tradiční pokrm "sobrassada" (kořeněný vepřový salám), který se opéká na ohni a podává se s mallorským chlebem "pa amb oli".
Termín
Slavnosti se konají každoročně od 10. do 25. ledna, přičemž hlavní oslavy připadají na 19. a 20. ledna, kdy se slaví svátek svatého Sebastiána.
Místo konání a doprava
Centrum oslav je v historickém jádru Palma de Mallorca, zejména na náměstích Plaça Major, Plaça de Cort, Plaça d'Espanya a přilehlých ulicích. Pro dopravu do centra města doporučujeme využít místní MHD (EMT Palma), protože během oslav jsou některé ulice uzavřené pro automobilovou dopravu a parkování je velmi obtížné.
- Linky 1, 2, 3 a 5 vás dostanou do centra města z různých částí Palmy
- Pokud přijíždíte z jiných částí ostrova, využijte vlakové a autobusové spojení do Palmy (TIB)
- Pokud jste ubytovaní mimo centrum, zvažte využití taxislužby pro návrat po půlnoci, protože během největších oslav bývají spoje MHD přeplněné
Karnevalové oslavy
Karneval na Mallorce, místně známý jako "Darrers Dies" (Poslední dny), je období veselí a uvolnění před začátkem postní doby. Ačkoli není tak proslulý jako karnevaly v Riu nebo Benátkách, mallorský karneval má svůj jedinečný charakter a nabízí autentickou směs španělských a mallorských tradic. Na rozdíl od mnoha jiných míst se zde karneval nesoustředí pouze do jednoho města, ale slaví se v různých městech a vesnicích po celém ostrově, přičemž každé má svůj vlastní způsob oslav. Během karnevalového období se konají barevné průvody masek (tzv. "Sa Rua"), taneční zábavy, kostýmové soutěže a různé pouliční slavnosti. Mnoho restaurací a barů pořádá tematické večírky a speciální gastronomické akce. Nejpůsobivější průvody se konají v Palmě, kde tisíce lidí v nápaditých kostýmech procházejí ulicemi města za doprovodu hudby, tance a obecného veselí. Jednotlivci, rodiny i organizované skupiny vytvářejí tematické kostýmy a alegorické vozy, které často satiricky komentují aktuální politické či společenské dění. Tradiční součástí karnevalu je také "Sa Rueta", menší verze průvodu určená především pro děti, která se obvykle koná v odpoledních hodinách. V mnoha vesnicích se můžete setkat s "l'enterrament de la sardina" (pohřbem sardinky), symbolickým ceremoniálem, který označuje konec karnevalu a začátek půstu. Při tomto obřadu je velká maketa sardinky nesena v "pohřebním" průvodu a nakonec spálena nebo pohřbena, což symbolizuje rozloučení s masitými pokrmy před postním obdobím. Náš tajný tip: Mimo hlavní průvody v Palmě navštivte také karneval v Sólleru nebo Sa Pobla, kde jsou oslavy méně turistické a více zakořeněné v místních tradicích.
Termín
Karnevalové období se každoročně mění v závislosti na datu Velikonoc, ale obvykle připadá na únor nebo začátek března. Hlavní průvody se konají o víkendu před Popeleční středou, která zahajuje postní období.
Místo konání a doprava
Hlavní karnevalové průvody v Palmě se konají v centru města, obvykle začínají na Passeig des Born a pokračují podél hlavních ulic. Do centra Palmy se snadno dostanete městskou hromadnou dopravou (EMT Palma). Další významné karnevalové oslavy:
- Sóller – vlakem z Palmy nebo autobusem číslo 204 nebo 211
- Sa Pobla – autobusem číslo 340 z Palmy
- Alcúdia – autobusem číslo 302 nebo 351 z Palmy
- Manacor – autobusem číslo 401 nebo vlakem
Během karnevalového víkendu bývají posíleny autobusové i vlakové spoje, ale doporučujeme ověřit si aktuální jízdní řády na TIB.
