Průvodce / Evropa / Itálie / Řím / Praktické

Doklady

Pro cestu do Říma si vystačíte s platným občanským průkazem, či cestovním pasem. Totéž platí i pro děti do 18 let. Pokud se rozhodnete po Římě jezdit autem, není potřeba žádný speciální řidičský průkaz.

Na co si dát v Římě pozor?

 

  • Dávejte si pozor na kapesní zloděje a nenoste u sebe víc peněz, než potřebujete.
  • Jezdíte po Římě autem? Pak striktně dodržujte zdejší dopravní předpisy. Při jejich porušení policie ukládá vysoké pokuty v řádech stovek EUR a navíc může také zadržet řidičský průkaz nebo dokonce vozidlo, jestliže řidič nemá dostatek peněz na zaplacení pokuty.
  • V Itálii je přísný zákon ohledně držení tzv. chladných zbraní, mezi které patří např. nože a mačety. Vyvarujte se nošení těchto zbraní na veřejných místech.
  • Dejte si pozor na nákupy u pouličních prodejců. V Itálii existuje povinnost zákazníka mít ke každému zakoupenému zboží účtenku, kterou může kontrolovat finanční policie. Pokud ji nemáte, zaplatíte vysokou pokutu.
  • Na většině veřejných uzavřených míst v Římě (včetně restaurací a barů) není povoleno kouřit. Pokud tento zákaz porušíte, hrozí vám vysoké pokuty.
  • Voda z vodovodu je pitná. Může však být odlišná od vody, na kterou jste zvyklí, takže si raději kupujte vodu balenou. Vyhnete se tak případným střevním obtížím.

 

Zásuvky v Římě

V Itálii se setkáte se zásuvkami typu C, F a L. V České republice používáme typ C a E, může se tak stát, že vám některé spotřebiče nepůjdou zapojit. V novějších budovách a hotelích se již instalují zásuvky dle evropské normy, ale ve starších budovách se ještě můžete setkat s původním typem. Doporučujeme redukce řešit až po příjezdu do Itálie, na některých recepcích mají adaptéry k zapůjčení, případně je můžete zakoupit v běžném elektru až podle potřeby.

Bezpečnost v Římě

V Itálii dochází v poslední době k poměrně velkému počtu krádeží, které postihují obzvlášť turisty ve větších městech. Je důležité dodržovat několik zásad.

  • Dávejte si dobrý pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí, v hromadné dopravě, v turistických památkách, při tlačenicích apod.
  • Nenoste pohromadě doklady a všechny finanční prostředky a svoje zavazadla nikdy nenechávejte bez dozoru.
  • Nedávejte příliš na odiv cennosti na veřejnosti (např. mnoho šperků, drahou elektroniku), vyhýbejte se místem se špatnou pověstí nebo v nich buďte velmi obezřetní (např. římské metro, linka autobusu č. 64 do Vatikánu).
  • V případě, že se v Římě pohybujete autem, nenechávejte ve vozidle po jeho opuštění žádné věci a při cestě městem se v autě zamykejte (může dojít k vykradení vozu např. při stání na semaforu).

zloděj

 

Kde se v Římě nechat ošetřit?

Občané Evropské unie mají na území Itálie nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči s evropským průkazem zdravotního pojištění. Doporučujeme však sjednat si komerční zdravotní pojištění, jelikož některé platby za léky či lékařské úkony (zvláště u soukromých lékařů) nemusí být v této nutné péči zahrnuty. V případě platby za ošetření či léky si schovávejte účtenky, abyste je poté mohli doložit pojišťovně, která vám je proplatí.

V Římě si můžete vybrat mezi soukromými lékaři nebo veřejnými zdravotnickými zařízeními. V případě nutnosti je možné ošetření na pohotovosti tzv. emergenza nebo na stanici první pomoci tzv. pronto soccorso. Malé ordinace bývají označeny jako medico. Velké římské nemocnice jsou např. Rome American Hospital na adrese Via Emilio Longoni nebo San Giovanni na adrese Via Amba Aradam. Lékárny, kterým se říká farmacia, jsou v Římě dobře dostupné a poznáte je podle znaku zeleného svítícího kříže. Mnohé lékárny mají otevřeno nonstop.

Důležité kontakty

Policie112 / 113
Zdravotnická záchranná služba112
Hasiči115

Co s sebou do Říma

Nezapomeňte si především doklady – cestovní pas nebo občanský průkaz, zdravotní kartičku pojišťovny, potvrzení o cestovním pojištění, řidičský průkaz, peníze a mobilní telefon. Do Říma si zabalte podle ročního období, ve kterém do něj míříte. V létě vám vystačí lehké oblečení. Svetr či mikinu a dlouhé kalhoty budete potřebovat pouze večer nebo vůbec ne. V jarních a podzimních měsících už je vhodné přibalit teplejší oblečení. Vezměte si sebou opalovací krém, sluneční brýle a pokrývku hlavy – v Římě sluníčko v létě, ale i na jaře a na podzim, může pěkně pálit.

Nezapomeňte si léky, které pravidelně užíváte a případně základní lékárničku obsahující dezinfekci, léky proti průjmu, horečce, alergiím a bolesti. Pokud něco zapomenete doma, není problém věci v Římě kdekoliv dokoupit.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.8.2023