Semana Santa (Svatý týden)
Semana Santa, neboli Svatý týden, je jednou z nejdůležitějších náboženských událostí na Mallorce, která připomíná poslední dny Ježíšova života, jeho ukřižování a zmrtvýchvstání. Ačkoli nejsou oslavy tak velkolepé jako v andaluských městech, mallorské Velikonoce mají svou jedinečnou atmosféru a tradice, které sahají staletí zpět. Celý týden je naplněn procesími, která probíhají v městech a vesnicích po celém ostrově, s nejimpozantnějšími v hlavním městě Palma de Mallorca. Během procesí kráčejí ulicemi města členové náboženských bratrstev (cofradías) oděni v charakteristických róbách a špičatých kápích (nazarenos), nesoucí těžké trůny s vyřezávanými sochami Krista a Panny Marie. Bratři se střídají v nesení těchto impozantních soch za zvuku pomalých smutečních pochodů hraných na bubny a trubky. Atmosféra je hluboce dojemná, ulice jsou ponořeny do přítmí, ozářeného pouze světlem svíček a loučí. Nejpůsobivější procesí se konají během tzv. Svatého tridua – Zeleného čtvrtka, Velkého pátku a Bílé soboty. Vrcholem je procesí "Sant Enterrament" (Svatý pohřeb) na Velký pátek, kdy se všechna bratrstva shromáždí k velkolepému průvodu, který trvá několik hodin. Na Velikonoční neděli pak nastává radostná oslava Kristova zmrtvýchvstání, často doprovázená tzv. "Encuentro" - setkáním soch zmrtvýchvstalého Krista a Panny Marie na hlavním náměstí. Kromě procesí jsou s tímto obdobím spojeny také tradiční pokrmy jako "panades" (masové koláče), "robiols" (sladké pečivo plněné tvarohem nebo marmeládou) a "crespells" (sušenky ve tvaru květin a hvězd), které rodiny připravují společně a které můžete ochutnat v místních pekárnách.
Termín
Semana Santa se slaví v týdnu před Velikonoční nedělí, termín se každoročně mění podle lunárního kalendáře (obvykle připadá na březen nebo duben).
Místo konání a doprava
Nejpůsobivější procesí Svatého týdne můžete zažít v:
- Palma de Mallorca - centrum města, zejména okolí katedrály La Seu a Plaça Major
- Pollença - známá svým "Davallament" (snímáním z kříže) na Kalvárii, kam vede 365 schodů
- Sineu - malé městečko ve středu ostrova s autentickými procesími
- Sóller - procesí procházející úzkými uličkami starého města
Do Palmy se dostanete městskou hromadnou dopravou (EMT Palma). Do ostatních měst je nejlepší využít meziměstské autobusy a vlaky (TIB). Do Pollençy jezdí autobus číslo 340, do Sineu se dostanete vlakem z Palmy a do Sólleru historickým dřevěným vlakem Tren de Sóller.
Nit de Foc (Noc ohně)
Nit de Foc, neboli Noc ohně, je magická a divoká noc, která se koná v předvečer svátku svatého Jana (Sant Joan) a představuje jeden z nejstarších a nejvíce fascinujících lidových svátků na Mallorce. Tato slavnost s kořeny v předkřesťanských dobách oslavuje letní slunovrat a je spojena s očistnou mocí ohně a vody. Podle legendy má tato noc magické vlastnosti - oheň má očistnou moc a mořská voda léčivé účinky. V Palmě a dalších přímořských městech se tisíce lidí v noci shromažďují na plážích, kde zapalují ohně, zpívají, tančí a užívají si piknikové večeře. O půlnoci je tradicí skočit přes oheň (pro odvážné) a následně se ponořit do moře - tento rituál má podle pověr přinést štěstí a zdraví na celý rok. Noc je plná hudby, bubnování, ohňostrojů a obecného veselí, které často trvá až do svítání. V Palmě je součástí oslav také spektakulární "Correfoc" (běh s ohněm), kde "dimonis" (démoni) a "bestiari" (mytické bytosti) běhají ulicemi s ohňostroji a světlicemi, vytváří dechberoucí ohnivou show a interagují s odvážnými diváky. Tento prastarý rituál je hlasitý, chaotický a naprosto fascinující, ale určitě ne pro slabé povahy - jiskry létají všude kolem a atmosféra je divoká a intenzivní. Náš tajný tip: Pokud chcete zažít autentičtější a méně turistickou verzi oslav, navštivte menší pobřežní městečka jako Deià nebo Port de Sóller, kde místní obyvatelé slaví intimnějším způsobem, často s improvizovanými koncerty a společnými večeřemi na pláži.
Termín
Nit de Foc se slaví v noci z 23. na 24. června, v předvečer svátku svatého Jana.
Místo konání a doprava
Hlavní oslavy probíhají na plážích a v centru měst, zejména:
- Palma de Mallorca - pláž Can Pere Antoni a historické centrum
- Port de Sóller - hlavní pláž a promenáda
- Deià - malá pláž Cala Deià
- Alcúdia - pláž a historické centrum
Do Palmy se dostanete městskou hromadnou dopravou (EMT Palma), během této noci bývají spoje posíleny a jezdí i po půlnoci. Do Port de Sóller se můžete dostat historickým tramvajem z města Sóller, kam jezdí známý dřevěný vlak z Palmy. Do Deià a Alcúdie jezdí meziměstské autobusy (TIB), ale pozor na poslední spoje - během oslav je dobré mít zajištěné ubytování přímo v místě konání nebo alternativní dopravu zpět.
Festa des Vermar
Festa des Vermar, neboli Slavnost vinobraní, je radostná oslava vinařské tradice, která se koná každoročně v malebném městečku Binissalem, ležícím v samém srdci mallorského vinařského regionu. Tato událost má hluboké kořeny v místní kultuře a je oslavou sklizně hroznů a výroby vína, která na ostrově probíhá již od římských dob. Během dvou týdnů se městečko promění v centrum bujarého veselí s řadou kulturních a gastronomických akcí. Slavnost začíná symbolickým sešlapáváním hroznů bosýma nohama, což je prastarý způsob, jak získat první mošt. Následují degustace vín od místních vinařství, která otevírají své sklepy veřejnosti a nabízejí ochutnávky svých nejlepších ročníků. Můžete tak ochutnat slavná vína s označením DO Binissalem, které region proslavila daleko za hranicemi Mallorky. Vinařství často nabízejí i komentované prohlídky svých vinic a výroben, kde se dozvíte o celém procesu výroby vína od sklizně po stáčení do lahví. Jedním z vrcholů slavností je velkolepý průvod alegorických vozů, na kterých místní spolky a sdružení předvádějí scény ze života ve vinicích a z vinařství. Průvodu se účastní lidé v tradičních mallorských krojích a celé město je vyzdobeno hrozny a vinnou révou. Dalším oblíbeným prvkem je "Fideus de Vermar" - hromadná hostina, kde se servírují tradiční fideuà (podobná paelle, ale s nudlemi místo rýže) a místní vína. Tato hostina přitahuje tisíce lidí, kteří společně stolují v přátelské atmosféře na náměstí a v přilehlých ulicích. Během festivalu nechybí ani hudební vystoupení, taneční večery, soutěže v pití vína, sportovní události a aktivity pro děti. Celé město žije festivalovou atmosférou, ulice jsou plné stánků s jídlem, řemeslnými výrobky a samozřejmě vínem.
Termín
Festa des Vermar se koná poslední dva týdny v září, s hlavními aktivitami soustředěnými kolem posledního zářijového víkendu.
Místo konání a doprava
Slavnost se koná ve městě Binissalem, které leží přibližně 20 km severovýchodně od Palmy. Existuje několik způsobů, jak se tam dostat:
- Vlakem - nejpohodlnější způsob je vlak z Palmy, cesta trvá asi 20 minut. Během slavností jsou přidávány dodatečné vlakové spoje, zejména o víkendech.
- Autobusem - linka 220 z Palmy, jízdní řády na TIB.
- Autem - z Palmy po dálnici Ma-13 směr Inca. Během festivalu jsou však parkovací místa v Binissalemu velmi omezená, proto je lepší využít veřejnou dopravu.
Fira d'Alcúdia
Fira d'Alcúdia je jednou z nejvýznamnějších a nejstarších tradičních trhů na Mallorce, který se koná v historickém městě Alcúdia na severovýchodě ostrova. Tato událost kombinuje tradiční zemědělský trh s kulturními akcemi, gastronomickými zážitky a řemeslnými výstavami. Fira má své kořeny hluboko v historii ostrova a odráží mallorské zemědělské tradice a způsob života. Během několika dní se historické centrum Alcúdie, obklopené impozantními středověkými hradbami, promění v pulzující tržiště, kde místní zemědělci a producenti představují své nejlepší výrobky. Můžete zde najít vše od čerstvého ovoce a zeleniny, přes domácí sýry, uzeniny a olivové oleje až po místní vína a likéry. Zvláštní pozornost je věnována sobrassadě, tradiční mallorské klobáse, která je zde prezentována v mnoha variantách. Kromě potravin nabízí trh i širokou škálu řemeslných výrobků, včetně keramiky, kožených výrobků, tradičních textilií známých jako "roba de llengües" a ručně vyráběných šperků. Řemeslníci často předvádějí své umění přímo na místě, takže můžete sledovat proces výroby těchto tradičních předmětů. Součástí veletrhu jsou také přehlídky zemědělských strojů, výstavy domácích zvířat, folklorní vystoupení s tradičními mallorskými tanci "ball de bot", koncerty a sportovní aktivity. Nechybí ani speciální akce pro děti a kulinářské workshopy, kde se můžete naučit připravovat tradiční mallorské pokrmy. Večery jsou věnovány pouličním koncertům a vystoupením, kdy celé město ožívá hudbou a tancem. Místní restaurace a bary připravují speciální menu inspirovaná tradičními recepty a pořádají ochutnávky vín a dalších místních specialit.
Termín
Fira d'Alcúdia se tradičně koná první víkend v říjnu, obvykle od pátku do neděle, ale související akce mohou probíhat i celý týden.
Místo konání a doprava
Veletrh se koná v historickém centru města Alcúdia, zejména kolem hlavních náměstí a podél městských hradeb. Alcúdia se nachází na severovýchodě ostrova, přibližně 60 km od Palmy. Existuje několik způsobů, jak se tam dostat:
- Autobusem - přímé linky z Palmy (351, 352) jezdí pravidelně a cesta trvá přibližně 1 hodinu. Během trhů bývají spoje posíleny. Aktuální jízdní řády najdete na TIB.
- Autem - z Palmy po dálnici Ma-13 směr na Sa Pobla a pak po Ma-12 do Alcúdie. V blízkosti hradeb jsou zřízena dočasná parkoviště, ale očekávejte, že budou velmi vytížená.
- Z letoviska Port d'Alcúdia - pokud jste ubytováni v letovisku Port d'Alcúdia, můžete do historického centra dojít pěšky (cca 30 minut) nebo využít místní autobusy.
Dijous Bo
Dijous Bo (Dobrý čtvrtek) je největší a nejprestižnější veletrh na Mallorce, který se koná v historickém městě Inca v samém srdci ostrova. Tato událost, jejíž historie sahá několik století zpět, představuje vyvrcholení podzimních trhů na ostrově a přitahuje každoročně desetitisíce návštěvníků z celé Mallorky i ze zahraničí. Název "Dijous Bo" doslova znamená "Dobrý čtvrtek" a odkazuje na den konání hlavní části veletrhu. Tento monumentální trh zabírá prakticky celé město a kombinuje zemědělskou výstavu, průmyslový veletrh, gastronomický festival a kulturní událost v jednom. Hlavními atrakcemi jsou přehlídky hospodářských zvířat, kde chovatelé předvádějí své nejlepší kusy, výstavy zemědělských strojů od historických po nejmodernější techniku a rozsáhlé tržiště s řemeslnými výrobky. Inca je tradičně známá svým kožedělným průmyslem, proto jsou zde zvláště populární stánky s koženými výrobky - od bot a kabelek až po opasky a peněženky. Mnoho místních továren a dílen během veletrhu otevírá své dveře veřejnosti a nabízí své výrobky za speciální ceny. Je to skvělá příležitost koupit kvalitní kožené zboží přímo od výrobců. Gastronomická část veletrhu nabízí bohatou přehlídku mallorské kuchyně. Na každém rohu můžete ochutnat místní speciality jako sobrassadu, ensaimadu (sladké šnečky), tumbet (zeleninový pokrm podobný ratatouille) nebo frit mallorquí (smažené vnitřnosti se zeleninou). Nechybí ani ochutnávky vín, olivových olejů a tradičních likérů jako hierbas nebo palo. Celý den je provázen živou hudbou, folklorními tanci a různými kulturními vystoupeními na několika pódiích rozmístěných po městě. Večer pak pokračuje koncerty a pouličními slavnostmi, které trvají dlouho do noci.
Termín
Dijous Bo se koná vždy třetí čtvrtek v listopadu, ale související akce probíhají celý týden, počínaje předchozí nedělí.
Místo konání a doprava
Veletrh se koná po celém městě Inca, které leží přibližně 30 km severovýchodně od Palmy v centru ostrova. V den konání Dijous Bo je Inca naprosto přeplněná a doprava může být velmi komplikovaná, proto organizátoři a místní úřady doporučují využít veřejnou dopravu:
- Vlakem - nejpohodlnější způsob je vlak z Palmy, který jezdí každou půlhodinu a cesta trvá asi 35 minut. Během veletrhu jsou nasazeny speciální vlaky s vyšší kapacitou.
- Autobusem - z Palmy jezdí do Incy několik autobusových linek, například 302, 304, 340. Během Dijous Bo jsou také organizovány speciální autobusové spoje z hlavních turistických letovisek. Informace najdete na TIB.
- Autem - přestože jsou kolem města zřízena dočasná parkoviště, nedoporučujeme cestovat autem kvůli extrémním dopravním zácpám a obtížnému parkování. Pokud se přesto rozhodnete jet autem, je nejlepší přijet velmi brzy ráno.
Diada de Mallorca
Diada de Mallorca, neboli Den Mallorky, je oficiálním svátkem ostrova, který připomíná významnou historickou událost - příchod krále Jakuba I. Aragonského (Jaume I) na ostrov 31. prosince 1229, což vedlo k osvobození Mallorky od maurské nadvlády a jejímu začlenění do křesťanského světa. Tento den je oslavou mallorské identity, historie, kultury a tradic. Ačkoli samotný historický den připadá na 31. prosince, hlavní oslavy se konají 12. září, aby se nepřekrývaly s novoročními oslavami. Toto datum má také svůj historický význam, jelikož v tento den v roce 1276 byl Jakub II. Mallorský korunován prvním králem samostatného Mallorského království. Během Diada de Mallorca se po celém ostrově konají různé kulturní a společenské události, které oslavují bohaté dědictví ostrova. Hlavní ceremonie probíhají v Palmě, kde se koná slavnostní zasedání Insular Council (Consell de Mallorca) v historické budově La Misericordia. Během tohoto zasedání jsou udělovány čestné medaile a ocenění významným osobnostem, které přispěly k rozvoji a propagaci Mallorky. V ulicích města můžete vidět přehlídky tradičních mallorských tanců "ball de bot" doprovázené typickými hudebními nástroji jako xeremies (dudy) a flabiol (flétna). Mnohé historické budovy a památky jsou v tento den otevřeny veřejnosti zdarma nebo za snížené vstupné. Na hlavních náměstích se konají koncerty tradiční i moderní mallorské hudby, folklorní vystoupení a různé workshopy tradičních řemesel. Restaurace často nabízejí speciální menu složené z typických mallorských pokrmů, jako je frit mallorquí, tumbet, pa amb oli (chléb s olivovým olejem a rajčaty) nebo arròs brut (rýžový pokrm s masem a zeleninou). V některých městech, zejména těch s významnou historickou rolí během reconquisty, se konají historické rekonstrukce bitev mezi křesťany a Maury, průvody v dobových kostýmech a středověké trhy.
Termín
Ačkoli historický Den Mallorky připadá na 31. prosince, oficiální oslavy se konají 12. září. Související akce a aktivity však probíhají během celého týdne kolem tohoto data.
Místo konání a doprava
Hlavní oslavy se konají v Palmě de Mallorca, především kolem katedrály La Seu, v historickém centru města a na hlavních náměstích jako Plaça Major, Plaça de Cort a Parc de la Mar. Menší oslavy probíhají také v dalších historických městech jako Alcúdia, Pollença, Sóller a Valldemossa. Doprava v rámci oslav:
- V Palmě využijte městskou hromadnou dopravu (EMT Palma), která v den oslav bývá posílena
- Mezi městy se můžete přepravovat meziměstskými autobusy a vlaky (TIB)
- Centrum Palmy bývá během oslav částečně uzavřeno pro automobilovou dopravu, proto je nejlepší zaparkovat na okraji města a dále pokračovat veřejnou dopravou
- Pokud plánujete navštívit menší města a vesnice, kde se konají lokální oslavy, nejlepší je pronajmout si auto prostřednictvím služby rentalcars.com, protože veřejná doprava do některých odlehlejších míst může být omezená
Vánoce a Silvestr
Vánoční období na Mallorce nabízí jedinečný zážitek, který kombinuje tradiční španělské zvyky s místními mallorskými tradicemi. Na rozdíl od komerčnějších vánočních oslav v severní Evropě si Mallorka zachovává svůj autentický charakter s důrazem na rodinné setkání, náboženské obřady a tradiční pokrmy. Vánoční období zde začíná počátkem prosince a trvá až do 6. ledna, dne Tří králů. Centrem vánočních oslav je samozřejmě Palma, kde se náměstí Plaça Major a okolní ulice promění v kouzelný vánoční trh plný stánků s řemeslnými výrobky, vánočními dekoracemi, tradičními sladkostmi a horkými nápoji. Celé město je slavnostně osvětleno, s nejimpozantnější světelnou výzdobou na bulváru Passeig del Born a kolem majestátní katedrály La Seu. Jednou z nejdojemnějších vánočních tradic je "Matines" - půlnoční mše na Štědrý večer. Nejslavnější se koná v katedrále v Palmě, kde můžete slyšet "Zpěv Sibyly" (Cant de la Sibil·la), prastarý liturgický zpěv, který je součástí UNESCO nehmotného kulturního dědictví. Tento hypnotický zpěv, předváděný obvykle mladým chlapcem s mečem, předpovídá konec světa a poslední soud. Je to mystický zážitek, který vytváří husí kůži. Štědrý večer (Nochebuena) je na Mallorce především rodinnou událostí, kdy se rodiny scházejí k večeři, která tradičně zahrnuje pečené maso (často jehněčí nebo krůtu), polévku a místní speciality. Hlavní dárkový den však není 25. prosinec, ale 6. leden, svátek Tří králů (Los Reyes Magos), kdy děti dostávají dárky od Tří králů. V předvečer tohoto svátku (5. ledna) se ve městech konají velkolepé průvody Tří králů, kteří přijíždějí na nazdobených vozech a házejí dětem sladkosti. Silvestr (Nochevieja) je slavnostní a rušnou událostí, kdy se lidé shromažďují na hlavních náměstích měst, aby společně odpočítali poslední vteřiny roku. Tradiční je jíst 12 hroznů, jeden s každým úderem hodin o půlnoci, což má přinést štěstí v každém měsíci nadcházejícího roku. Po půlnoci následují ohňostroje, hudba a tanec v ulicích i v klubech a restauracích, které nabízejí speciální silvestrovská menu a párty.
Termín
Vánoční období na Mallorce trvá od začátku prosince do 6. ledna, s klíčovými daty:
- 24. prosinec - Štědrý večer (Nochebuena)
- 25. prosinec - Boží hod vánoční (Navidad)
- 31. prosinec - Silvestr (Nochevieja)
- 1. leden - Nový rok (Año Nuevo)
- 5. leden - Průvod Tří králů
- 6. leden - Svátek Tří králů (Día de los Reyes Magos)
Místo konání a doprava
Vánoční akce se konají po celém ostrově, ale nejbohatší program nabízí Palma de Mallorca:
- Vánoční trhy - hlavně na Plaça Major v Palmě, ale menší trhy najdete i v dalších městech jako Alcúdia, Sóller nebo Manacor
- Půlnoční mše "Matines" - ve všech kostelech, nejvýznamnější v katedrále La Seu v Palmě
- Průvod Tří králů - 5. ledna večer, největší v Palmě (začíná u přístavu), ale koná se i v menších městech po celém ostrově
- Silvestrovské oslavy - hlavní jsou na Plaça de Cort v Palmě, ale každé město má své vlastní
Doprava během vánočního období:
- V Palmě funguje běžná městská doprava (EMT Palma), na Štědrý večer, Silvestra a další významné dny jsou spoje obvykle omezeny a končí dříve
- Meziměstské autobusy a vlaky (TIB) mají během svátků upravené jízdní řády
- Na Silvestra jsou často organizovány speciální noční autobusy z Palmy do hlavních turistických letovisek
- Taxislužba funguje nepřetržitě, ale během svátečních dnů může být obtížnější taxi sehnat a ceny mohou být vyšší